Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava papírových betlémů z rekordní sbírky

V Návštěvnickém centru je v tomto předvánočním čase výstava papírových betlémů. Ty pocházejí ze sbírky Stanislava Dostála, který je majitelem téměř tisícovky těchto exponátů.

Stanislav Dostál z Přerova je jedním z největších sběratelů betlémů z jesličkových archů v České republice. Jeho sbírka dosahuje téměř tisícovku exponátů. Ten úplně první betlém si pamatuje jako malé dítě, mívali jej doma pod stromečkem. S vyřezáváním pak začal před více než 50 lety.

Stanislav Dostál, betlémář: “Já jsem začal v roce 1970, protože se vám narodila dvojčata, tak abych jim udělal nějakou radost, tak jsem jim vyřezal první papírový betlém od Marie Fischerové - Kvěchové. Tehdy jsem to ještě lepil na tvrdé kartony, tehdy překližka nebyla nebo byla velice drahá.”

Dnes tedy Stanislav Dostál figurky z papírových betlémů podlepuje překližkou a následně je do detailů vyřezává pilkou.

Stanislav Dostál, betlémář: “Já to vyřezávám všechno ručně, nic strojně. Pak se musí vyřezat, nalepit k tomu opěrky a betlém se může postavit. Já to řežu všechno, včetně těch otvorů, někdy je to náročná práce, jeden strom má třeba třicet děr. U každého toho otvoru musím lupenkovou pilu rozdělat, zase složit, vyřezat. Těchto betlémů mám zhruba přes sedm set a jinak ještě sbírám betlémy rozkládací papírové, těch je přes dvě sta, takže se pomalu blížím k tisícovce betlémů.”

Nejstarší papírové betlémy vznikaly kolem roku 1800, tiskly se především v Německu a nyní jsou vydávány jako reprinty.

Stanislav Dostál, betlémář: “Do roku 1989 tomu tehdejší režim moc nepřál, na trhu bylo asi jen pět nebo šest betlémů našich význačných malířů, jako byli Lada, Aleš, a další. Velkým malířem betlémů byl Václav Kubašta.”

Teď každoročně vzniká spousta nových betlémů, takže svou sbírku má pořád o co doplňovat.

Miroslava Janoušková, Návštěvnické centrum: “Výstavu betlémů jsme tu měli naposledy před pěti lety. Tato výstava betlémů pan Dostála tady bude do 30. ledna. Poslal nám tady část těch betlémů, protože o jeho betlémy je zájem, takže vystavuje i v jiných městech.”

V současné době tak kromě Nového Jičína vystavuje své betlémy v Přerově, v Konici, Hodoníně nebo Boskovicích. V minulosti už jeho práci mohli obdivovat i v Praze v budově senátu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy