Den sociálních služeb se v Novém Jičíně konal už po 12. Téma letošního ročníku “Nebuď na to sám” odkazovalo na pečující osoby. Smyslem akce bylo ukázat, jak široké je ve městě spektrum organizací, které poskytují sociální služby, ať už v oblasti seniorství, zdravotních handicapů, sociálního vyloučení nebo problémů v rodinách.
Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Inspirovalo nás to, že v jeden okamžik se setkává celé portfolio o sociálních služeb na náměstí a opravdu máme tak širokou síť sociálních služeb, že nikdo, kdo má nějaký problém nebo starost, na to své trápení nemusí být sám.”
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “I my dneska v Charitě jsme přizpůsobili ten náš stánek tomu dnešnímu heslu, protože nedělám jen služby sociální prevence, ale snažíme se pomáhat i lidem, když si například babička zlomí krček a najednou potřebují domů kompenzační pomůcky, třeba polohovací postel, takže jsme tady vystavili kompenzační pomůcky, které půjčujeme. A máme tady třeba také prací gel, který si člověk pořídí za pár kaček a může prát celý měsíc. A nebo, pokud chce člověk ušetřit, vezme si u nás kuchařku, podle které se dá za pár kaček uvařit dobré jídlo.”
Bohumír Večerek, spolek ITY: “Letošní motto se přímo vztahuje k naší službě, protože my jsme služba odlehčovací. Takže “Nebuď na to sám” znamená, že rodič, který má postižené dítě, i nás je to nejčastěji dítě s autismem, to dítě předá nám, třeba na celý víkend, a ten rodič má volný čas. My jsme často jediná záchrana pro ty rodiče, kdy si mohou něco vyřídti, kdy si mohou odpočinout nebo si jen doma uklidit, protože jejich děti jsou natolik postižené, že většinou ani ostatní členové rodiny tu péči o ně nezvládnou, ale náš spolek ano.”
Antonín Urban, Senior Point Nový Jičín: “Jedna věc je, že můžeme poradit tomu člověku, sice nemáme odborné poradenství, ale úředníci nemají mnoho času, takže když k nám přijde člověk, dokážeme ho nasměrovat, pomoci mu a vysvětlit mu, kde co a jak vyřídí. Další věc je, že mu můžeme nabídnout řadu výhod, například Senior Pas, hlásiče požáru, detektor plynu a podobně.”
Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Význam sociálních služeb člověk pochopí až v okamžiku, kdy je potřebuje, a je to věčná škoda, protože by měl mít takové obecné povědomí a je to i o tom překonání toho prvního ostychu, jít se někam zeptat, jít požádat o pomoc.”
Právě v tomto duchu, otevřít se co nejširší veřejnosti, doplňoval letošní ročník i doprovodný a kulturní program. Na náměstí vystoupilo na 130 dětí i dospělých, řada z nich i s různými handicapy. Děti tu namalovaly více než 150 obrázků, ty poputují k seniorům do Domova Duha a lidé také přinášeli víčka z PET lahví pro nemocného Lukáška nebo vlnu, ze které ženy ve Straníku pletou ponožky pro seniory v sociálních zařízeních.
Sociální služby tak, jak jsou v Novém Jičíně nastaveny, by nemohly fungovat bez podpory města.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě dotacemi, letos byly schváleny v rekordní výši 10 milionů korun, z toho jde například také část na domácí hospicovou péče, dále chystáme zpracování nového komunitního plánu, což je takový strategický plán fungování sociálních služeb na další čtyři roky. A v trošku vzdálenější budoucnosti, ale už se na tom také pracuje, je výstavba nového zázemí pro službu ProSenior, měl by to být zcela nový dům, aby té službě poskytl zázemí hodné 21. století.”
Doznívat bude v Novém Jičíně Den sociálních služeb ještě do 4. října, to je totiž termín, do kdy budou i ve vestibulu radnice trvat dvě výstavy na téma poruchy autistického spektra a pečujících osob.