Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce domova na Máchově ulici má být hotová za 15 měsíců

Nový Jičín |

V Novém Jičíně začne rekonstrukce domova pro seniory na Máchově ulici. Výsledkem bude zlepšení technického stavu budovy a především navýšení kapacity. Současní obyvatelé se museli na více než rok přestěhovat do Frenštátu pod Radhoštěm.

Domov Duha pro seniory, jehož zřizovatele je Moravskoslezský kraj, sídlí v Novém Jičíně ve třech budovách. Právě tato na Máchově ulici už je v nevyhovujícím technickém stavu a dlouhou dobu se připravovala její rekonstrukce. 5. prosince oficiálně předal náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil symbolický klíč od stavby zhotovitelské firmě.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Celkem bude investic sát 211 milionů korun, z toho jsme získali 35 milionů korun z ministerstva práce a sociálních věcí. Dojde k totální přestavbě starší budovy, zvednutí patra a spojovací chodby, která bude prosklená a vznikne zde pojezdová plocha na střeše, kde budou moci klienti strávit volný čas.”

Tímto zásahem se kapacita domova zvedne o 32 lůžek.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Od roku 2015 jsme s pracovníky začali pracovat na studii, vyvíjet aktivitu na Moravskoslezský kraj, takže od roku 2015 se připravovala studie a vyvrcholilo to dnešním dnem, kdy předáváme stavbu k zahájení.”

Do studie se snažili zapracovat, především ve spolupráci s metodičkou péče v Domově Duha Janou Tořovou, zkušenosti z patnáctileté praxe v tomto zařízení.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Hlavně jsme se zde snažili zúročit práci i u uživatelů s demencí, to znamená, že i ty pokoje tomu budou přizpůsobené i ty prostory. Vzniknou tady dvě terasa, různá zákoutí a posezení i zahrada bude ve stavu, který bude odpovídat tomu domovu.”

Původně se hovořilo o tom, že stavba začne už v červnu, nicméně protáhly se přípravné práce.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “A samozřejmě i soutěž nás zdržela, přece jen to není investice za pár korun a museli jsme najít toho zhotovitele, který se do toho pustí a který dodrží termín patnácti měsíců, za které chceme mít stavbu hotovou tak, aby se naši klienti z Frenštátu, kde jsou dneska dočasně umístěni, mohli vrátit do nových prostor.”

Do náhradních prostor Domova mládeže ve Frenštátě pod Radhoštěm se 41 klientů začalo stěhovat koncem října, aby se v klidu zabydleli před vánočními svátky.

Příprava stavby vyžadovala i úzkou spolupráci s městem Nový Jičín, a to nejen při nutnosti vykácet velké habry, které rostly kolem spojovací chodby mezi budovou Máchova a Bezručova.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Především musím kvitovat tu spolupráci s krajem, kdy jsme kraji vyšli vstříc při těch přípravných pracích a projektové přípravě. Město si postupně s krajem vyměnilo pozemky tak, aby to dávalo stavební smysl. Co se týče samotné potřeby, tak ta demografická křivka jasně ukazuje, že těch lůžek je velký nedostatek.”

Nových více než 30 lůžek tak časem obsadí potřební lidé z Nového Jičína a okolních obcí. Na každého umístěného občana Nového Jičína město kraji určitou částkou přispívá na provoz zařízení.

Nahlásit chybu


K tématu

Přestavba novojičínského domova pro seniory se o rok protáhne

Rekonstrukce a přístavba domova pro seniory na Máchově ulici v Novém Jičíně měla původně trvat 15 měsíců. Nicméně dodatečné zjištěný špatný technický stav budovy práce prodlužuje, a to zhruba o rok.

Rekonstrukce Domova Duha skončí o rok později, přáním je návrat obyvatel do Vánoc 2025

20. března 2024 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Rekonstrukce domova pro seniory na Máchově ulici měla původně trvat 15 měsíců. Nicméně dodatečné zjištěný špatný technický stav budovy práce prodlužuje, a to zhruba o rok

Stojednaletá oslavenkyně Anna Geryková si přeje výlet na Hostýn

13. března 2024 14:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Dlouhověkých lidí podle statistik postupně přibývá. Také v Novém Jičíně se teď konala oslava narozenin, jejichž číslo je třímístné. Paní Anna Geryková žijící v Domově Duha oslavila 101 let.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Záchranáři bojovali o život pacienta po pádu z výšky v Novém Jičíně

Včera 12:29 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve čtvrtek v podvečer u kriticky zraněného muže v Novém Jičíně. Čtyřiačtyřicetiletý muž měl spadnout z okna domu. Záchranáři ho museli dvakrát oživovat a v kritickém stavu byl letecky přepraven do nemocnice.

BEZ KOMENTÁŘE: Zámek Nová Horka u Studénky zahájil sezónu

Na zámku Nová Horka u Studénky zahájili sezónu, přibyde spousta novinek a nejen pro dospělé.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Rekonstrukce domova na Máchově ulici má být hotová za 15 měsíců
Vydáno 9. prosince 2022 17:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Novém Jičíně začne rekonstrukce domova pro seniory na Máchově ulici. Výsledkem bude zlepšení technického stavu budovy a především navýšení kapacity. Současní obyvatelé se museli na více než rok přestěhovat do Frenštátu pod Radhoštěm.

Domov Duha pro seniory, jehož zřizovatele je Moravskoslezský kraj, sídlí v Novém Jičíně ve třech budovách. Právě tato na Máchově ulici už je v nevyhovujícím technickém stavu a dlouhou dobu se připravovala její rekonstrukce. 5. prosince oficiálně předal náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil symbolický klíč od stavby zhotovitelské firmě.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Celkem bude investic sát 211 milionů korun, z toho jsme získali 35 milionů korun z ministerstva práce a sociálních věcí. Dojde k totální přestavbě starší budovy, zvednutí patra a spojovací chodby, která bude prosklená a vznikne zde pojezdová plocha na střeše, kde budou moci klienti strávit volný čas.”

Tímto zásahem se kapacita domova zvedne o 32 lůžek.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Od roku 2015 jsme s pracovníky začali pracovat na studii, vyvíjet aktivitu na Moravskoslezský kraj, takže od roku 2015 se připravovala studie a vyvrcholilo to dnešním dnem, kdy předáváme stavbu k zahájení.”

Do studie se snažili zapracovat, především ve spolupráci s metodičkou péče v Domově Duha Janou Tořovou, zkušenosti z patnáctileté praxe v tomto zařízení.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Hlavně jsme se zde snažili zúročit práci i u uživatelů s demencí, to znamená, že i ty pokoje tomu budou přizpůsobené i ty prostory. Vzniknou tady dvě terasa, různá zákoutí a posezení i zahrada bude ve stavu, který bude odpovídat tomu domovu.”

Původně se hovořilo o tom, že stavba začne už v červnu, nicméně protáhly se přípravné práce.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “A samozřejmě i soutěž nás zdržela, přece jen to není investice za pár korun a museli jsme najít toho zhotovitele, který se do toho pustí a který dodrží termín patnácti měsíců, za které chceme mít stavbu hotovou tak, aby se naši klienti z Frenštátu, kde jsou dneska dočasně umístěni, mohli vrátit do nových prostor.”

Do náhradních prostor Domova mládeže ve Frenštátě pod Radhoštěm se 41 klientů začalo stěhovat koncem října, aby se v klidu zabydleli před vánočními svátky.

Příprava stavby vyžadovala i úzkou spolupráci s městem Nový Jičín, a to nejen při nutnosti vykácet velké habry, které rostly kolem spojovací chodby mezi budovou Máchova a Bezručova.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Především musím kvitovat tu spolupráci s krajem, kdy jsme kraji vyšli vstříc při těch přípravných pracích a projektové přípravě. Město si postupně s krajem vyměnilo pozemky tak, aby to dávalo stavební smysl. Co se týče samotné potřeby, tak ta demografická křivka jasně ukazuje, že těch lůžek je velký nedostatek.”

Nových více než 30 lůžek tak časem obsadí potřební lidé z Nového Jičína a okolních obcí. Na každého umístěného občana Nového Jičína město kraji určitou částkou přispívá na provoz zařízení.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000034749/rekonstrukce-domova-na--machove-ulici-ma-byt-hotova-za-15-mesicu