Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvnické centrum zve na novinku: Staň se kloboučníkem

Návštěvnické centrum připravilo v jedné ze svých expozic novou multimediální hru. Ožívá v ní jedna z novojičínských historicky doložených postav. Pokud v ní hráči uspějí, stanou se na závěr kloboučníkem.

Modernizovat své expozice, klobouků i Laudona, a obohacovat je o nové prvky a nápady se postupně snaží Návštěvnické centrum. Teď uvedlo do provozu hru pro návštěvníky napříč generacemi. Na velkém dotykovém panelu ožívá kloboučník Prokop. Hra vznikla ve spolupráci s historikem Radkem Poláchem.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Napadla nás myšlenka, že si návštěvníci ověří své znalosti pomocí multimediální hry. Vymýšleli jsme také název. Napadlo nás Staň se kloboučníkem s Podkopem.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kloboučník Prokop je jeden z nejstarších známých obyvatel města Nového Jičína, který byl zaznamenám v dobových listinách uchovávaných v dnešním Státním okresním archivu Nový Jičín. Jeho působení je zaznamenáno k roku 1506, díky našemu bývalému historikovi a archivářovi Adolfu Turkovi, který tuto informaci zveřejnil poprvé při vydání publikace Hrad a panství Starý Jičín, kde byly zveřejněny i reálie, které se dotýkají i města Nového Jičína.”

Grafického zpracování hry se ujali tým animátorů v čele s Adamem Parmou.

Adam Parma, animátor: “Nás těšilo, že jsme dostali nějaké základní historické podklady k inspiraci pro to, kým je Prokop kde s vzal. A pravdou je, že je to tlaková nad generační figura. Protože tady byl pra pra pra Prokop, pra pra Prokop a pak je tady Prokop. Čili vycházíme z toho, že je tady v tom regionu nějaká tradice toho kloboučnictví, toho řemesla, na které ten Prokop, ten jeho děda a praděda navazují.”
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Dělaly se různé návrhy, skicy, jak kloboučník Prokop bude vypadat a navrhoval se smysl hry. Kloboučník Prokop se přenese v čase a objeví se ze 16. století ve 21. století a prověří znalost návštěvníků, jak se klobouky vyrábí. Návštěvníci mohou v první části expozice odhalit kouzlo vzniku klobouků a tato multimediální hra je zaměřena na edukaci, poznání a interaktivitu a formou této hry si návštěvník ověří svou znalost při výrobě klobouků. Takže Prokopovi pomůže odhalit kouzlo vzniku klobouků a také se stane na závěr hry kloboučníkem.”
Adam Parma, animátor: “Kdybych to měl žánrově zarámovat, tak existuje takový anglický termín edutainment, je to tedy entertainment, pobavit, a edukace. Spojí vlastně to, že se něco dozvídám a zároveň mě to baví. A my jsme se měli ještě jednu ambici, a to, aby to vytvořilo takový dramatický oblouk, aby tam, byl příběh.”

Svůj hlas propůjčil této hře ostravský herec Tomáš Jirman, se kterým Návštěvnické centrum spolupracuje v expozici generála Laudona. A jak na závěr uvedla vedoucí centra Radka Bobková, kloboučník Prokop svým vystupováním v této hře rozhodně neřekl v rámci expozice poslední slovo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy