Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žerotínský zámek pořádal noc pro netopýry, lidé si je mohli pohladit a v parku vypustit

Nový Jičín |

Muzeum Novojičínska se poprvé připojilo k Mezinárodní noci pro netopýry. Přednášel zde jeden z předních českých odborníků na tyto létavé savce. Do Žerotínského zámku přinesl na padesát živých exemplářů.

Pohladit si a později i nakrmit netopýra mohli lidé, kteří zavítali do Žerotínského zámku na akci pořádanou v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Tato kampaň se poprvé konala v roce 1995 v Polsku a odtud se rozšířila do celého světa. Letos se průběžně koná i na zhruba 50 místech v České republice. Muzeum Novojičínska bylo jedním z nich, přednášel zde jeden z předních českých odborníků na tyto létavé savce Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea v Opavě.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce vznikla spontánně při rozhovoru s doktorem Gajdošíkem už v loňském roce, protože naše muzea spolu spolupracují. Letos tuto akci děláme poprvé v Novém Jičíně sa mi jsme zvědaví, jak se ujme.”
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Především tato akce slouží ke kontaktu s živými netopýry, čili návštěvníci si nakrmí živé netopýra a pak je společně, pokud bude hezké počasí, tak je tady vypustíme, aby si letěli po svých.”

Na padesát živých exemplářů netopýra hvízdavého pro tento večer nalovi Martin Gajdošík v jedné ubytovně v Ostravě-Zábřehu. Celkem žije v České republice 27 druhů netopýrů a především oni byli tématem jeho vyprávění. Dotkl se ovšem také netopýrů exotických žijících jinde ve světě.

Součástí akce bylo i zahájení výstavy „Netopýři tajemní a zranitelní“, kterou připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Panely obsahují stručnou charakteristiku všech našich druhů netopýrů. A dále jsou tu k vidění exponáty z opavského muzea, jejichž zápůjčka je vzácností.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Jednak byl docela už problém je tady převézt, protože létací blány netopýrů jsou velmi křehké, a pokud s poničí, tak už nelze tyto preparáty opravit. A také je nutné mít všechny preparáty ve vitrínách a hlavně, aby tady nešlo přímé sluneční světlo,takže prostor bude trvale zatemněn.”
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Na té výstavě je poměrně pěkný výběr balků našich netopýrů, to jsou ty vypreparované kůžičky. Je to z historické expozice Slezského zemského muzea. Ale co se málokdy vidí, máme tady kostru netopýra velkého, a máme tu připojeny i mikroskopy, ve kterých si návštěvníci mohou prohlédnout třeba chlupy netopýra.”

Martin Gajdošík měl také připraveny ukázky techniky používané k výzkumu netopýrů, včetně ultrazvukových detektorů. Představil také odborné publikace, mezi nimi unikátní téměř sto let starou knihu věnovanou českým netopýrům od Alfréda Brehma.

Akce k Mezinárodní noci netopýrů trvala jeden podvečer, nicméně výstava „Netopýři tajemní a zranitelní“ zde bude ke shlédnutí až do 30. října.

Nahlásit chybu


K tématu

Badatelská hra v muzeu přiblíží terénní práci archeologů

7. března 2025 16:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Objevit práci archeologa mohou návštěvníci, kteří zavítají do Muzea Novojičínska. Badatelská hra na toto téma je zábavnou formou provede nejnovější expozicí s názvem “Od hradu k předměstí”.

Muzeum Novojičínska reaguje na plesovou sezonu, pořádá taneční

16. ledna 2025 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska otevírá taneční kurz. Vzhledem k dané instituci se jedná o specifické lekce zaměřené na lidové tance. Zájemce naučí ty z Valašska, Kravařska a Lašska.

Před sto lety zemřel malíř středoevropského prostoru, dílo zanechal i v rodném Novém Jičíně

31. března 2025 11:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Klub rodáků a přátel města připomněl 100. výročí úmrtí Eduarda Veitha (Fajta), zdejšího malíře, jehož díla jsou součástí evropských muzeí, galerií a staveb. Skrytým pokladem jsou jeho zazděné malby v domě na Divadelní ulici.


Falešné investice ji stály 1,9 milionu. Seniorka z Karvinska se zadlužila kvůli internetové reklamě

Dnes 13:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Seniorka naletěla na podvodnou internetovou reklamu. Ta využila tvář známého politika a slibovala výhodné investice. Falešnému finančnímu poradci zaslala téměř 1,9 milionu korun. Zhruba polovinu částky si půjčila. Karvinští kriminalisté varují veřejnost před falešnými investičními nabídkami na internetu.

V Osoblaze slavnostně zahájila provoz Úzkorozchodná dráha s novým provozovatelem

Dnes 9:54 | Bruntál | Karel Soukop

Slavnostní chvíle se dočkala známá úzkokolejná trať na Osoblažsku. 4 místní obce se sjednotily a založily novou společnost, která bude novým provozovatelem vlaku. Jedná se dokonce o evropský unikát, kdy se k provozování drážní dopravy spojily samostatné obce.

Děti z Palkovic připomněly tradici svaté Lucie a vymetly od zla nejen školu, ale i radnici

Dnes 13:20 | Palkovice | Libor Běčák

Na dřívější tradici vymetání zla ze stavení, která souvisela se svátkem svaté Lucie, navázaly děti ze ZŠ v Palkovicích.

Dvě stě let staré varhany u sv. Mikuláše znovu zní

V kostele sv. Mikuláše v novojičínské části Žilina se konala slavnostní mše. Během bohoslužby byly požehnány opravené varhany staré více než 200 let.

Zastupitelstvo F-M: rozpočet, změna ve vedení i nový ředitel Městské policie

Dnes 8:42 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Poslední letošní zasedání zastupitelstva mělo pořadové číslo 16 a mělo na programu mimo jiné rozpočet města na rok 2026, jmenování nového náměstka primátora či nového ředitele Městské policie.

Do Jeseníků dorazilo letošní Betlémské světlo, do Bruntálu ho přivezli skauti z Brna

Dnes 11:16 | Bruntál | Karel Soukop

Také letos již do Jeseníků dorazil plamínek, odebraný z věčného ohně v betlémské jeskyni v Palestině. Jako symbol míru a přátelství ho již od roku 1989 přivážejí skauti z Brna, navazující na původní aktivitu rakouských exilových skautů.

Centrum individuálních sportů Ostrava slavilo 20 let existence

Dnes 8:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Centrum individuálních sportů Ostrava už dvacet let podporuje talentované sportovce z našeho kraje. Odměnou mu jsou vynikající výsledky sportovců, kteří vozí medaile z těch největších soutěží na světě. Třeba i z olympiády, jako například oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Dřevo, tradice a Vánoce: betlémáři se sjeli do Příbora

Dnes 10:38 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy.

Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.

Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Včera 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Strážníci po dobu adventních trhů posílili hlídky

Dnes 12:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská policie během adventních trhů více dohlíží na bezpečnost návštěvníků novojičínského centra. Upozorňuje, aby si lidé hlídali mobily a peněženky, a také kontroluje auta na parkovištích.

Vánoční bazárek dal nový život mnoha hračkám

Dnes 12:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rodinné centrum Smíchule uspořádalo první vánoční jarmark s bazárkem hraček. Akce dala druhou šanci několika stovkám panenek, medvídků, stolních her nebo knížek.

Bílovec se pyšní unikátním vánočním stromem, rozsvítili ho během Mikulášského jarmarku

Včera 10:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vánoční stromy postupně rozzářily celý kraj. V Bílovci ale v první prosincovou sobotu rozsvítili strom, jaký nemá žádné jiné město. Slezské náměstí už třetím rokem zdobí unikátní instalace z kovu, která je moderní a ekologickou alternativou.

Jarmark na Butovické připomněl i lidové tradice

13. prosince 2025 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Základní škola Butovická uspořádala předvánoční jarmark. Návštěvníci se do něj mohli aktivně zapojit a vyrobit si vlastní ozdoby a dekorace s vánoční tematikou.

BEZ KOMENTÁŘE: Mechové obrazy - tvořivý workshop ve Studénce

13. prosince 2025 8:16 | Studénka | Jan Plášil

Mechové obrazy, to je spojení umění a přírody, tvorba a relaxace, krása a užitek. Pokud vás oslovil tento svět zelené krásy, pojďte si to vyzkoušet.

Město ví, jak bude s více než miliardou v roce 2026 hospodařit

12. prosince 2025 13:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město má rozpočet na rok 2026. Hospodařit bude s částkou 1,2 miliardy korun. Mezi největší investice patří vybudování chodníku a vodovodu v Žilině a dokončení rekonstrukce bazénu.

Žerotínský zámek pořádal noc pro netopýry, lidé si je mohli pohladit a v parku vypustit
Vydáno 5. září 2023 8:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Muzeum Novojičínska se poprvé připojilo k Mezinárodní noci pro netopýry. Přednášel zde jeden z předních českých odborníků na tyto létavé savce. Do Žerotínského zámku přinesl na padesát živých exemplářů.

Pohladit si a později i nakrmit netopýra mohli lidé, kteří zavítali do Žerotínského zámku na akci pořádanou v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Tato kampaň se poprvé konala v roce 1995 v Polsku a odtud se rozšířila do celého světa. Letos se průběžně koná i na zhruba 50 místech v České republice. Muzeum Novojičínska bylo jedním z nich, přednášel zde jeden z předních českých odborníků na tyto létavé savce Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea v Opavě.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce vznikla spontánně při rozhovoru s doktorem Gajdošíkem už v loňském roce, protože naše muzea spolu spolupracují. Letos tuto akci děláme poprvé v Novém Jičíně sa mi jsme zvědaví, jak se ujme.”
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Především tato akce slouží ke kontaktu s živými netopýry, čili návštěvníci si nakrmí živé netopýra a pak je společně, pokud bude hezké počasí, tak je tady vypustíme, aby si letěli po svých.”

Na padesát živých exemplářů netopýra hvízdavého pro tento večer nalovi Martin Gajdošík v jedné ubytovně v Ostravě-Zábřehu. Celkem žije v České republice 27 druhů netopýrů a především oni byli tématem jeho vyprávění. Dotkl se ovšem také netopýrů exotických žijících jinde ve světě.

Součástí akce bylo i zahájení výstavy „Netopýři tajemní a zranitelní“, kterou připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Panely obsahují stručnou charakteristiku všech našich druhů netopýrů. A dále jsou tu k vidění exponáty z opavského muzea, jejichž zápůjčka je vzácností.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Jednak byl docela už problém je tady převézt, protože létací blány netopýrů jsou velmi křehké, a pokud s poničí, tak už nelze tyto preparáty opravit. A také je nutné mít všechny preparáty ve vitrínách a hlavně, aby tady nešlo přímé sluneční světlo,takže prostor bude trvale zatemněn.”
Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Na té výstavě je poměrně pěkný výběr balků našich netopýrů, to jsou ty vypreparované kůžičky. Je to z historické expozice Slezského zemského muzea. Ale co se málokdy vidí, máme tady kostru netopýra velkého, a máme tu připojeny i mikroskopy, ve kterých si návštěvníci mohou prohlédnout třeba chlupy netopýra.”

Martin Gajdošík měl také připraveny ukázky techniky používané k výzkumu netopýrů, včetně ultrazvukových detektorů. Představil také odborné publikace, mezi nimi unikátní téměř sto let starou knihu věnovanou českým netopýrům od Alfréda Brehma.

Akce k Mezinárodní noci netopýrů trvala jeden podvečer, nicméně výstava „Netopýři tajemní a zranitelní“ zde bude ke shlédnutí až do 30. října.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000038941/zerotinsky-zamek-poradal-noc-pro-netopyry-lide-si-je-mohli-pohladit-a-v-parku-vypustit