Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídla stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Na tankodromu u Vojenského opravárenského podniku, a tedy i za účasti bojové techniky, kterou tento podnik pro veřejnost vystavil, se konal Branný den. Pro děti byla připravena stezka s osmi disciplínami.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Je tady střelba, hod granátem, vědomosti soutěž, skákání v pytli, prolézání pod překážkami, chození na laně a co se dětem líbí asi nejvíce, to jsou plynové masky, kdy procházejí zadýmeným prostředím.”

Na stanovištích dohlíželi také studenti střední odborné školy Educa a s praktickými dovedností se do akce zapojili skauti.

Tereza Hladná, studentka SOŠ Educa, obor cestovní ruch: “Je to samozřejmě dobrá zkušenost do praxe, protože se učíme komunikace s lidmi a především hodně s dětmi.”
Marie Kočnarová, skautské středisko PAGODA Nový Jičín: “My jsme si pro děcka připravili uzlování, můžou si vyzkoušet různé uzly, my je to naučíme, pomůžeme jim. Máme tady rybářskou spojku, liščí smyčku, zkracovačku nebo škoťák.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Co jsme chtěli připomenout? Vlastně tu odolnost a zdatnost, aby děti neseděly jen doma a neťukaly do těch svých krásných skříněk, mobilů a počítačů, ale aby se dostaly do přírody a absolvovaly disciplíny, která byly pro naše ročník úplně normální, protože my jsme mívali branný den v rámci výuky na základních školách. A to už dneska není, tak jsem to chtěli pojmout v tom měřítku, aby si to děti osahaly a vyzkoušely si to.”
Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Tato akce je k příležitosti 79. výročí osvobození naší vlasti a vítězství nad fašismem a nacismem. Chtěli jsme to udělat hlavně proto, protože už není základní vojenská služba a nejsou ty branné věci, tak aby hlavně ta mládež simhal vyzkoušet takové disciplíny a něco, co by z toho mohla pro život pochytit.”
účastníci akce:
“Akce je to hezká, vyrazili jsme s dětmi, s manželkou, se známými.”
“Je to super.”
“Líbí se mi ti strašně moc jsem tu i s kamarádem.”
“Líbí se mi tu všechno, mám rád takové akce.”
“Viděli jsme tu bojovou ukázku, je to tu pěkné.”

V areálu byla vedle moderního vybavení vidět také historická vojenská technika, o atraktivní ukázku boje muže proti muži MUSADO se postarala Armáda České republiky.

  Akce byla také příležitostí připomenout, kdy a jak byl osvobozen i samotný Nový Jičín.

  Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “6. květen 1945 si Novojičíňáci připomínají den, kdy německá armáda opouští Nový Jičín, je vytlačena příslušníky Rudé armády. Němci stíhají ještě vyhodit do vzduchu několik mostů, aby zpomalili postup Rudé armády, ale dá se říci, že do podvečerních hodin je město osvobozené. Na radnici, kde dosud vlála vlajka s hákovým křížem, tak začíná vlát vlajka československá. Nedá se říci, že by ty boje byly nějaké příliš intenzivní, město se sice připravovalo na obranu, ale německé vojsko nakonec zvolilo ústup, a z civilního obyvatelstva dochází k jedné ztrátě na životě, kdy 71 letý občan Nového Jičína umírá na následky zranění dělostřelecké palbě.”
  Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem rád, že novojičínský klub FENIX představuje tu historii pro děti a mládež tím zábavným způsobem. Ale i tatínkové si mohou vyzkoušet, prohlédnout a ohmatat i nové zbraně a novou techniku.”
  Jaromír Kadlec (VIZE), starosta Šenova u Nového Jičína: “Je to už druhý ročník této branné hry, má to velkou odezvu. Minulý rok byla i dynamická ukázka a děti jezdily na tanku, letos tedy tank nemáme, ale myslím si, aby se děti seznámily s tou vojenskou technikou a s tím, jak to tak nějak v reálu vypadá, tak je to ideální.”
  Nahlásit chybu


  K tématu

  105 let od ukončení první světové války vzpomínali na oběti všech válečných konfliktů

  13. listopadu 2023 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

  11. listopadu uplynulo 105 let od ukončení první světové války. Jako vzpomínku na oběti tohoto i ostatních válečných konfliktů novodobé historie uctili i v Novém Jičíně Den válečných veteránů.

  Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

  8. května 2024 10:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

  Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

  Hasiči už nejsou v centru, k zásahům vyjíždí z nové stanice

  23. června 2023 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

  Hasiči už naplno využívají nové výjezdové centrum, jehož stavba byla dokončena na okraji města. Nová stanice splňuje všechny současné standardy práce záchranářů a její poloha je výhodná pro rychlost výjezdu.


  Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

  Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

  Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

  Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

  Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

  Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

  O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

  Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

  MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

  Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

  Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

  Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

  Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

  Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

  Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

  Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

  Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

  Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

  Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

  Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

  Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

  BEZ KOMENTÁŘE: Dvě výstavy ukazují Studénku v čase

  Město Studénka má dvě výstavy k oslavám. Jedna je složená z historických fotografií, na druhé se podílely děti ze škol.

  Hudební týden ve Studénce vyvrcholil oslavou u sportovního centra

  Studénka Hudebním týdnem oslavila 65. výročí založení města. Hlavní program se v sobotu odehrál u sportovního centra. Součástí bylo vyhlášení úspěšných občanů a osobnosti města.

  Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

  Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

  Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

  V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

  Ukončili projekt Nanečisto, po prázdninách je čeká škola naostro

  20. června 2024 16:01 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

  Budoucí prvňáčci Základní školy Františka kardinála Tomáška prošli Rytířskou stezku a ukázali, jak jsou na nástup do školy připraveni. Ukončili tak projekt pro předškoláky s názvem Nanečisto, aby po prázdninách už naostro usedli do lavic.

  Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

  V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

  Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka
  Vydáno 17. května 2024 9:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
  Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídla stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

  Na tankodromu u Vojenského opravárenského podniku, a tedy i za účasti bojové techniky, kterou tento podnik pro veřejnost vystavil, se konal Branný den. Pro děti byla připravena stezka s osmi disciplínami.

  Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Je tady střelba, hod granátem, vědomosti soutěž, skákání v pytli, prolézání pod překážkami, chození na laně a co se dětem líbí asi nejvíce, to jsou plynové masky, kdy procházejí zadýmeným prostředím.”

  Na stanovištích dohlíželi také studenti střední odborné školy Educa a s praktickými dovedností se do akce zapojili skauti.

  Tereza Hladná, studentka SOŠ Educa, obor cestovní ruch: “Je to samozřejmě dobrá zkušenost do praxe, protože se učíme komunikace s lidmi a především hodně s dětmi.”
  Marie Kočnarová, skautské středisko PAGODA Nový Jičín: “My jsme si pro děcka připravili uzlování, můžou si vyzkoušet různé uzly, my je to naučíme, pomůžeme jim. Máme tady rybářskou spojku, liščí smyčku, zkracovačku nebo škoťák.”
  Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Co jsme chtěli připomenout? Vlastně tu odolnost a zdatnost, aby děti neseděly jen doma a neťukaly do těch svých krásných skříněk, mobilů a počítačů, ale aby se dostaly do přírody a absolvovaly disciplíny, která byly pro naše ročník úplně normální, protože my jsme mívali branný den v rámci výuky na základních školách. A to už dneska není, tak jsem to chtěli pojmout v tom měřítku, aby si to děti osahaly a vyzkoušely si to.”
  Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Tato akce je k příležitosti 79. výročí osvobození naší vlasti a vítězství nad fašismem a nacismem. Chtěli jsme to udělat hlavně proto, protože už není základní vojenská služba a nejsou ty branné věci, tak aby hlavně ta mládež simhal vyzkoušet takové disciplíny a něco, co by z toho mohla pro život pochytit.”
  účastníci akce:
  “Akce je to hezká, vyrazili jsme s dětmi, s manželkou, se známými.”
  “Je to super.”
  “Líbí se mi ti strašně moc jsem tu i s kamarádem.”
  “Líbí se mi tu všechno, mám rád takové akce.”
  “Viděli jsme tu bojovou ukázku, je to tu pěkné.”

  V areálu byla vedle moderního vybavení vidět také historická vojenská technika, o atraktivní ukázku boje muže proti muži MUSADO se postarala Armáda České republiky.

   Akce byla také příležitostí připomenout, kdy a jak byl osvobozen i samotný Nový Jičín.

   Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “6. květen 1945 si Novojičíňáci připomínají den, kdy německá armáda opouští Nový Jičín, je vytlačena příslušníky Rudé armády. Němci stíhají ještě vyhodit do vzduchu několik mostů, aby zpomalili postup Rudé armády, ale dá se říci, že do podvečerních hodin je město osvobozené. Na radnici, kde dosud vlála vlajka s hákovým křížem, tak začíná vlát vlajka československá. Nedá se říci, že by ty boje byly nějaké příliš intenzivní, město se sice připravovalo na obranu, ale německé vojsko nakonec zvolilo ústup, a z civilního obyvatelstva dochází k jedné ztrátě na životě, kdy 71 letý občan Nového Jičína umírá na následky zranění dělostřelecké palbě.”
   Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem rád, že novojičínský klub FENIX představuje tu historii pro děti a mládež tím zábavným způsobem. Ale i tatínkové si mohou vyzkoušet, prohlédnout a ohmatat i nové zbraně a novou techniku.”
   Jaromír Kadlec (VIZE), starosta Šenova u Nového Jičína: “Je to už druhý ročník této branné hry, má to velkou odezvu. Minulý rok byla i dynamická ukázka a děti jezdily na tanku, letos tedy tank nemáme, ale myslím si, aby se děti seznámily s tou vojenskou technikou a s tím, jak to tak nějak v reálu vypadá, tak je to ideální.”
   Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043101/deti-plnily-branne-discipliny-profesionalni-vojaci-ukazali-boj-zblizka