Přestože jsou lidé před podobnými případy finančních podvodů neustále varování, vidina snadného zbohatnutí vehnala do nastražené pasti další dvě oběti, 42letého muži a 46letou ženu. Společně přišli téměř o 600 tisíc korun.
René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Poškozený muž 11. září loňského roku zareagoval na výzvu zveřejněnou na internetu s možností zainvestování do financí a zlata s vidinou snadného zisku. Po otevření daného internetového odkazu získal instruktážní video a návod, jak investice provést. Následně jej prostřednictvím sociální sítě a kontaktovala neznámá žena, která se představila jako osobní bankéřka, a dále neznámý muž, prokazující se jako zástupce bankovní společnosti. Důvěřivý 42letý muž postupně zaslal ze svého účtu na tři jiné bankovní účty přes 405 tisíc korun.”
Následně se podvodníkům podařilo vymámit dalších 190 tisíc korun také od jeho přítelkyně. Případem se zabývají novojičínští kriminalisté a před podobnými praktikami opakovaně varují.
Tyto skupiny podvodníků jsou většinou organizovány ze zahraničí, peníze tak končí v cizině a je téměř nulová šance jejich návratu.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Podvodníci také často na své oběti cílí například prostřednictvím reklamy, kde se mohou objevit tváře známých osobností, jejich jména nebo nějaké známé společnosti, jejich loga. Tyto údaje jsou zneužity za účelem toho, aby ta reklama působila více důvěryhodněji.”
Typickým znakem podvodné nabídky je příslib rychlého a vysokého zisku s minimálním rizikem investovaných peněz.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Pachatelé také často na oběť vytvářejí určitý nátlak, že jim sdělí, že se jedná o jedinečnou příležitost, která se naskytne jednou za život.”
Lidé by měli být obezřetní a přemýšlet nad tím, jaké informace o sobě na sociálních sítích sdělují. Měli by si chránit své údaje k internetovému bankovnictví a nikomu nepovolit vzdálený přístup do svého počítače.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Když se nám naskytne možnost nějaké investice, je potřeba si to vždy do všech detailů ověřit, zda to opravdu není podvod. I když se například o té informaci dozvíme od osoby, kterou známe, i ona se mohla stát terčem podvodu, jen o tom třeba dosud neví. Je potřeba také myslet na to, že nemůžeme věřit všem recenzím, může si je napsat sám pachatel.”
Všechny zásady prevence v oblasti investičních podvodů obsahuje projekt Policie České republiky “Nebuď labuť”. Moravskoslezská policie v rámci této problematiky vytvořila edukační video v rámci bloku Poradce policejní rádce pro bezpečný život s názvem “Podvodníci číhají, na tvůj věk se neptají.” Zveřejněno je na policejním kanále na youtube.