Plán zavádění odpadních podzemních a polopodzemních kontejnerů v Novém Jičíně schválila rada města v říjnu. Nyní už je v přípravě projektový záměr, práce na vybudování prvních čtyř stanovišť začnou příští rok.
Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Máme vytipována čtyři místa, kde bychom v příštím roce rádi vybudovali polopodzemní kontejnery. Aktuálně jsem před podpisem smlouvy s projektantem. Začali jsme s tím okamžitě, jakmile rada města dala tomuto městu zelenou. Jsou to místa, která vytipoval odbor životního prostředí jako ta kapacitně velmi exponovaná, jsou v našich velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v sídlišti v Loučce.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Počítám s tím, že bychom každý rok vybudovali přibližně čtyři místa, kde by ty kontejnery byly umístěny pod zem, protože ono je to také poměrně nákladné. Takže půjdeme takovým postupným nárůstem.”
Odpadní nádoby ovšem nebudou moci být umístěny pod zem ve všech lokalitách, například z důvodu existence inženýrských sítí nebo zeleně. Celkem je ve městě vytipováno 24 stanovišť.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Věříme, že podzemní nebo polopodzemní stanoviště pro tříděný i směsný odpad bude pro občany znamenat přínos po té estetické stránce. Samozřejmě se s tím pojí i to, že i občané budou nápomocni, že budou odpady ukládat do těchto nádob a ne kolem, protože jinak to bude vypadat podobně jako dnes. Další nepsornou výhodou je, že to množstvá odpadu se schová pod zem a je tedy možné navolit větší objem těchto nádob.”
Kontejnery pod zemí tak mohou mít až pětkrát větší objem než ty klasické, takže se sníží frekvence svozů, což povede i k provozním úsporám. A také tolik nezapáchají.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Naopak nevýhodou jsou vstupní náklady, které jsou při té realizaci větší, řekněme že u klasického kontejnerového stání je to třeba 400 tisíc, kdežto u těch polopodzemních kontejnerů to může být třeba 900 tisíc, pokud jsou to zcela podzemní, tak třeba až milion a půl.”
Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Plánujeme stavět dva typy podzemních kontejnerů. Jedny jsou polopodzemní, kdy zhruba metr výšky ční nad zem, ty bychom rádi umisťovali na sídlištích. Jiná situace je v městské památkové rezervaci a v jejím okolí, tam bychom rádi umístili zcela zapuštěné podzemní kontejnery, které jsou velmi vkusné a jsou aplikovány v městských památkových rezervacích například v Brně nebo Znojmě.”
Uvažovanými lokalitami pro tato stanoviště kontejnerů v nejbližších třech letech jsou kromě Loučky a Dlouhé také ulice Sportovní, Dvořákova, Máchova, U Jičínky, Na Valech, Gen.Hlaďo, Fibichovo náměstí a Pod Skalkou.