Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Živý betlém odolal největšímu prosincovému mrazu i nařízení veteriny

Masarykovo náměstí zdobí během adventu dřevěný vyřezávaný Betlém. Kromě toho mohli lidé v centru jeden den obdivovat i jesličky se skutečnými zvířaty. Živý betlém Občanského sdružení Bludička tu patří k předvánočnímu času více než deset let.

Poprvé připravilo Občanské sdružení Bludička Živý betlém na náměstí v rámci adventního jarmarku v roce 2007. Hlavním smyslem bylo zprostředkovat především dětem biblický příběh o narození Ježíška. Letos jej sice neprovázely postavy Josefa a Marie s Ježíškem, nicméně hlavní lákadlo zůstalo. I přes mrazivý den a komplikace s vyhlášením veterinární správy, která kvůli šíření ptačí chřipky zakázala venkovní chov drůbeže, přivezla Bludička ukázat do centra města svá zvířata.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “S oslíkem Kájou, který je nedílnou součástí Živého betléma, ovečky plemene původní Valaška, ty zvládají ty mrazy velice dobře, a koze Rozince jsme dali obleček, aby to zvládla, protože kozy jsou přece jen choulostivější. Bohužel chybí husy, nákaza ptačí chřipkou nám znemožnila husy dovézt, takže husy zůstaly doma, moc se jim to nelíbilo. Z a to jsem vzali více oveček, aby ta stáj byla planá.”
návštěvníci Živého betléma:
“Je to nádherné, jsme tady skoro každý rok, všechna zvířata jsou pěkná, oslík, ovečka i kozy.”
“Moc pěkné, jen mi tady chybí ten Ježíšek, jinak je to jako betlém.”
“Líbí se mi to, super.”
Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Můžou hladit, to je samozřejmé, jednou za čas máme suchý chleba, mohou si je nakrmit, to jste viděli před chviličkou. Někteří kupují i mrkve, takže i mrkev je dovolena, ale třeba jablka ne.”

Bludička v minulosti předváděla Živý betlém i přímo ve své stáji v Bludovicích, dvouletá přestávka ale vše přerušila. Letos tak 23. prosince budou na statku předává alespoň betlémské světlo a lidé si budou moci přijít zvířata prohlédnout.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Tato tradice už byla nenávratně skončena, hráli jsme ho více než 15 let, ale tím, že skončil Jezdecký oddíl Bludička, tradiční setkávání s dětmi, tak už nejsou herci, všechno je to prostě jinak a děláme jiné aktivity. Takže hraný betlém u nás nebude.”

Venkovská stáj se tak více zaměřuje na sociální programy třeba pro handicapované děti a starší lidi. Se čtyřnohým Kájou vyjíždí na oslíkoterpaii i do interiérů různých domovů pro seniory.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy