Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Gymnazisté mají jasného favorita a představu, jaká by hlava státu měla být

Na středních školách a učilištích se konaly Studentské volby prezidenta republiky. Hlavu státu vybírali “na zkoušku” například i studenti novojičínského gymnázia.

Více než deset let iniciuje Studentské volby Organizace Člověk v tísni. Do tohoto “hlasování nanečisto” tak zařadila i volbu prezidenta České republiky. Studenti vybírali hlavu státu z reálných kandidátů 12. a 13. prosince, byli mezi nimi i ti z novojičínského gymnázia.

studenti Gymnázia Nový Jičín:
“Je to pro mně důležité, abych věděl, kdo se bude starat o náš stát.”
“Důležité je jít ke každým volbám, i k těmto studentským, protože si tak můžeme udělat průzkum, jaký názor má mladá generace. Jít k volbám by mělo být nejen naše občanské právo, ale i povinnost.”
“Je to velmi důležité pro všechny občany, aby si vybrali svého prezidenta.”
Jana Pánková, garant studentských voleb, Gymnázium Nový Jičín: “My se do těch studentských voleb zapojujeme pravidelně, pořádá to organizace Člověk v tísni, a ta aktivita je přínosná tím, že studenti jsou podpořeni v tom, aby se zajímali o tu politiku, aby si vyzkoušeli, jak to u těch voleb probíhá.”
Lukáš Ondryhal, předseda studentské volební komise, Gymnázium Nový Jičín: “Museli jsme připravit plenty, za kterými se vyplňují volební lístky, a seznamy žáků. Studenti mohou vybírat z devíti kandidátů.”

Prezidentských voleb se na gymnáziu zúčastnilo necelých 40 procent studentů starších 15 let, kteří měli oprávnění volit. Odevzdat svůj hlas mohli před zahájením vyučování a o velké přestávce.

  Výsledek tu kopíroval, respektive předčil, republiková čísla: Danuše Nerudová získala bezmála 70 procent hlasů. Na druhém místě skončil Petr Pavel. Studenti také měli jasno v tom, jaké vlastnosti by měl prezident mít.

  studenti Gymnázia Nový Jičín:
  “Měl by dobře reprezentovat náš stát, poslouchat lid a řešit, to co je třeba pro stát.”
  “Měl by možná mít trochu takové ty typické české vlastnosti, neměl nebo neměla by se bát humoru, a měl by to být člověk, který je reprezentativní a který nám nebude dělat ostudu v zahraničí.”
  ”Rozhodně by měl být reprezentativní, měli bychom k němu vzhlížet, rozhodně by neměl být někde zašitý, měl by vystupovat na veřejnosti, a měl by být hlavně otevřený.”

  V případě, že v prvním kole skutečných voleb nebude budoucí hlava státu zvolena a bude se konat II. kolo, proběhne i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To je naplánováno na 18. a 19. ledna.

  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy