Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sklípek znovu ožije, pro jeho návštěvu bude dobré znát i trochu historie

Legendární sklípek pod radnicí pomalu znovu ožívá. Tento městský prostor byl v minulosti vyhlášeným nočním podnikem. Po více než 15 letech, kdy byl uzavřen, se stane prostředkem mezi zábavou a poznáním Nového Jičína.

Budova novojičínská radnice byla postavena v roce 1503 po velkém požáru, který zasáhl podstatnou část města. Byla i právovárečný domem a proto její sklepy mohly původně sloužit k uchování sudů s pivem, v minulosti pravděpodobně posloužily i jako šatlava. Dům je dnes chráněnou kulturní památkou.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Radnice prošla několika rekonstrukcemi, velmi významná byla ve druhé polovině 19. století a pak na přelomu let 1929 a 1930, kdy zde byla nová budova vytvořena ve spolupráci s Českou spořitelnou. Pravděpodobně, z části, ty původní prostory, které zůstaly, jsou tyto v podzemí.”

Radniční sklípek, jako restaurační podnik, zde vznikl až po roce 1945.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Předtím zde byly skladové prostory úřadu, kde byly i prostor vyčleněné v době druhé světové války jako protiletecké kryty, až po roce 1945 se tyto prostory začaly komerčně využívat. Radniční sklípek byl oblíbený, konaly se zde Čaje o páté a další akce, které provázely určitým způsobem kolorit města a jeho smetánky.”

Legendární večerní podnik tu přestal fungovat na počátku 21. století. Od té doby mohla veřejnost nahlédnout dovnitř dvakrát. V roce 2017, kdy se zde konala jednodenní výstava věnována generálu Laudonovi, a nedávno v prosinci v rámci předvánoční prohlídky města pořádané Návštěvnickým centrem.

V loňském roce ovšem vznikl nový nápad, jak sklípek využít, vzniká zde zážitková hra, k jejímuž spuštění dalo souhlas i město jako vlastník prostoru.

Radim Mohler, spoluautor projektu: “Přiznám se, že jsme dlouho bojovali s legislativou, ale naštěstí všechno máme, jak se sluší a patří. Teď po novém roce zapojujeme aparaturu, chystáme světla, televize, kamery tak, abychom mohli zhruba v únoru otevřít první epizodu. Radniční sklepení je rozsáhlé, chceme tady provozovat čtyři zážitkové hry, a aby to nebylo jen o hře, tak velký sál chceme využít i pro výstavy, abychom tomu místu navrátili život.”

Znát historii tohoto místa a vůbec celého Nového Jičína se časem bude návštěvníkům i hodit, příběh hry bude navazovat na místní reálie a současně bude odkazovat na zajímavá místa ve městě a jeho blízkém okolí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy