Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum uspořádalo taneční, kde rytmus udával cimbál

Nový Jičín |

Muzeum Novojičínska je nejen nositelem historie a vzdělání, ale také pořadatelem kulturních a společenských akcí. Vůbec poprvé teď připravilo i taneční kurz, ovšem specificky zaměřený na lidové tance.

Období od Tří králů po Popeleční středu je typické konáním různých plesů a bálů. Proto i Muzeum Novojičínska přišlo s nápadem, uspořádat Lidové taneční.

Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Jde o cyklus setkání, takových hudebně tanečních workshopů, kdy si přijdou návštěvníci vyzkoušet, jak se dříve v této oblasti tancovalo. Naučí se kousek některých valašských tanců nebo tanců ze Štramberka nebo také tance Kravařské.”

Lekce těchto tanečních byly celkem tři, o předtančení a výuku se postarali členové Soubor lidových písní a tanců Javorník.

Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Snažili jsem se je naučit nějaké tance, které se tady tancovaly v tomto regionu. Byly to tance valašské, potom to jsou tance ze Štramberka a budou to také kravařské tance těch německých lidiček, kteří odsud museli odejít, a se kterými udržujeme družbu řadu let.”
účastníci akce:
“Strašně se mi líbí ten folklor, ty kroje a vůbec ten tanec. Takže moc mě to potěšilo, že se ti lidé tady o to starají a vůbec udělali takovou akci.”
“Mě sem přitáhla, v uvozovkách, přítelkyně, ale já se rád učím nové věci a když jsem dostal příležitost se tady něco nového, tak jsem toho rád využil. Navíc jsem čerstvě po tanečních, takže nějaká ta plika navíc se vždycky hodí.”
“Mi tu nabídku poslala babička, takže mě se to taky zdálo jako dobrý nápad a touha naučit se něco nového. S tím, jak nám to jde, to je trochu horší, ale líbí se nám to, baví nás to.”
Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Třeba valašský krok je měkký, takový usedlý, ten štramberský a Kravařský, to už jsou zase narovnaná kolena, všechno je to úplně o něčem jiném. Ale tady tančíme tance, které tito lidé zvládnou, i když se s nimi dosud nesetkali. V souboru pak dělám jiné věci, s choreografiemi, dělávali jsme i zbojnické odzemky, i když ty už dneska trošku méně.”
Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Je velký zájem, byli jsme až překvapení, že se ty Lidové taneční naplnily.”

I proto už v muzeu uvažují i o jejich pokračování. Současní absolventi si své taneční umění mohou ověřit 18. února na Valašském bále, který se koná ve Středisku volného času Fokus.



Nahlásit chybu


K tématu

Valčík v centru Nového Jičína tančili na Straussovu počest

25. srpna 2025 11:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Klub rodáků a přátel města upozornil netradičním způsobem na jedno výročí týkající se Nového Jičína. Na Laudonově nádvoří uspořádal happening, který připomněl vystoupení Johanna Strausse na zdejším plese před 180 lety.

Novojičínský zámek je pod drobnohledem archeologů

29. října 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Archeologický výzkum Žerotínského zámku v Novém Jičíně, který začal před více než rokem a půl, se blíží ke konci. Jeho výsledky pomohou zpřesnit chronologii vývoje původně hradního objektu z konce 14. století.

Archeologové odkryli v Žerotínském zámku chlebovou pec

30. října 2025 9:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Archeologický výzkum Žerotínského zámku, který začal před více než rokem a půl, se blíží ke konci. Jeho výsledky pomohou zpřesnit chronologii vývoje původně hradního objektu z konce 14. století.


Při požáru zahradní chatky v Havířově zemřel senior

Včera 9:17 | Havířov | Anna Břenková

Při nočním požáru chaty v Havířově přišel o život 86letý muž. Oheň zasáhl celý objekt i přilehlý skleník. Příčina vzniku požáru není jasná.

Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

12. května 2026 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

12. května 2026 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

12. května 2026 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

11. května 2026 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

12. května 2026 11:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

12. května 2026 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

12. května 2026 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

11. května 2026 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

12. května 2026 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Praktické sestry

Nový Jičín Nástup: od 1. června 2026 od 27 420 do 42 050 Kč/měsíc

Branný den zatraktivnila armádní technika

Včera 10:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí konce druhé světové války připomněl Branný den konaný v Novém Jičíně. Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku. Především děti zkoušely různé adrenalinové disciplíny.

O vítězi rozhodly Královna máje a Babiččina zahrádka

Včera 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Český zahrádkářský svaz pořádá i letos celostnátní floristickou soutěž pro děti. Jedno z okresních kolo se odehrálo v Novém Jičíně v Základní škole Komenského 66.

Pumptrack zažil svůj velký den se závodem i slávou

Včera 8:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín hostil závod Českého poháru v pumptracku. Součástí cyklistického svátku bylo i oficiální otevření nového sportovního areálu.

Náročný závod Oderská mlýnice má za sebou již 26. ročník konání

12. května 2026 18:15 | Odry | Karel Soukop

Již 26 ročník Oderské mlýnice - velkého závodu horských kol proběhl ve sportovním areálu v Tošovicích u Oder. Jde o největší závod v regionu a závodníků všeho věku se sem sjelo několik stovek.

Škola oslavila půlstoletí ekonomického vzdělávání

12. května 2026 13:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mendelova střední škola si připomněla půl století ekonomického vzdělávání. Současně také oslavila dvacet let sloučení se zdravotnickými obory, kdy začala fungovat jako jedna škola pod jménem významného přírodovědce.

Nový Jičín žil během, půlmaraton přilákal rekordní účast

12. května 2026 13:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo rekordních více než 450 běžců.

Muzeum uspořádalo taneční, kde rytmus udával cimbál
Vydáno 17. února 2023 9:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Muzeum Novojičínska je nejen nositelem historie a vzdělání, ale také pořadatelem kulturních a společenských akcí. Vůbec poprvé teď připravilo i taneční kurz, ovšem specificky zaměřený na lidové tance.

Období od Tří králů po Popeleční středu je typické konáním různých plesů a bálů. Proto i Muzeum Novojičínska přišlo s nápadem, uspořádat Lidové taneční.

Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Jde o cyklus setkání, takových hudebně tanečních workshopů, kdy si přijdou návštěvníci vyzkoušet, jak se dříve v této oblasti tancovalo. Naučí se kousek některých valašských tanců nebo tanců ze Štramberka nebo také tance Kravařské.”

Lekce těchto tanečních byly celkem tři, o předtančení a výuku se postarali členové Soubor lidových písní a tanců Javorník.

Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Snažili jsem se je naučit nějaké tance, které se tady tancovaly v tomto regionu. Byly to tance valašské, potom to jsou tance ze Štramberka a budou to také kravařské tance těch německých lidiček, kteří odsud museli odejít, a se kterými udržujeme družbu řadu let.”
účastníci akce:
“Strašně se mi líbí ten folklor, ty kroje a vůbec ten tanec. Takže moc mě to potěšilo, že se ti lidé tady o to starají a vůbec udělali takovou akci.”
“Mě sem přitáhla, v uvozovkách, přítelkyně, ale já se rád učím nové věci a když jsem dostal příležitost se tady něco nového, tak jsem toho rád využil. Navíc jsem čerstvě po tanečních, takže nějaká ta plika navíc se vždycky hodí.”
“Mi tu nabídku poslala babička, takže mě se to taky zdálo jako dobrý nápad a touha naučit se něco nového. S tím, jak nám to jde, to je trochu horší, ale líbí se nám to, baví nás to.”
Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Třeba valašský krok je měkký, takový usedlý, ten štramberský a Kravařský, to už jsou zase narovnaná kolena, všechno je to úplně o něčem jiném. Ale tady tančíme tance, které tito lidé zvládnou, i když se s nimi dosud nesetkali. V souboru pak dělám jiné věci, s choreografiemi, dělávali jsme i zbojnické odzemky, i když ty už dneska trošku méně.”
Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Je velký zájem, byli jsme až překvapení, že se ty Lidové taneční naplnily.”

I proto už v muzeu uvažují i o jejich pokračování. Současní absolventi si své taneční umění mohou ověřit 18. února na Valašském bále, který se koná ve Středisku volného času Fokus.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000035766/muzeum-usporadalo-tanecni-kde-rytmus-udaval-cimbal