Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Máme zde vystavené různé motivy rostlin i jejich částí, protože v lidové kultuře měla i část rostliny stejný význam, jako celá rostlina, to znamená úponky, listy, květy, pupeny, takže jak se zobrazovaly třeba na látkách, textiliích”
To je zde vidět především na výšivkách a také na různých modrotiscích.
Rostlinné motivy se ale neobjevovaly jen na textiliích, na oděvech, šátcích nebo ubrusech, ale také na dřevě, třeba na nábytku, a pochopitelně také na skle nebo keramice.
V lidové kultuře ovšem zobrazené rostliny nebyly jen prvkem dekorativním, ale představovaly i určitou magii nebo jinotaj.
Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Například květy, konkrétně růže, zobrazované na velikonočních vejcích, které dostával chlapec od svého děvčete. Tak prostřednictvím i barev, nejčastěji červené, barvy lásky, tak i toho dekoru, té růže, to děvče tomu chlapci říkalo: Ano, mám tě ráda.”
Botaničky muzea doplnily výstavu také o sušené a lisované rostliny. K vidění jsou zde ale i květiny umělé.
Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Protože v lidové kultuře během výročních slavností nebylo možné v dřívějších dobách získat přírodní květy, listy, tak ty byly nahrazovány umělými. Vypracovávány byly z papíru, vosku, textilií a z dalších materiálů. Takže i proto, že ty rostliny měly v lidové kultuře svůj význam, tak i tato tématika je zde zastoupena.”
Součástí výstavy, která potrvá až do konce května, je rovněž projekce záznamu autorského pořadu Anny Hrčkové Já mám doma trnku, který měl premiéru na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2015.