Fojtství v Bludovicích je po místní kapli druhou nejstarší stavbou v obci, dnes je v technicky nevyhovujícím stavu. Radní města se rozhodovali mezi čtyřmi variantami řešení. Jedna navrhovala generální rekonstrukci, druhá spočívala v částečné demolici a přestavbě, třetí možností bylo vypsání architektonické soutěže, ze které by vzešlo nové řešení celé nemovitosti. Nakonec se politici rozhodli pro čtvrtou možnost, pro úplnou demolici fojtství.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vycházeli jsme z odborných stanovisek a posudků ať už statika, odborníka na problematiku střešních krytin a podobně. K tomuto názoru se přiklonil také odbor rozvoje a investic a odbor bytový, jako správce objektu a komise rady města pro správu majetku města. Naopak komise pro architektur a rozvoj byla pro řešení architektonickou soutěží. A městský architekt navrhl stávající koncept objektu zachovat, částečně přestavět, částečně zbourat.”
Kdo s demolicí zásadně nesouhlasí, to je místní osadní výbor. Ten se přiklání k myšlence městského architekta, zbourat jen část objektu a část nechat jako atrium.”
Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: “Osadní výbor s názorem rady nesouhlasí, podporuje návrh městského architekta Materny, která navrhuje, že asi třetina toho objektu se zastřeší znova a ze dvou třetin se stane atrium, kde by se pod širým nebem dal pořádat akce a byl by to organický celek tak, jak je to teď, akorát s většími možnostmi.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Proč jsem se objektem fojtství začali zabývat? Odbor bytový dlouhodobě identifikuje špatný stav střechy, poptali jsme zpracovatele projektové dokumentace, který měl navrhnout řešení rekonstrukce střechy. Nicméně ukázalo se, že dřevěné prvky jsou napadený dřevokaznou houbou, a bylo by nutné odstranit celou střechu včetně krovů a toto řešení nedoporučil. Identifikujeme zde spoustu dalších negativ, ať už v podobě vnitřních dispozic objektu, vysoké vlhkosti sklepů i to, jak se postupně navyšovaly asfaltové vrstvy zdejší komunikace, tak ten dům je v podstatě utopen.”
Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: “Bizarní na tom je to, že to celé vzniklo na popud osadního výboru, který pravidelně urguje město, že tady nám teče voda, že by se něco mělo dělat s mokrým sklepem, poměrně nedávno se tady vyměnila okna, a tak dále. A potom tady přišel pán, který to zaměřil, zjistil, že ta střecha je v bídném stavu a napsal, jestli by nebylo lepší to zbourat. Začalo si to žít svým vlastním životem. Tak to jsme teda nechtěli, bourat jsme to nechtěli.”
Aktuálně část prostor budovy slouží osadnímu výboru, je zde společenský sál, který využívá například i zdejší mateřská škola a lidé tu mohou pořádat své rodinné oslavy. Větší část je pronajata soukromé osobě jako sklad, půdní prostory jsou prázdné.
Demolice fojtství podle místostarosty Dobrozemského nastane až v okamžiku, kdy bude připravena výstavba nového společenského domu v Bludovicích.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Novým objektem chceme řešit i bezbariérovost, vhodné dispoziční řešení a prostory pro obyvatele místní části, ale taktéž nízkoenergetický standard plus architekturu 21. století.”
Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: “Pokud by došlo k tomu bourání, a jsme rádi, že město slibuje, že nezačne bourat, dokud nebude hotový další projekt, tak předpokládáme, že se vypíše architektonická soutěž, protože je to kromě kaple jeden z důležitých objektů v naší místní části. A doufáme, že kdyby se zjistilo, že náklady na postavení nového jsou výrazně vyšší než na realizaci studie pana architekta Materny, takže třeba ještě to stanovisko rady bude přehodnocen.”