Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vydejte se do muzea za poznáním Rajské zahrady

Muzeum Novojičínska připravilo výstavu s názvem Z Rajské zahrady. Prezentuje tématiku zobrazování rostlin na textiliích, keramice a dalších předmětech, které se nacházejí v jeho etnografických sbírkách.

Depozitáře Muzea Novojičínska ukrývají tisíce zajímavých sbírkových předmětů a patří mezi ně také ty, na kterých se objevují motivy rostlin. Co dříve jejich vyobrazení znamenalo a na čem všem se objevovaly, prezentuje výstava s názvem Z Rajské zahrady.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Máme zde vystavené různé motivy rostlin i jejich částí, protože v lidové kultuře měla i část rostliny stejný význam, jako celá rostlina, to znamená úponky, listy, květy, pupeny, takže jak se zobrazovaly třeba na látkách, textiliích”

To je zde vidět především na výšivkách a také na různých modrotiscích.

Rostlinné motivy se ale neobjevovaly jen na textiliích, na oděvech, šátcích nebo ubrusech, ale také na dřevě, třeba na nábytku, a pochopitelně také na skle nebo keramice.

V tradiční lidové kultuře ovšem zobrazené rostliny nebyly jen prvkem dekorativním, ale představovaly i určitou magii nebo jinotaj.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Například květy, konkrétně růže, zobrazované na velikonočních vejcích, které dostával chlapec od svého děvčete. Tak prostřednictvím i barev, nejčastěji červené, barvy lásky, tak i toho dekoru, té růže, to děvče tomu chlapci říkalo: Ano, mám tě ráda.”

Botaničky muzea doplnily výstavu také o sušené a lisované rostliny. K vidění jsou zde ale i květiny umělé.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Protože v lidové kultuře během výročních slavností nebylo možné v dřívějších dobách získat přírodní květy, listy, tak ty byly nahrazovány umělými. Vypracovávány byly z papíru, vosku, textilií a z dalších materiálů. Takže i proto, že ty rostliny měly v lidové kultuře svůj význam, tak i tato tématika je zde zastoupena.”

Součástí výstavy je rovněž projekce záznamu autorského pořadu Anny Hrčkové Já mám doma trnku, který měl premiéru na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2015. Pojednává o rostlinách v lidových tancích a písních.

Písně, ve kterých se o rostlinách zívá, zazněly i na vernisáži v podání dětského sboru Kulihrášek. Od tohoto slavnostního zahájení počátkem října potrvá výstava v Rytířském sále až do konce května příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy