Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Robota Da Vinciho při práci sledovala i jeho pacientka

Dva tisíce operací má na svém kontě robotický systém Da Vinci, kterým je vybavena novojičínská nemocnice. Chirurgové tak mohou provádět komplikované zákroky šetrněji a efektivněji. Pomáhá především onkologickým pacientům.

Jana Černošková z Nového Jičína se svou diagnózu, zhoubný nádor ledviny, dozvěděla počátkem loňského roku a musela na operaci. Vedl ji urolog Jan Novák prostřednictvím nejmodernějšího robotického systému Da Vinci. V těchto dnech tu stejný lékař provedl operaci číslo 2 000 tohoto robota. A nemocnice k tomu pozvala i paní Černoškovou. Při pohledu na robota v akci vzpomínka na svou první reakci, když se dozvěděla, že takto bude probíhat i její zákrok.

Jana Černošková: “Byla hrozná, protože jsem vůbec nevěděla, co to obnáší, v životě jsem to ani neslyšela. Ale díky panu doktoru Novákovi, který mi to podrobně vysvětlil, co to obnáší, tak se to provedlo. Cítila jsem se moc dobře, protože je to strašně šetrné, není to žádná velká jizva, mám tam asi tři body, ale nejhorší bylo, že se zjistilo, že ten nádor je i ve druhé ledvině, a to jsem už opravdu ve skrytu duše doufala, že mi pan primář nabídne znovu roboticky to odstranit a povedlo se. Takže jsem prodělala dvě robotické operace do roka.”
Jan Novák, primář urologického oddělení, Nemocnice AGEL NJ: “Kdybychom ji operovali klasickým přístupem, paní by měla velký řez, kosmetický efekt by nebyl úplně optimální, ale to samozřejmě u závažné diagnózy není úplně rozhodující. Rozhodně šetříme břišní stěnu pacienta, pacient je schopen se poměrně brzy po operaci postavit na nohy, je brzy schopen přijímat tekutina a jídlo tak, aby se co nejdříve dostal do kondice. Pacient je schopen velmi brzy provádět běžné aktivity, jako dříve.”
Jana Černošková: “Jako na můj věk a na ty okolnosti jsem na druhý den byla celkem bez problémů. Tak jistě, že člověk je takový malátný, ale do týdne jsem otravovala, že chci domů. Nikdo se toho nemusí bát, ta věda pokročila a já jsem za to strašně vděčná.”

Robotický systém je v novojičínské nemocnici od roku 2008, v roce 2016 byl modernizován a nyní zde mají lékaři k dispozici nejdokonalejším verzi Da Vinci Xi. Jan Novák je členem robotického týmu od roku 2017.

Jan Novák, primář urologického oddělení, Nemocnice AGEL NJ: “V urologii robotický systém pomáhá nejvíce u onkologických diagnóz, nejčastější prováděnou operací je odstranění rakovinou postižené prostaty, další velmi častým onkologickým výkonem je resekce ledviny. Čili záchovný výkon, kdy ledvina zůstává a odstraňuje se pouze nádorové ložisko.”

Výhodou operací pomocí robota je daleko vyšší přesnost, díky které složité zákroky probíhají bezpečněji, a to i proto, že orgány v břišní dutině jsou často špatně přístupné.

V novojičínské nemocnici pomocí robota provádějí také gynekologické operace a do budoucna zde zvažují i zákroky uvnitř krku a hrudníku.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail