Sladkou koblihu, jako typické masopustní pečivo, dostávaly na přivítanou všechny děti z mateřských a základních škol, které přišly na nádvoří Žerotínského zámku na začátek masopustního průvodu. Většina dětí navíc s barevnými papírovými čepicemi se střapci na hlavě. Odtud průvod vyrazil na Masarykovo náměstí, kde se celý den konal masopustní jarmark.
Eva Glogarová, etnografka Muzea Novojičínska: “V průvodu nesmí chybět maska opásaného medvěda. V minulosti byl v našem regionu buď opásaný hrachovinou nebo slámou a žádná selka neopomenula si uštípnout z toho medvěda trošku slámy, dala ji pod své husy tak, aby dobře nesly a seděly na vejcích. Důležitá je také samozřejmě maska Masopusta a třeba kobyla symbolizovala sílu. Všechny tyto masky měly plodnostní charakter, aby přinesly hospodářství hodně prosperity do dalšího roku. A ostatní masky v průvodu odrážel různé profese y byl humorného charakter tak, aby pobavily.”
Tuto novodobou tradici masopustního veselí zavedlo Návštěvnické centrum v roce 2017, aby i lidem ve městě přiblížilo lidové obyčeje odehrávající se v období mezi Třemi králi a postní dobou před Velikonocemi.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Pro masopustní jarmark jsme volili zboží především typu řeznického, mají nejrůznější nabídky, například je tady zabíjačka, je tady uzená ryba, kterou jsme tady ještě neměli, různé sýry, masopustní dobroty, koblížky vdolečky, takže návštěvníci si určitě mají z čeho vybírat.”
návštěvníci akce:
“Vyrazili jsme na procházku s malou, je to tady nádherné. Líní se mi ta atmosféra, jak je tady plno dětí, lidí, takže je to vždycky příjemné, když je to město plnější.”
“Moc se nám to líbí, hlavně, že děti mají radost a že vyšlo počasí.”
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Jedná se o první letošní jarmark, bude následovat velikonoční, který letos bude třídenní, pak nás čeká jarní, květiny a tak jedeme až do Vánoc.”