Na tankodromu u Vojenského opravárenského podniku, a tedy i za účasti bojové techniky, kterou tento podnik pro veřejnost vystavil, se konal Branný den. Pro děti byla připravena stezka s osmi disciplínami.
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Je tady střelba, hod granátem, vědomosti soutěž, skákání v pytli, prolézání pod překážkami, chození na laně a co se dětem líbí asi nejvíce, to jsou plynové masky, kdy procházejí zadýmeným prostředím.”
Na stanovištích dohlíželi také studenti střední odborné školy Educa a s praktickými dovedností se do akce zapojili skauti.
Tereza Hladná, studentka SOŠ Educa, obor cestovní ruch: “Je to samozřejmě dobrá zkušenost do praxe, protože se učíme komunikace s lidmi a především hodně s dětmi.”
Marie Kočnarová, skautské středisko PAGODA Nový Jičín: “My jsme si pro děcka připravili uzlování, můžou si vyzkoušet různé uzly, my je to naučíme, pomůžeme jim. Máme tady rybářskou spojku, liščí smyčku, zkracovačku nebo škoťák.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Co jsme chtěli připomenout? Vlastně tu odolnost a zdatnost, aby děti neseděly jen doma a neťukaly do těch svých krásných skříněk, mobilů a počítačů, ale aby se dostaly do přírody a absolvovaly disciplíny, která byly pro naše ročník úplně normální, protože my jsme mívali branný den v rámci výuky na základních školách. A to už dneska není, tak jsem to chtěli pojmout v tom měřítku, aby si to děti osahaly a vyzkoušely si to.”
Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín, spolupořadatel akce: “Tato akce je k příležitosti 79. výročí osvobození naší vlasti a vítězství nad fašismem a nacismem. Chtěli jsme to udělat hlavně proto, protože už není základní vojenská služba a nejsou ty branné věci, tak aby hlavně ta mládež simhal vyzkoušet takové disciplíny a něco, co by z toho mohla pro život pochytit.”
účastníci akce:
“Akce je to hezká, vyrazili jsme s dětmi, s manželkou, se známými.”
“Je to super.”
“Líbí se mi ti strašně moc jsem tu i s kamarádem.”
“Líbí se mi tu všechno, mám rád takové akce.”
“Viděli jsme tu bojovou ukázku, je to tu pěkné.”
V areálu byla vedle moderního vybavení vidět také historická vojenská technika, o atraktivní ukázku boje muže proti muži MUSADO se postarala Armáda České republiky.
Akce byla také příležitostí připomenout, kdy a jak byl osvobozen i samotný Nový Jičín.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “6. květen 1945 si Novojičíňáci připomínají den, kdy německá armáda opouští Nový Jičín, je vytlačena příslušníky Rudé armády. Němci stíhají ještě vyhodit do vzduchu několik mostů, aby zpomalili postup Rudé armády, ale dá se říci, že do podvečerních hodin je město osvobozené. Na radnici, kde dosud vlála vlajka s hákovým křížem, tak začíná vlát vlajka československá. Nedá se říci, že by ty boje byly nějaké příliš intenzivní, město se sice připravovalo na obranu, ale německé vojsko nakonec zvolilo ústup, a z civilního obyvatelstva dochází k jedné ztrátě na životě, kdy 71 letý občan Nového Jičína umírá na následky zranění dělostřelecké palbě.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem rád, že novojičínský klub FENIX představuje tu historii pro děti a mládež tím zábavným způsobem. Ale i tatínkové si mohou vyzkoušet, prohlédnout a ohmatat i nové zbraně a novou techniku.”
Jaromír Kadlec (VIZE), starosta Šenova u Nového Jičína: “Je to už druhý ročník této branné hry, má to velkou odezvu. Minulý rok byla i dynamická ukázka a děti jezdily na tanku, letos tedy tank nemáme, ale myslím si, aby se děti seznámily s tou vojenskou technikou a s tím, jak to tak nějak v reálu vypadá, tak je to ideální.”