Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Státní svátek uctili zástupci města hymnou v původní verzi

Vznik samostatného československého státu uctili představitelé města malým pietním aktem před bustou Tomáše Garrigua Masaryka. Jeden z nejvýznamnějších státních svátků byl příležitostí pro to, aby náměstím znovu zazněla i česko-slovenská hymna.

Česká hymna, doplněná o slovenskou část, zazněla na Masarykově náměstí a připomněla tak den státního svátku - 28. říjen - vznik samostatného československého státu. Tuto událost si každým rokem připomene Nový Jičín malým pietním aktem. Představitelé města i letos položili květiny k bustě prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která je umístěna na budově radnice.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zazněla i ta část původní slovenské hymny, za což jsem nesmírně rád, protože to je ta příležitost, kdy za slovenská hymna zazní v České republice. Z mého pohledu, je to můj osobní názor, je dobře, že jsme byli celistvý stát, to, že jsem se rozdělili, mě osobně mrzí. Rok 1918 spojuje naše národy a ty spojuje doposud a dál bude spojovat.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já si myslím, že je důležité si svátky připomínat. Pro mně obzvláště je to hodně osobní, protože jsem byl narozen v Československu a vždycky jsem trošičku litoval, že se země oddělily od sebe. Takže tento svátek považuji za obzvlášť významný. A možná by stálo za zvážení třeba uspořádat do budoucna nějaké větší oslavy tohoto svátku, aby se jich mohla zúčastnit širší veřejnost.”

Naposledy vzdal Nový Jičín poctu tradicím první republiky velkou akcí na Masarykově náměstí v roce 2018, tedy u příležitosti 100. výročí založení Československa. Událost byla tehdy spojena i s historickými ukázkami, včetně symbolického příjezdu prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy