Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěží Šikovné ruce se snaží přivést školáky k řemeslu

Popularizovat řemeslnou práci se léta snaží Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně. Pořádá soutěž “Šikovné ruce”. Souboj ve zručnosti probíhá mezi žáky základních škol.

Padesát dva dětí ze 13 základních škol Novojičínska se v dílnách Střední školy technické a zemědělské utkalo ve 14. ročníku soutěže Šikovné ruce, která probíhá i za podpory města Nový Jičín. Jejich úkolem bylo poprat se se zpracováním dřeva a kovu.

Luděk Kostelník, ředitel soutěže, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Tady na pracovišti dřeva vyrábějí kuchyňský set prkénko a vařečku. V rámci toho setu se hodnotí provedení, kvalita i rozměrová škála. Na kovodílně dělají takovou skládačku, kde je kladen důraz na přesné řezání úhlů. Je to skládačka, která se skládá z osmi kus. Je to celkem i náročné z toho pohledu přesnosti a o to nám jde, aby tito žáci ukázali nějakou přesnost, dovednost, prostě šikovnost.”

Například Základní škola Komenského 68 je pravidelným účastníkem této soutěže a nevynechala jediný ročník.

Iveta Žemličková, ZŠ Komenského 68 Nový Jičín: “A musím říct, že opravdu o tu soutěž vždycky zájem je. Na škole máme dílny, takže děti zvládají manuální základy a dokonce jsme měli i dobré výsledky v této ztěží, takže děti o tom ví. Takže jsme rádi, že ta soutěž existuje.”
Ivana Kozárová, ZŠ Tyršova Nový Jičín: “V letošním školním roce je mnohem větší zájem o učební obory. Za to jsme moc rádi, že pochopili, že nemusí mít všichni maturitu, a takové akce jsou myslím velmi dobrou motivací.”
Mikuláš Sasín, ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Baví mě práce se železem, ale spíše auta.”
Jakub Horák, ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Baví mě to, už jsem tady byl minulý rok. Spíš bych chtěl být automechanik.”
Lucie Gašperiková, ZŠ Komenského 68 Nový Jičín: “Já jsme tady druhým rokem, Celkem mě ta práce začala ve škole bavit, je to něco jiného než tvoření ve výtvarné výchově. Ačkoliv mě to baví, tak ale směřuju na gymnázium.”
Jakub Valchař, ZŠ Komenského 68 Nový Jičín: “Ano, baví mě práce se dřevem, ale chci jít na IT.”
Jan Vícha, zástupce ředitele, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Celá ta akce je součástí propagace technických řemesel naší školy. Další akce, které pořádáme, je i den otevřených dveří v příštím týdnu. Propagujeme řemeslo proto, abychom posílili toto odvětví u zaměstnavatelů. Poptávka hodně převyšuje nabídku, snažím se tuto disproporci trochu snížit, protože opravdu cítíme i my ve škole, že technická řemesla jsou v pozadí zájmu, hlavně tedy rodičů. “

Dále Střední škola technická a zemědělská také v rámci propagace řemesel spolupracuje s kopřivnickými odbornými školami na Přehlídce technických profesí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy