Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Spolupráci architekta Loose a zámeckého pána přibližuje výstava na kunínském zámku

Spolupráci slavného architekta a posledního zámeckého pána přibližuje výstava na Zámku Kunín na Novojičínsku. Při této příležitosti se zde po sto letech vrátily obrazy, které kdysi zdobily jeho pokoje.

Slavný evropský architekt počátku 20. století Adolf Loos a poslední majitel Zámku Kunín Victor Bauer. Brněnští rodáci, které propojily i společné projekty. Průsečíky jejich spolupráce jsou k vidění na výstavě v Zámku Kunín. Tato unikátní expozice je nainstalována v Hudebním pokoji, dokumentační část je na zámecké půdě.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Návštěvníci se na zámku mohou těšit na překrásné modely staveb, které projektoval Adolf Loos pro Viktora Bauera, především model nádherní vily v Hrušovanech u Brna, ta byla projektována v roce 1914.”

Modely zapůjčilo Muzeum města Prahy. Z Rakouska se podařilo přivést pozůstalost rodiny Bauerů, spolupráci s Loosem dokládají i dokumenty, korespondence a fotografie. Dále jsou zde vystaveny originály oděvů Viktora Bauera a jeho ženy Margarety. Duch zámecké paní se jakoby vznáší i ze speciálně vyrobených tkanin na oknech.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Ale především Národní památkový ústav a kolegové kasteláni nám po sto letech na kunínský zámek zapůjčili velice vzácné obrazy, které Adolf Loos nechal dovézt ze zařízení kunínského zámku do Brna do zařízení mramorové jídelny brněnského zámečku. Jsou to dvě nádherná květinová zátiší přivezená z hradu Pernštejn a velkoformátový obraz z Hohenemské obrazárny.” 

Výstavu návštěvníci zámku uvidí do konce října o víkendech, v jednání je její prodloužení na jaro.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy