Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Charita nabádá lidi bez domova k přenocování pod střechou

Letošní zima už přinesla i první silné mrazy a lidé bez domova plní lůžka noclehárny v charitním domě. Nicméně kapacita je stále ještě volná, někteří si na zimu hledají střechu nad hlavou i sami, třeba na ubytovnách.

Marek Procházka, terénní pracovník novojičínské Charity, má zmapována snad všechna místa, kde lidé bez domova na území města přebývají. Pravidelně je obchází. V zimním období nabádá k návštěvě noclehárny i ty nejzatvrzelejší bezdomovce.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Někteří ano, někteří zareagují a přijdou aspoň na to období, kdy teploty v noci klesají hlouběji pod bod mrazu, tak přijdou, ale zároveň jsou lidé, kteří zůstanou na tom svém místě, i kdyby bylo mínus dvacet. Není jich už tolik, asi jeden nebo dva lidé.”

Nicméně Charitní dům Matky Terezy je pro lidi bez domova otevřen téměř bez přestávky.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Denní centrum je otevřené od desíti do 15 hodin, noclehárna od půl sedmé do půl osmé do rána. Když bude mrazivý víkend, bude otevřeno i denní centrum, aby lidé mohli přijít a ohřát se. Noclehárna nabízí pro některé klienty noci zdarma, dostanou teplou polévku, čaj, prostě to zázemí tam je.”

Tento nocleh zdarma umožňují karty “zetka”, které Charita zřídila po vzoru Armády spásy před několika lety.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Kapacita noclehárny je 21 lůžek, 7 pro muže a 4 pro ženy. Noclehárna v tuto chvíli ještě není plná, stává se to, že na zimu se mnozí klienti “upíchnou” k někomu někam na ubytovnu nebo jdou do nějakého nouzového bydlení, snaží se vypomoci si tak, aby nebyli přímo venku.”

Charita v Novém Jičíně pomáhá lidem v nouzi jedenáctým rokem, sídlí na Dolní bráně, kde provozuje také charitní šatník. Ve Straníku je druhý charitní dům pro matky s dětmi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy