Po měsících příprav se podařil transfer sgrafita na Máchově ulici. Výtvarné dílo se přesunulo o několik metrů doleva. Zůstalo tak zachováno a současně nebrání realizaci stavebního záměru majitele pozemku.
Michal Uhlár, majitel pozemku: “Je to křehké a ani sami restaurátoři si nebyli jisti tim, jaký celý ten pokus o přenesení dopadne. Měli jsme tady padesátimetrový jeřáb, ingot, který to přenášel, musela tady přijet kamionová souprava… Se zdí se s velkou opatrností hýbalo o těch dvanáct metrů dál.”
Josef Červinka, restaurátor: “Transfer, přemístění uměleckého díla, patří k jedněm z nejriskantnějších kroků při restaurování. Je potřeba mít na zřeteli, že zde se jde do velkého rizika a může nastat i to, že dojde k drobným ztrátám na tom artefaktu.”
Samotný přesun zídky trval téměř celý den. Tři a půl centimetrů široká deska se mohla při špatné manipulaci pohnout a prasknout. Po instalaci na nové místo okamžitě následovalo její dozdění. Dále bude nutné dílo restaurovat.
Josef Červinka, restaurátor: “Jedná se o umělecké dílo, které není kulturní památkou. Nicméně patří do poměrně zajímavého souboru uměleckých děl, která vznikla ve druhé polovině dvacátého století v období socialismu a nyní historici umění začínají zkoumat toto období a začínají hodnotit ta díla.”
Autorem sgrafita je ostravský sochař a scénograf Otakar Schindler, vytvořil jej v roce1967 na stěně budovy tehdejších jeslí. Sgrafito po letech znovuobjevil pedagog Jakub Ivánek, člen okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, který mapuje podobná výtvarná díla ve veřejném prostoru. Kontaktoval majitele, Michala Uhlára, a ten mu před pěti lety slíbil, že se grafito pokusí zachovat.
Michal Uhlár, majitel pozemku: “Finance na záchranu toho díla se shánějí velmi těžko. Máme nějakou vizi s Klubem rodáků, že by se otevřela nějaká veřejná sbírka na záchranu tohoto uměleckého díla. Samozřejmě bude tam nějaká součinnost mě jako fyzické osoby, popřípadě spřízněných firem, které se s námi na tom budou podílet. Jestli je možná nějaká další podpora města nebo kraje, to se nechám překvapit.”
Na přesun desky přispěli dotací zhruba 800 tisíc korun město a Moravskoslezský kraj. Náklady na jeho zachování ale budou vyšší. Proto probíhají přípravy na vznik spolku na záchranu sgrafita, který by renovaci zaštítil a pomohl získat i další prostředky.
Michal Uhlár, majitel pozemku: “Jsem rád, že se nám to podařilo přenést bez újmy toho samotného díla a myslím si, že vítězný dobrý pocit z toho budeme mít, až to bude dokončené.”