Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veřejné fórum se vrací v novém kabátě, diskuze občanů se soustředí na čtyři projekty

Nový Jičín |

Po dvouleté přestávce se uskuteční další ročník veřejného fóra. To přichází s novou koncepcí. Občané budou diskutovat o konkrétních projektech, třeba o kulturnímu domě nebo revitalizaci břehů Jičínky.

Veřejné fórum se v Novém Jičíně konalo poprvé v roce 2017. Naposledy pak v roce 2023. Teď, 14. května, se tedy uskuteční po dvouleté přestávce jeho 6. ročník.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”My jsme se už před časem rozhodli rozvolnit tu frekvenci a veřejné fórum organizovat co dva roky. Je to především z toho důvodu, že těch podnětů bylo opravdu hodně a nebylo možné je všechny v tak krátké době realizovat nebo tam udělat nějaký posun. A druhý důvod byl, aby tam byla nějaká exkluzivita, že je to opravdu něco výjimečného pro občany, vyjadřovat se k plánům o budoucnosti města.”

Dosud se veřejné diskuse konaly ve Středisku volného času Fokus, teď to bude v kavárně Hotelu Praha. Od těch předchozích se ovšem letošní ročník bude lišit i v jiném ohledu. především koncepcí diskuze.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Přistoupili jsme letos k takové změně, abychom učinili to fórum atraktivnější. Dříve to bývalo tak, že občané se mohli vyjadřovat v podstatě k čemukoliv ve městě, co je zajímalo. Letos jsme to trošičku otočili a naopak to soustředíme na čtyři významné projekty, případně akce, které se ve městě dělají, a které zároveň je možné nějakým způsobem doplnit nebo ovlivnit.”
Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Na veřejném fóru se objeví celkem čtyři tematické stoly. Jedním tématem bude kultura zaměřená na kulturní dům Nové Slunce, druhý stůl bude zaměřený na životní prostředí na téma revitalizace břehu řeky Jičínky. Třetí stůl se bude věnovat dopravě, a to především parkování ve městě a posledním bude stůl pro mládež a konkrétně na téma Novojičínské kulturní léto.”

Pokud se blíže vrátíme k oblasti kultury, radnice se pro diskuzi na téma kulturní dům Nové Slunce rozhodla především proto, že v tuto chvíli probíhá přípravný proces pro jeho realizaci.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město už budovu Nového Slunce vykoupilo a nyní se chystá studie, která naznačí, jak by mělo být využito. Takže nyní je opravdu ještě možné, pokud tam bude nějaký zajímavý podnět, tak ho představit. Ale zároveň to vnímáme i jako příležitost představit tu studii občanům města, aby věděli, co se tam plánuje.”

Podobně je to i v případě revitalizace břehů Jičíny, i tady se připravuje studie, která tu může navrhnout třeba relaxační odpočinkové zóny. Nejzajímavějšími impulsy ze strany veřejnosti se bude zabývat rada města.
Součástí programu fóra bude také prezentace plnění priorit z předchozích ročníků, přehled plánovaných investic na rok 2025 a tombola.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A taky jako takové zpestření, zavařujeme, že dojde k hromadnému přejmenování autobusových zastávek ve městě, protože některé už jsou neaktuální, například zastávka Pošta, kde dneska už pošta není. Nebo se některé dlouhé názvy mohou zjednodušit, například Sportovní Dlouhá rozcestí je poměrně dlouhý název, takže by se mohla jmenovat jen Sportovní. Ke změně názvu zastávek by pak mělo dojít ke konci roku v souvislosti se změnou jízdních řádů.”

Veřejné fórum, které dává občanům možnost zapojit se do diskuze o dalším směřování města, začne v Hotelu Praha ve středu 14. května v 16:00 hodin.



Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín buduje polopodzemní kontejnery na dalších třech místech

23. července 2025 11:25 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Další polopodzemní kontejnery na odpad přibudou v Novém Jičíně. Nová tři stanoviště vzniknou v Loučce, v ulicích Dlouhá a Vančurova.

Zelené město dá v létě možnost výdělku desítkám studentů

25. července 2025 7:55 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice i letos připravila pro studenty letní brigádu. V rámci akce Zelené město jsou během osmi týdnů k dispozici pracovníkům technických služeb. Někteří třeba pomáhali s údržbou hřbitova.

Studenti si pochvalovali brigádu na novojičínském hřbitově

21. července 2025 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice i letos připravila pro studenty letní brigádu. V rámci akce Zelené město jsou během osmi týdnů k dispozici pracovníkům technických služeb. Někteří pomáhali s údržbou hřbitova.


Požár obchodního centra v Ostravě zaměstnal několik jednotek hasičů

Včera 22:57 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer zalarmoval hasiče požár obchodního centra v ostravské části Bělský les. Na místo se postupně sjelo 8 jednotek hasičů. Když začalo hořet, budova byla prázdná.

Havířov řeší problém s auty, která blokují průjezd hasičům

Včera 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

Včera 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Nové cisterny získali hasiči v Martinově a Plesné. Nahradí 40 let starou techniku

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě pokračuje obměna techniky dobrovolných sborů hasičů. Tentokrát dostaly cisterny jednotky z Martinova a z Plesné, kde nahradí už více než 40 let starou techniku.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Včera 16:11, vydáno včera 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

V útulku pro psy v Třebovicích se uskutečnilo každoroční setkání opatrovníků.

Včera 13:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pokud zvažujete pořízení psa z útulku, určitě to udělejte. Vyplynulo to s dalšího setkání opatrovníků, které pořádá Třebovické zařízení pro ztracené psy. Někteří z nich už mají i třetího pejska a moc si pochvalují jejich přátelskou povahu.

Stříbrné jezero se dál proměňuje. Město pokračuje v jeho revitalizaci

Včera 10:32 | Opava | Yvona Fajtová

Stříbrné jezero v Opavě čekají další změny. Město pokračuje v postupné revitalizaci oblíbené rekreační lokality a nově odkoupilo i restauraci s přilehlými pozemky. Cílem je dokončit proměnu celého areálu a nabídnout návštěvníkům ještě kvalitnější zázemí.

Pozorný soused v Ostravě- Muglinově pomohl dopadnout zloděje žebříku

Včera 13:08 | Ostrava-město | Anna Břenková

Strážníci v úterý dopoledne dopadli muže, který v Ostravě- Muglinově ukradl ze zahrady dřevěný žebřík. Zloděje prozradil pozorný soused, který jeho podezřelé chování okamžitě nahlásil policii.

Dočasná odstavná plocha pomůže s parkováním na V. etapě

8. července 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Město Orlová otevře v těchto dnech novou dočasnou odstavnou plochu za obchodním domem v ulici F. Tůmy. Řidičům nabízí 66 parkovacích míst, která mají pomoci zmírnit nedostatek parkování na sídlišti páté etapy.

Nová šance pro kariéru. Slezská Ostrava otevřela bezplatné Kariérní centrum

8. července 2026 14:17 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hledání nového zaměstnání, návrat do práce po rodičovské nebo touha po profesní změně bývají pro mnoho lidí náročnou výzvou. Pomocnou ruku od června nově nabízí bezplatné Kariérní centrum ve Slezské Ostravě.


Školní zahrada na Sjednocení se proměnila ve stanové tábořiště

Včera 7:45 | Studénka | Petra Dorazilová

V zahradě Základní školy Sjednocení vyrostl stanový kemp. Školáci mohli přespat pod plátěnými přístřešky a vyzkoušet si rozdělávání ohně a další aktivity se zálesáckým oddílem CH.A.O.S.

Černá kronika odhalila tragická místa Nového Jičína

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lidé se mohli vydat poznat temná zákoutí novojičínské historie. Komentovaná prohlídka nazvaná Černá kronika připomněla tragický požár, havárii letadla nebo vraždy.

Lukavecká terénní vlna už čtyřicet let prověřuje hasiče

8. července 2026 11:52 | Fulnek | Anna Břenková

Vyrazit do sprintu, s těžkými hadicemi překonat prudký kopec a pak teprve trefit cíl. V Lukavci skončil jeden z nejstarších hasičských závodů v regionu.

Studénecký fotbal slavil, běhat bylo zakázáno

8. července 2026 7:43 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka zažila velký sportovní den - oslavu 80 let existence místní kopané, současně Finále Ligy mistrů mládeže okresu Nový Jičín a k tomu utkání starých gard ve walking fotbalu

Výzva pro hasiče. V Lukavci se konala tradiční Terénní vlna

6. července 2026 12:14 | Fulnek | Anna Břenková

Hasičský sport už dávno není jen o rychlém zapojení hadic na rovné dráze. Stále větší popularitě se těší závody, které testují fyzické schopnosti hasičů. Právě takovou tradici udržují dobrovolní hasiči v Lukavci.

Město na dotacích rozdělí přes 35 milionů korun, nejvíce půjde do sociální oblasti

6. července 2026 10:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří sport, kulturu, obnovu kulturních památek, volnočasovou a sociální oblast.

Veřejné fórum se vrací v novém kabátě, diskuze občanů se soustředí na čtyři projekty
Vydáno 9. května 2025 12:31, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Po dvouleté přestávce se uskuteční další ročník veřejného fóra. To přichází s novou koncepcí. Občané budou diskutovat o konkrétních projektech, třeba o kulturnímu domě nebo revitalizaci břehů Jičínky.

Veřejné fórum se v Novém Jičíně konalo poprvé v roce 2017. Naposledy pak v roce 2023. Teď, 14. května, se tedy uskuteční po dvouleté přestávce jeho 6. ročník.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”My jsme se už před časem rozhodli rozvolnit tu frekvenci a veřejné fórum organizovat co dva roky. Je to především z toho důvodu, že těch podnětů bylo opravdu hodně a nebylo možné je všechny v tak krátké době realizovat nebo tam udělat nějaký posun. A druhý důvod byl, aby tam byla nějaká exkluzivita, že je to opravdu něco výjimečného pro občany, vyjadřovat se k plánům o budoucnosti města.”

Dosud se veřejné diskuse konaly ve Středisku volného času Fokus, teď to bude v kavárně Hotelu Praha. Od těch předchozích se ovšem letošní ročník bude lišit i v jiném ohledu. především koncepcí diskuze.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Přistoupili jsme letos k takové změně, abychom učinili to fórum atraktivnější. Dříve to bývalo tak, že občané se mohli vyjadřovat v podstatě k čemukoliv ve městě, co je zajímalo. Letos jsme to trošičku otočili a naopak to soustředíme na čtyři významné projekty, případně akce, které se ve městě dělají, a které zároveň je možné nějakým způsobem doplnit nebo ovlivnit.”
Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Na veřejném fóru se objeví celkem čtyři tematické stoly. Jedním tématem bude kultura zaměřená na kulturní dům Nové Slunce, druhý stůl bude zaměřený na životní prostředí na téma revitalizace břehu řeky Jičínky. Třetí stůl se bude věnovat dopravě, a to především parkování ve městě a posledním bude stůl pro mládež a konkrétně na téma Novojičínské kulturní léto.”

Pokud se blíže vrátíme k oblasti kultury, radnice se pro diskuzi na téma kulturní dům Nové Slunce rozhodla především proto, že v tuto chvíli probíhá přípravný proces pro jeho realizaci.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město už budovu Nového Slunce vykoupilo a nyní se chystá studie, která naznačí, jak by mělo být využito. Takže nyní je opravdu ještě možné, pokud tam bude nějaký zajímavý podnět, tak ho představit. Ale zároveň to vnímáme i jako příležitost představit tu studii občanům města, aby věděli, co se tam plánuje.”

Podobně je to i v případě revitalizace břehů Jičíny, i tady se připravuje studie, která tu může navrhnout třeba relaxační odpočinkové zóny. Nejzajímavějšími impulsy ze strany veřejnosti se bude zabývat rada města.
Součástí programu fóra bude také prezentace plnění priorit z předchozích ročníků, přehled plánovaných investic na rok 2025 a tombola.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A taky jako takové zpestření, zavařujeme, že dojde k hromadnému přejmenování autobusových zastávek ve městě, protože některé už jsou neaktuální, například zastávka Pošta, kde dneska už pošta není. Nebo se některé dlouhé názvy mohou zjednodušit, například Sportovní Dlouhá rozcestí je poměrně dlouhý název, takže by se mohla jmenovat jen Sportovní. Ke změně názvu zastávek by pak mělo dojít ke konci roku v souvislosti se změnou jízdních řádů.”

Veřejné fórum, které dává občanům možnost zapojit se do diskuze o dalším směřování města, začne v Hotelu Praha ve středu 14. května v 16:00 hodin.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000048594/verejne-forum-se-vraci-v-novem-kabate-diskuze-obcanu-se-soustredi-na-ctyri-projekty