Klub medvědářek se sídlem v Klokočí, oficiálně Klub Teddy Bear, sdružuje nadšené autorky, sběratelky a obdivovatelky ručně šitých medvídků z celé republiky. Svou tvorbu teď asi patnáctka z nich představuje v rámci Roztomilé BRUM výstavy na Staré poště.
Hana Pořízková, Klub Teddy Bear: “My jsme se vlastně daly dohromady v rámci webové platformy, kde se prodávají a nabízí medvídci, a byly tam takové virtuální kluby. A nám vyhovovalo, že se můžeme osobně setkat, tak jsme vytvořily fyzický klub, kde se děvčata mohou navzájem potkávat, vyměňovat si zkušenosti. A není to jen pro tvůrce medvídků, ale i pro sběratele.”
Jana Masaříková, Klub Teddy Bear: “Já jsem udělala prvního medvídka, když jsem jako děcko našla medvídka položeného nahoře na popelnici a byl už takový trošku ojetý. Tak jsem si ho vzala domů, rozebrala jsem ho, vyprala jsem ho, podžehlila jsem ho, aby se ta látka zpevnila, a teď jsem se dívala, čím je naplněný a tak dále a vznikl vlastně první střih na ty moje medvídky.”
Jana Masaříková vystavěla už stovky medvídků, z mohéru, klasických kožešin a plyše nebo i z džínoviny, a ve Středisku volného času Fokusu vede i kurz Můj první plyšák.
Plyšový medvídek vznikl zhruba před 120 lety, pochází z Německa.
Hana Pořízková, Klub Teddy Bear: “Někdy kolem roku 1902 vznikl první medvídek jako hračka, jako alternativa hračky pro chlapce, jako “panenka“ pro chlapce. V Německu je to tedy největší tradice, Německo bylo největší výrobce panenek a medvídků.”
Jana Masaříková, Klub Teddy Bear: “Ta paní Steiffová, která vymyslela první medvídky, ona byla postižená a upoutaná na invalidní vozík. Děti neměla, ale měla synovce a pro ty vytvořila medvídka z těch jejich látek, protože měla firmu na výrobu kožíšků pro děti. vytvořila prvního medvídka a v podstatě tak se to rozběhlo a zalíbilo se to. Vymyslela i ty klouby, takže v podstatě udělala i prvního pohyblivého medvídka a ten její systém se vlastně používá i dodnes.”
Obě ženy, které výstavu na Staré poště připravovaly, se se svými medvídky účastní mnoha výstav i soutěží, které jsou tradiční především v Anglii, odkud si obě přivezly i hlavní ceny. Hana Pořízková za tuto miniaturu a Jana Masaříková za medvídka nazvaného Alzheimer.
Jana Masaříková, Klub Teddy Bear: “Tady to je medvídek Alzheimer. Tématem soutěže bylo dědeček asi přes sedmdesát let z dvacátých let, takže já jsem vytvořila dědouška s chodítkem. Má vestičkou, má hodinky a má více kloubů, i v zápěstí, takže nemá klasicky pět kloubů ale sedm, aby si mohl prohlédnout ty hodinky. Takže ten mi vyhrál národní cenu v Anglii.”
Tato originální roztomilá výstava bude na Staré poště k vidění do 10. ledna.