Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kalendář s historickými fotografiemi opět připomíná město před 100 lety

Město už má nachystány kalendáře na rok 2023 a ty opět potěší milovníky zdejší historie. Stolní i nástěnná verze obsahují fotografie Nového Jičína tak, jak vypadal zhruba před 100 lety.

Tvůrci kalendáře na rok 2023, který pro město připravuje Návštěvnické centrum a Radek Polách z Muzea Novojičínska, v podstatě vyslyšeli přání místních obyvatel.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Z důvodu vysoké poptávky v loňském roce jsme se rozhodli i pro rok 2023 zaměřit kalendáře na Nový Jičín před sto lety. Máme dva druhy kalendářů, stolní a nástěnný, a oba jsou zaměřeny na historii města a v každém kalendáři můžete najít jiné fotografie.”

Zatímco pro rok 2022 zvolili tvůrci historické téma jen pro stolní verzi kalendáře, ta nástěnná obsahovala současné fotografie města, tak pro příští rok už tedy minulost Nového Jičína dýchne z obou variant

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Výběr fotografií vycházel z toho předchozího z loňského roku a rozšířili jsme to o další plejádu unikátních fotografií ze Státního okresního archivu v Novém Jičíně. Jsou to fotografie, které dosud nebyly prezentovány veřejnost, nejen fotografie objektů, ale také i událostí. Například oslavy 28. října z roku 1919. Fotografie jsou opět zaměřeny na meziválečné období.”

Stolní kalendář kromě základních popisek k fotografiím obsahuje i krátký nástin událostí, které se zachyceného místa nebo okamžiku týkají.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Pro měsíc únor jsem v nástěnném kalendáři uplatnili fotografii průčelí fasády bývalé tkalcovské školy, která byla postavena na sklonku 19. století, a v této škole se původně nacházela německé veřejná knihovna a čítárna. Později, ve třicátých letech, tady byl umístěn archiv města Nového Jičína a mnozí pamětníci ještě určitě vědí, že zde byla umístěna novojičínský městská knihovna.”

Další fotografie, kterou můžeme nalistovat na měsíc červen, zobrazuje Masarykovo náměstí.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, autor kalendáře: “Je zde koňská bryčka a zároveň zde po té staré císařské cestě projíždí autobus. Jsou zde také zachyceny stromy, které kolem mariánského sloupu tehdy stály a sanovány byly později ve 30tých letech.”

Kdo si chce uchovat památku na historické události města formou kalendáře, neměl by dlouho váhat.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Kalendářů máme několik stovek kusů a k dispozici budou na přelomu října a listopadu.”

K dostání ale bude v Návštěvnickém centru brzy i třetí verze kalendáře - ta malá kapesní, třeba do peněženky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 32 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o.- pracoviště Frenštát p/R.
Frenštát pod Radhoštěm
od 49 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry