Lidé ve středu v podvečer zaplnili Trámový sál Žerotínského zámku, aby si tu poslechli přednášku, která připomněla květnové dny roku 1945 v Novém Jičíně. Na dané téma hovořil historik Martin Vitko.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Tím dnem, který dnes oslavujeme a který si od skončení druhé světové války připomínáme, je 6. květen. Tehdy byl Nový Jičín, který byl předešlé šestileté období součástí nacistické Třetí říše, osvobozen sovětskou armádou. Pro české obyvatelstvo je to úleva, protože končí období, které nebylo v žádném případě jednoduché, a nastává nová etapa mírového konsolidačního života. Takže ten 6. květen je v tomto směru přelomový.”
Město bylo osvobozeno bez dramatických okolností, Němci vyhodili do vzduchu tři mosty, ale jinak bylo víceméně zkázy ušetřeno.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: ”V zásadě, kromě menších zásahů po dělostřeleckých granátech nebo výstřelech z lehkých pěchotních zbraní, město nezažilo těžký průběh osvobozovacích bojů. Ani ty ztráty nebyly nijak významné. Co se týká sovětských vojáků, tak můžeme hovořit o jednom padlém, ale to nebylo na katastru Nového Jičína, ale obce Rybí, a z civilního obyvatelstva se udává jeden člověk, který podlehl zraněním z dělostřelecké palby.”
Podrobnosti, které tu zazněly v souvislosti s osmdesát let starými událostmi, přilákaly posluchače z obecného zájmu i z osobních důvodů.
Emílie Bartoňová, účastnice přednášky: “Květnové události jsou mi hodně blízké. Už i jenom z toho důvodu, že jsme ročník 1945. Přežila jsem jak Pražské povstání, tak 25. března i americký nálet na Prahu a v květnu jsem přišla o tátu. Jako člen Českého svazu bojovníků za svobodu se zajímám o tuto historii, takže si jdu poslechnou to, co se týká Nového Jičína, protože sem jsem přišla teprve v roce 1967.”
Jindřich Žlebčík, účastník přednášky: “Zajímám se o tyto události, protože otec byl součástí těchto událostí a postihlo ho to, byl v tom zapojen, tak jsem si přišle poslechnout, co se dozvím od pana doktora.”
Historik archivu tu dále také pohovořil o dramatických epizodách, které samotnému konci války předcházely.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “V podstatě v reakci na výzvy československého zahraničního rozhlasu se několik málo Čechů, kteří v Novém Jičíně zůstali, připravuje na přechod válečné fronty. Uvědomují si, že bude potřeba převzít správu města a nějak řídit tu poměrně náročnou dobu po přechodu fronty. A tak několik z nich, ať už to byl učitel Oldřich Kresta, majitel drogerie František Pytloun a mnozí další, se takto připravují a snaží se v tajnosti, v ilegalitě rozdělit úkoly. Neopatrností jednoho člověka se bohužel stalo, že gestapo přišlo na jejich stopu a ještě v posledních týdnech, těsně před přechodem fronty, je zatýká a vyšetřuje. Byli vezeni k soudu, aby nad nimi byl vynesen ortel smrti. Naštěstí, shodou dobrých okolností, jsou v Zábřehu zásluhou civilních úředníků a místních obyvatel osvobozeni a jejich životy jsou zachráněny. Dostávají se zpět do Nového Jičína.”
Celý tento příběh Martin Vitko podrobně popsal v článku v květnovém vydání Novojičínského zpravodaje.