Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínský skauting slaví sto let, připomínají to společně Pagoda a Dvojka

Novojičínský skauting slaví sto let. Výročí si připomíná v průběhu celého roku. Nejvíce teď o sobě dali junáci slyšet na městské slavnosti, během které se spojila obě zdejší střediska - Pagoda a Dvojka.

V celé parádě se skauti předvedli v parku u Žerotínského zámku, kde založili své stanoviště. Sešla se zde obě novojičínská střediska, Pagoda i Dvojka, a také hosté z dalších míst republiky, třeba Opavy nebo Plzně, aby návštěvníkům zprostředkovali skautský táborový den. Zájemci si mohli vyzkoušet rozdělat oheň s pomocí křesadel, vyluštit různé šifry, orientovat se ve terénu pomocí buzoly a vyřádit se na pohybových hrách.

Lubomír Lukeš, vedoucí střediska DVOJKA Nový Jičín: “Já jsem přišel do skauti v 68 roce, vydržel do roku 1970 než nás zakázali. pak jsme založili trampskou osadu a v duchu skautingu jsme pokračovali těch dvacet let dál. A když byla šance, tak 8. prosince jsme pískli a přišlo nás 25 z toho oddílu a od té doby jsme zase tady. Je to 33 let.”
Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Středisko Pagoda obnovilo svou činnost hned v lednu 1990, je pravdou za celou stoletou éru fungování junáka je toto nejdelší nepřetržité období naší činnosti.”
Vojtěch Mičulek, středisko Pagoda Nový Jičín: “V osmi letech jsem začal poprvé chodit do skautu a velmi mne to začalo bavit, je to taková srdcová záležitost pro mě. Trávím čas s kamarády, v přírodě a je to opravdu naplňující”
Zuzana Mičulková, středisko Pagoda Nový Jičín: “Já jsme členkou skautu pět let, poznala jsem, že mi to dává moc do života, že jsem se v tomhle opravdu našla a teď jsme hodně vášnivá a hrdá skautka.”
Veronika Smutná, středisko DVOJKA Nový Jičín: “Možnost chodit do skautu mi nabídla moje kamarádka Domča, tak jsem zkusila první tábor a teď už jsem tady desátým rokem. Strašně mě to baví a je to něco, co mě naplňuje.”
Lubomír Lukeš, vedoucí střediska DVOJKA Nový Jičín: “Já si myslím, že ta idea, ta myšlenka toho skautingu je tak silná, že prostě to těm lidem nedá. A hlavně, hodně nám pomáhají ti skauti z toho šedesátého osmého, sedmdesátého roku. To jsou ti rodiče, kteří přivádějí ty děti a další generace takhle pokračuje dál.”
Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Ta nosná myšlenka, čili vychovat mladou generaci, aby budovala ten lepší svět, se nese celých sto let nebo respektive více než sto let, kdy byl založen celosvětový skauting. Samozřejmě sepětí s přírodou, kamarádství, fair play, otázka týmové spolupráce, učení se navzájem, zkušenosti, to všechno jsou myšlenky, které se skautingem nesou od minulosti do dnešních dnů.”

Historii novojičínského skautingu připomíná výstava v Návštěvnickém centru, k vidění zde bude do konce října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy