Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce domova na Máchově ulici má být hotová za 15 měsíců

V Novém Jičíně začne rekonstrukce domova pro seniory na Máchově ulici. Výsledkem bude zlepšení technického stavu budovy a především navýšení kapacity. Současní obyvatelé se museli na více než rok přestěhovat do Frenštátu pod Radhoštěm.

Domov Duha pro seniory, jehož zřizovatele je Moravskoslezský kraj, sídlí v Novém Jičíně ve třech budovách. Právě tato na Máchově ulici už je v nevyhovujícím technickém stavu a dlouhou dobu se připravovala její rekonstrukce. 5. prosince oficiálně předal náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil symbolický klíč od stavby zhotovitelské firmě.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Celkem bude investic sát 211 milionů korun, z toho jsme získali 35 milionů korun z ministerstva práce a sociálních věcí. Dojde k totální přestavbě starší budovy, zvednutí patra a spojovací chodby, která bude prosklená a vznikne zde pojezdová plocha na střeše, kde budou moci klienti strávit volný čas.”

Tímto zásahem se kapacita domova zvedne o 32 lůžek.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Od roku 2015 jsme s pracovníky začali pracovat na studii, vyvíjet aktivitu na Moravskoslezský kraj, takže od roku 2015 se připravovala studie a vyvrcholilo to dnešním dnem, kdy předáváme stavbu k zahájení.”

Do studie se snažili zapracovat, především ve spolupráci s metodičkou péče v Domově Duha Janou Tořovou, zkušenosti z patnáctileté praxe v tomto zařízení.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Hlavně jsme se zde snažili zúročit práci i u uživatelů s demencí, to znamená, že i ty pokoje tomu budou přizpůsobené i ty prostory. Vzniknou tady dvě terasa, různá zákoutí a posezení i zahrada bude ve stavu, který bude odpovídat tomu domovu.”

Původně se hovořilo o tom, že stavba začne už v červnu, nicméně protáhly se přípravné práce.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “A samozřejmě i soutěž nás zdržela, přece jen to není investice za pár korun a museli jsme najít toho zhotovitele, který se do toho pustí a který dodrží termín patnácti měsíců, za které chceme mít stavbu hotovou tak, aby se naši klienti z Frenštátu, kde jsou dneska dočasně umístěni, mohli vrátit do nových prostor.”

Do náhradních prostor Domova mládeže ve Frenštátě pod Radhoštěm se 41 klientů začalo stěhovat koncem října, aby se v klidu zabydleli před vánočními svátky.

Příprava stavby vyžadovala i úzkou spolupráci s městem Nový Jičín, a to nejen při nutnosti vykácet velké habry, které rostly kolem spojovací chodby mezi budovou Máchova a Bezručova.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Především musím kvitovat tu spolupráci s krajem, kdy jsme kraji vyšli vstříc při těch přípravných pracích a projektové přípravě. Město si postupně s krajem vyměnilo pozemky tak, aby to dávalo stavební smysl. Co se týče samotné potřeby, tak ta demografická křivka jasně ukazuje, že těch lůžek je velký nedostatek.”

Nových více než 30 lůžek tak časem obsadí potřební lidé z Nového Jičína a okolních obcí. Na každého umístěného občana Nového Jičína město kraji určitou částkou přispívá na provoz zařízení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy