Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nájemné městských bytů půjde od července nahoru

Nový Jičín |

Rada města odsouhlasila navýšení nájmů v městských bytech o míru inflace. Nájemné od července vzroste o 15 procent. Valorizace se naopak netýká většiny městských nebytových prostor.

Zvýšení ceny nájemného v městských bytech o míru inflace, zjištěnou Českým statistickým úřadem za předchozí rok, projednávala na únorové schůzi rada města. Ta odsouhlasila růst nájmu o 15,1 procenta.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město přistoupilo k valorizaci nájemného u bytů, vybraných nebytových prostor a u pozemků, které jsou pronajaté nebo propachtované. Vzhledem k tomu, jaká je situace ať už po covidu nebo z hlediska energetické krize a všeobecného zdražování, jsme nepřistoupili k valorizaci nájemného u standardních nebytových prostor, typicky obchodů, provozoven a podobně. Ty nájmy, které se budou zvyšovat, se týkají určitých netypických nájmů, je to nájem například teplovodu, který vede z nemocnice do Smetanových sadů, nebo to jsou nájmy střech městských budov za účelem umístění různých technologických zařízení.”

Zvýšené nájemné bude platit od 1. července. Bytů má město zhruba 1 150. Tato valorizace se týká těch, kde je součástí nájemní smlouvy inflační doložka. Cena se nebude zvyšovat u startovacího bydlení v domě k Archivu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je potřeba říct, že nájmy v městských bytech jsou stále pod nějakou cenovou hladinou běžného nájemného u komerčních prostor. Pokud jde o byty s trvale uvolněným nájemným, ty začínají s vyhlašovací cenou 100 korun za metr čtvereční a měsíc. V posledním období se dosažená částka pohybuje mezi 140 až 180 korunami. Je potřeba říci, že soukromý sektor, záleží samozřejmě na lokalitě, typu bytu a úprav, se pohybuje v cenách přes 200 korun za metr čtvereční. Nicméně vzhledem k tomu, jak byly v minulosti nasazeny ceny nájmů, stávají se případy, že lidé v městských bytech bydlí i za 50 nebo 60 korun za metr čtvereční.”

Inflační doložku město uplatňuje od roku 2019. V prvních letech se pohybovala kolem jednoho nebo dvou procent, v loňském roce byla necelá čtyři procenta.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zároveň je potřeba říct, že masto poměrně masivně investuje do revitalizace bytů. Každoročně provede generální rekonstrukce zhruba třiceti bytů v celkové hodnotě pět a tři čtvrtě milionu korun. Dále opravuje byty v městské památkové rezervaci a zhruba osm milionů korun ročně investuje do dalších oprav, zejména zařizovacích předmětů a vybavení bytů.”

V uplynulých pěti letech také proběhly velké revitalizace sedmi bytových domů, do kterých město investovalo 75 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Všechny bytové domy panelákového typu na sídlištích jsou revitalizovány. Máme ještě některé menší bytové domy, zejména ve starší zástavbě, které si revitalizaci zaslouží. Například bytový dům na ulici Trlicova nebo Hřbitovní.”

Kromě valorizace nájmů v bytech rada také odhlasovala zvýšení ceny za služby, které městský úřad, potažmo bytový odbor, poskytuje společenstvím vlastníků bytových jednotek.

Nahlásit chybu


K tématu

O pozemky v průmyslové zóně v Novém Jičíně mají zájem dvě firmy

21. dubna 2023 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Dvě společnosti projevily zájem o koupi pozemků v lokalitě průmyslové zóny v Novém Jičíně. Své záměry teď prezentovaly na semináři pro zastupitele. Ti by měli o prodeji rozhodovat v červnu.

Soutěž na podobu nové sportovní haly má vítěze, čeká na podpis

28. dubna 2023 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín realizuje historicky první otevřenou architektonickou soutěž. Jejím předmětem je návrh podoby víceúčelové sportovní haly. Své nákresy odevzdalo 23 architektů.

Nový Jičín má představu o podobě nové sportovní haly

25. dubna 2023 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín realizuje historicky první otevřenou architektonickou soutěž. Jejím předmětem je návrh podoby víceúčelové sportovní haly, kterou hodlá postavit v areálu letního stadionu. Své nákresy odevzdalo 23 architektů.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

První závod Novojičínské běžecké ligy, Jarní ovál, trhal rekordy počasím i účastí

Jarním oválem začal další ročník Novojičínské běžecké ligy. Na jeho start se postavil rekordní počet běžců, zejména v dětských kategoriích.

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán

11. dubna 2024 13:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále v Novém Jičíně

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Výtvarnou rozmanitost Fokusu ukazuje výstava na Staré poště

V galerii na Staré poště probíhá výstava Střediska volného času Fokus. Výjimečná je tím, že kromě prací dětí na ni představují svá díla také jejich lektorky z výtvarných kroužků.

Přijímačky na Sjednocení připravili tak, jako by to bylo doopravdy

11. dubna 2024 12:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Na základní škole Sjednocení si mohli deváťáci vyzkoušet, jak to bude za pár dní vypadat během přijímacích zkoušek. Škola jim přijímací řízení nasimulovala nejen připravenými testy, ale i celým organizačním postupem.

Nájemné městských bytů půjde od července nahoru
Vydáno 6. března 2023 11:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Rada města odsouhlasila navýšení nájmů v městských bytech o míru inflace. Nájemné od července vzroste o 15 procent. Valorizace se naopak netýká většiny městských nebytových prostor.

Zvýšení ceny nájemného v městských bytech o míru inflace, zjištěnou Českým statistickým úřadem za předchozí rok, projednávala na únorové schůzi rada města. Ta odsouhlasila růst nájmu o 15,1 procenta.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město přistoupilo k valorizaci nájemného u bytů, vybraných nebytových prostor a u pozemků, které jsou pronajaté nebo propachtované. Vzhledem k tomu, jaká je situace ať už po covidu nebo z hlediska energetické krize a všeobecného zdražování, jsme nepřistoupili k valorizaci nájemného u standardních nebytových prostor, typicky obchodů, provozoven a podobně. Ty nájmy, které se budou zvyšovat, se týkají určitých netypických nájmů, je to nájem například teplovodu, který vede z nemocnice do Smetanových sadů, nebo to jsou nájmy střech městských budov za účelem umístění různých technologických zařízení.”

Zvýšené nájemné bude platit od 1. července. Bytů má město zhruba 1 150. Tato valorizace se týká těch, kde je součástí nájemní smlouvy inflační doložka. Cena se nebude zvyšovat u startovacího bydlení v domě k Archivu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je potřeba říct, že nájmy v městských bytech jsou stále pod nějakou cenovou hladinou běžného nájemného u komerčních prostor. Pokud jde o byty s trvale uvolněným nájemným, ty začínají s vyhlašovací cenou 100 korun za metr čtvereční a měsíc. V posledním období se dosažená částka pohybuje mezi 140 až 180 korunami. Je potřeba říci, že soukromý sektor, záleží samozřejmě na lokalitě, typu bytu a úprav, se pohybuje v cenách přes 200 korun za metr čtvereční. Nicméně vzhledem k tomu, jak byly v minulosti nasazeny ceny nájmů, stávají se případy, že lidé v městských bytech bydlí i za 50 nebo 60 korun za metr čtvereční.”

Inflační doložku město uplatňuje od roku 2019. V prvních letech se pohybovala kolem jednoho nebo dvou procent, v loňském roce byla necelá čtyři procenta.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zároveň je potřeba říct, že masto poměrně masivně investuje do revitalizace bytů. Každoročně provede generální rekonstrukce zhruba třiceti bytů v celkové hodnotě pět a tři čtvrtě milionu korun. Dále opravuje byty v městské památkové rezervaci a zhruba osm milionů korun ročně investuje do dalších oprav, zejména zařizovacích předmětů a vybavení bytů.”

V uplynulých pěti letech také proběhly velké revitalizace sedmi bytových domů, do kterých město investovalo 75 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Všechny bytové domy panelákového typu na sídlištích jsou revitalizovány. Máme ještě některé menší bytové domy, zejména ve starší zástavbě, které si revitalizaci zaslouží. Například bytový dům na ulici Trlicova nebo Hřbitovní.”

Kromě valorizace nájmů v bytech rada také odhlasovala zvýšení ceny za služby, které městský úřad, potažmo bytový odbor, poskytuje společenstvím vlastníků bytových jednotek.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000036036/najemne-mestskych-bytu-pujde-od-cervence-nahoru