Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozpočet Nového Jičína 2024: plánované akce i reakce na havárie

Nový Jičín |

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.

Příjmová stránka rozpočtu města na rok 2024 vykazuje 839 milionů korun, na straně výdajů je 1 miliarda a 12 milionů korun. Schodek rozpočtu je vyrovnán zůstatky z vlastních zdrojů na účtech města.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rozpočet je koncipován tak, že promítá jednak programové cíle naší koalice, jednak promítá akce ze strategických dokumentů města, ať už je to plán rozvoje města, koncepce statické dopravy, zastavovací studie revitalizace sportovního areálu a další. Musíme ale řešit i některé havárie, což je rekonstrukce venkovního bazénu, které by měla začít příští rok, nebo rekonstrukce kuchyně Základní školy Dlouhá.”
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jako Víc pro Nový Jičín s ČSSD jsme hlasovali proti rozpočtu, považujeme ho za špatný. Rozpočet je výrazně schodkový. Velmi jsme zklamaní z toho, že na straně příjmové nejsou skoro žádné dotace. Celkově na investice jde, a to musím říci objektivně, docela zajímavá suma, nějakých 298 milionů. Z těch pro nás takových pochybnějších investic tam je, a můžeme to považovat za potřebné akce, ale 30 milionů na školní kuchyně Základní školy Dlouhá nebo 30 milionů na hřiště za Základní školou Komenského 66 se nám zdá bez dotace opravdu hodně. A co je absolutně alarmující, a s čím mám obvrovský problém, to jsoou projektové dokumentace.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Z mého pohledu je tento rozpočet vyvážený. Co se mě líbí, a to má podporu i nezávislých ekonomů, že rozpočet je směřován k investičním akcím do příštího roku. Vysoký objem peněz budeme investovat do té části projektové.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Z rozvojových projektů je to tenisová hala na ulici Bohuslava Martinů a hala Jičína ve sportovním areálu. Čekají nás i další projektové dokumentace, které se týkají bytových domů v centru města, na náměstí a v městské památkové rezervaci.”

V rozpočtu jsou tak finance na výstavbu nového parkoviště za obvodním oddělením policie na Vančurově ulici, autobusová zastávka na Riegrově a z letošního roku odložené řešení vjezdu do sportovního areálu a současně křižovatky ulic Purkyňova a Divadlení.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já považuji za velice důležité, že se do rozpočtu podařilo dostat rekonstrukci dalšího školního hřiště na Komenského 66, které bude sloužit dvěma školama hlavně také veřejnosti z této části města. Dále se bude stavět nová lávka mezi ulicemi Novosady a Jugoslávskou a po dohodě s farností chytáme rekonstrukce kostelní věže tak, aby byla přístupná veřejnosti.”

V neposlední řadě jde téměř 36 milionů korun na podporu aktivit sportovních, kulturních, volnočasových, spolků a sociálních organizací.Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín utratí miliardu, počítá s opravou venkovního bazénu

15. prosince 2023 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.

Rozpočet Nového Jičína myslí na sportovce, kulturu a milionem korun i na zubaře

2. ledna 2024 10:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Téměř 36 milionů korun z rozpočtu Nového Jičína půjde letos na podporu činnosti sportovních klubů, kulturních a sociálních organizací. Jeden milion korun směřuje i do oblasti stomatologické péče.

Město vyčlenilo štědrou částku na dotace, podpoří i stomatology

5. ledna 2024 8:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Téměř 36 milionů korun z rozpočtu města půjde letos na podporu činnosti sportovních klubů, kulturních organizací, a také na sociální oblast. Dotační titul směřuje i do stomatologické péče.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Poskytnout první pomoc se ve Studénce učily i pětileté děti

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Tamburaši zazářili na jarním koncertu v Dělnickém domě

Sál Dělnického domu zaplnili příznivci hudby, která se line z drnkacích nástrojů. Konal se tu tradiční jarní koncert Tamburašského souboru Brač. Ten ve Studénce funguje více než 110 let.

Studénka má tým mladých proškolených záchranářů

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru ve Studénce učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Novojičínští školáci doplnili svými reportážemi svědectví paměti národa

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali v aule radnice.

Rukama restaurátorů prochází další pětice čestných hrobů, je mezi nimi i kulturní památka

22. května 2024 15:46 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na místním hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Rozpočet Nového Jičína 2024: plánované akce i reakce na havárie
Vydáno 15. prosince 2023 16:08, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nový Jičín má rozpočet na rok 2024. Zastupitelé jej schválili asi po hodinové diskuzi. Plánované výdaje mimo jiné reagují i na dva havarijní stavy - venkovního bazénu a kuchyně základní školy Dlouhá.

Příjmová stránka rozpočtu města na rok 2024 vykazuje 839 milionů korun, na straně výdajů je 1 miliarda a 12 milionů korun. Schodek rozpočtu je vyrovnán zůstatky z vlastních zdrojů na účtech města.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rozpočet je koncipován tak, že promítá jednak programové cíle naší koalice, jednak promítá akce ze strategických dokumentů města, ať už je to plán rozvoje města, koncepce statické dopravy, zastavovací studie revitalizace sportovního areálu a další. Musíme ale řešit i některé havárie, což je rekonstrukce venkovního bazénu, které by měla začít příští rok, nebo rekonstrukce kuchyně Základní školy Dlouhá.”
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jako Víc pro Nový Jičín s ČSSD jsme hlasovali proti rozpočtu, považujeme ho za špatný. Rozpočet je výrazně schodkový. Velmi jsme zklamaní z toho, že na straně příjmové nejsou skoro žádné dotace. Celkově na investice jde, a to musím říci objektivně, docela zajímavá suma, nějakých 298 milionů. Z těch pro nás takových pochybnějších investic tam je, a můžeme to považovat za potřebné akce, ale 30 milionů na školní kuchyně Základní školy Dlouhá nebo 30 milionů na hřiště za Základní školou Komenského 66 se nám zdá bez dotace opravdu hodně. A co je absolutně alarmující, a s čím mám obvrovský problém, to jsoou projektové dokumentace.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Z mého pohledu je tento rozpočet vyvážený. Co se mě líbí, a to má podporu i nezávislých ekonomů, že rozpočet je směřován k investičním akcím do příštího roku. Vysoký objem peněz budeme investovat do té části projektové.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Z rozvojových projektů je to tenisová hala na ulici Bohuslava Martinů a hala Jičína ve sportovním areálu. Čekají nás i další projektové dokumentace, které se týkají bytových domů v centru města, na náměstí a v městské památkové rezervaci.”

V rozpočtu jsou tak finance na výstavbu nového parkoviště za obvodním oddělením policie na Vančurově ulici, autobusová zastávka na Riegrově a z letošního roku odložené řešení vjezdu do sportovního areálu a současně křižovatky ulic Purkyňova a Divadlení.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já považuji za velice důležité, že se do rozpočtu podařilo dostat rekonstrukci dalšího školního hřiště na Komenského 66, které bude sloužit dvěma školama hlavně také veřejnosti z této části města. Dále se bude stavět nová lávka mezi ulicemi Novosady a Jugoslávskou a po dohodě s farností chytáme rekonstrukce kostelní věže tak, aby byla přístupná veřejnosti.”

V neposlední řadě jde téměř 36 milionů korun na podporu aktivit sportovních, kulturních, volnočasových, spolků a sociálních organizací.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000040628/rozpocet-noveho-jicina-2024-planovane-akce-i-reakce-na-havarie