Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studie řeší úpravy další části okruhu kolem náměstí, dotkne se ulic Generála Hlaďa a Tyršova

Nový Jičín |

Radnice pokračuje v plánech regenerace městské památkové rezervace. Po zvelebení části ulice Generála Hlaďo je teď hotova studie, která řeší další část okruhu kolem náměstí.

Před zhruba třemi lety byla dokončena rekonstrukce spodní části ulice Generála Hlaďo, kterou uzavřela nová okružní křižovatka. Úpravy zklidnily provoz, chodník byl rozšířen a přibyla zeleň. V podobném duchu by měla postupně pokračovat revitalizace další části okruhu kolem náměstí.

Martin Materna, městský architekt: “Ta studie řeší pokračování od ulice Generála Hlaďo, od té okružní křižovatky, a týká se to celého městského okruhu, říkám tomu pracovně Ringstrasse, po vzoru vídeňského okruhu, který v sobě zahrnuje tady ten pás parku kolem Žerotínského zámku a pak následně ještě ten zelený pruh, jírovcové stromořadí v horní části ulice Tyršova.”

Studie, která byla nedávno dokončena, zahrnuje i plochu před Tyršovou školou a její součástí je také dosud chybějící dopracování prostoru před kamennou baštou.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jeden z důvodů, proč se to dělalo, byla i křižovatka mezi ulicemi Tyršova a Generála Hlaďo, kde je východ ze Základní školy Tyršova. V současné době je tam ta vozovka poměrně široká, jsou tam sice přechody pro chodce, ale i poměrně dlouhé, takže tam dojde k rozšíření plochy pro pěší a k úpravě křižovatky tak, aby tam byl takový vyvýšený nájezd, který auta zpomalí a tím pádem učiní tuto oblast bezpečnější.”
Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Studie měla za úkol navrhnout možné úpravy, co se týká veřejného prostoru, zeleně, dopravy, mobiliáře a odpadového hospodářství. A vlastně chceme do prostoru i více přitáhnout cyklisty, takže počítáme s chodníkem, tedy se smíšenou stezkou pro chodce a cyklisty.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Po poměrně někdy i tvrdých diskuzích se řešilo, zda zachovat počet parkovacích míst nebo ho snížit právě ve prospěch třeba jiných ploch, ale podařilo se nakonec najít takový, myslím si, rozumný kompromis, který téměř zachovává ten počet parkovacích míst, ale zároveň právě rozšiřuje prostory pro pěší, pro cyklisty a doplňuje taky nějakou zeleň.
Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Do studie je zahrnutý park u Žerotínského zámku, který sice je v majetku Moravskoslezského kraje, ale máme vlastně s Muzeem Novojičínska uzavřenou smlouvu o spolupráci a muzeum se vlastně podílí nebo podílelo na zadání této studie.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tady jsem moc rád, že se nám podařilo dohodnout s Muzeem Novojičínska, potažmo s Moravskoslezským krajem na tom, že část té studie zafinancovali. Mimo jiné by zde mělo dojít například i k návratu sochy, architekta Babíčka “Vítězství”, která je momentálně uložena v depozitáři a kdysi tady stávala, měla by zde být navrácena.”
Martin Materna, městský architekt: “Jsme v citlivém území, jsme součástí městské památkové rezervace. To znamená, byl tady opravdu důležitý dialog s památkovou péčí a ten návrh na to docela dbal. To znamená, pracuje s přírodními materiály, s žulovými kostkami, ten koncept, který je v té části ulice, tak on ho vlastně aplikuje, tu podobu těch dlažeb, i do dalších částí, které jsou dneska v asfaltu. A přitom ještě, co bylo další složkou toho návrhu, tak posílit zelenou složku tady. To znamená výsadby stromů a celkově zkvalitnění těch vegetačních ploch.”

Dominantní kaštanová alej tady samozřejmě zůstane. Revitalizace prostoru bude probíhat po etapách, termíny realizace ještě nejsou stanoveny. Jako první se pravděpodobně bude připravovat projekt pro navazující úsek ulice Generála Hlaďo.



Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínský okruh získá znovu punc vídeňské “Ringstrasse”

3. září 2025 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice pokračuje v plánech regenerace městské památkové rezervace. Po zvelebení části ulice Generála Hlaďo je teď hotova studie, která řeší další část okruhu kolem náměstí.

Cyklodopravu městem usnadní úpravy v jednosměrkách, pozor na nové dodatkové tabulky

19. dubna 2025 9:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice realizovala ve městě několik úprav pro snadnější průjezd cyklistů. Ti mohli například zaznamenat nové dodatkové tabulky, které jim v některých jednosměrných ulicích umožní jízdu v protisměru.

Studie našla řešení pro budoucí novojičínský kulturní dům

16. září 2025 9:12 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Před dokončením je studie, která řeší úpravu nemovité kulturní památky Nového Slunce tak, aby mohlo sloužit jako kulturní dům Nového Jičína. Podařilo se do ní zapracovat přístavbu, která umožní zvětšení pódia v hlavním sále.


Do nemocnice to nestihli. Chlapeček se narodil doma za pomoci posádek ZZS

Včera 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Porod byl tak rychlý, že se cesta do nemocnice už nestihla. Záchranáři zasahovali u porodu přímo v domácnosti v Kunčičkách u Bašky. Maminka i malý Matěj jsou v pořádku, byli následně převezeni na porodnické oddělení.

Čeladná poštu chtěla, od ledna se stala partnerem

Včera 11:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Česká pošta před časem oznámila, že zruší 300 svých poboček. Byla mezi nimi i ta v Čeladné. Obec se ale rozhodla tyto služby zachovat a od ledna provozuje Poštu Partner.

Slezská Ostrava dokončila velkolepou přestavbu hasičské zbrojnice v Heřmanicích

Prostorné garáže, víceúčelový sál a komfortnější zázemí získal sbor dobrovolných hasičů z Heřmanic díky rekonstrukci a přístavbě místní zbrojnice. Velkolepá stavba za více než 50 milionů korun od ledna konečně slouží svému účelu.

V Kunčičkách a Kunčicích se opravuje a rozšiřuje kanalizace. Celkem jde o více než 11 km

20. ledna 2026 8:44 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jedna z nevětších investic v moravskoslezské metropoli se v letošním roce týká vodohospodářské infrastruktury ve Slezské Ostravě. Konkrétně se jedná o rekonstrukci a dobudování kanalizace v Kunčicích a Kunčičkách, která vyjde na více než půl miliardy korun. Práce začaly loni na podzim.

Na žádost občanů Fulnek dokončil dvě stavby, v Pohořílkách revitalizoval nádrž, Děrné má novou cyklostezku

20. ledna 2026 15:00 | Fulnek | Michal Slonina

Ve Fulneckých místních částech byly dokončeny dva stavební projekty. V Pohořílkách město na popud občanů zrekonstruovalo vodní nádrž, která bude plnit několik funkcí.

Frýdek-Místek vystavil návrhy na rekonstrukci Českého domu

19. ledna 2026 17:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek představuje veřejnosti návrhy na rekonstrukci Českého domu. Lidé si mohou v kině Vlast prohlédnout nejen vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže v podání architekta Filipa Vítka a kolektivu z Brna.

SZŠ Karviná navštívili vojáci z kraje s projektem POKOS, studenty poučili o krizových situacích

20. ledna 2026 12:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Střední zdravotnická škola Karviná pravidelně svým studentům umožňuje nahlédnout i do povolání, o kterých toho příliš mnoho nevědí. Jedním z nich jsou vojáci, kteří přišli na karvinskou zdravotnickou školu představit své prostředky při jakékoli obraně.

Gymnázium z Ostravy - Hrabůvky vyhrálo soutěž o nejlepší firemní logo

20. ledna 2026 18:17 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední školy z celého Moravskoslezského kraje se utkaly v soutěži o nejlepší vizuální identitu studentské firmy. Jejich úkolem bylo ale nejen vytvořit logo, museli firmu také založit a rozjet. Středoškoláci se shodli, že nejtěžší bylo vymyslet produkt, který by na trhu nabídli.

V zimě buďme ohleduplní k přírodě i fauně v ní, ve svém městě i na výletě v horách

20. ledna 2026 13:23 | Karviná | Gabriela Stašová

Zima udeřila a spousta lidí přemýšlí, jakým způsobem se v zimě chovat v přírodě ohleduplně. Odborníci radí, abychom v přírodě respektovali především ticho a klid a nehleděli pouze na sebe a své pohodlí.

Za školáky i předškoláky z Horní Suché přijel Odisbus, dětem se přednášky moc líbily

20. ledna 2026 14:24 | Horní Suchá | Redakce

Do Horní Suché zavítal vzdělávací autobus s názvem Odisbus, ten je projektem krajského koordinátora veřejné dopravy Kodis.

Třetí zimu je už údržba cest a chodníků zaběhlou praxí

Včera 16:04 | Studénka | Petra Dorazilová

Měsíc leden se projevil ve své klasické podobě a prověřil provoz odboru technických služeb, který má na starosti zimní údržbu města. Studénka tyto práce provádí vlastními silami třetím rokem.

Palachův pohřeb prožíval i pamětník z Nového Jičína

Včera 11:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí upálení Jana Palacha a jeho odkaz si v těchto dnech připomněli lidé napříč republikou a také v Novém Jičíně. Na událost vzpomínal na Masarykově náměstí i účastník jeho pohřbu.

Ve Skotnici otevřel kraj nový domov pro duševně nemocné

Včera 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ve Skotnici na Novojičínsku bylo otevřeno nové sociální zařízení organizace NaNovo. Ve třech domcích najdou zázemí lidé s duševním onemocněním. Investorem projektu je Moravskoslezský kraj.

Muzeum Oderska zve do nové interaktivní expozice Ó Odra, otevřeno má i přes zimu

20. ledna 2026 14:00 | Odry | Michal Slonina

Muzeum Oderska zve návštěvníky do nové interaktivní expozice. Ta nabízí všestranný pohled na krajinu Horního Poodří od geologického vývoje až po lidskou činnost.

Novojičínští uctili Palachův protestní čin

20. ledna 2026 11:05 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí upálení Jana Palacha a jeho odkaz si v těchto dnech připomněli lidé napříč republikou a také v Novém Jičíně. Na událost vzpomínal i účastník jeho pohřbu.

Studénka zažívá třetí zimu bez externí firmy, stará se sama

20. ledna 2026 10:47 | Studénka | Petra Dorazilová

Měsíc leden se projevil ve své klasické podobě a prověřil provoz odboru technických služeb Studénky, který má na starosti zimní údržbu. Město tyto práce provádí vlastními silami teprve třetím rokem.

Studie řeší úpravy další části okruhu kolem náměstí, dotkne se ulic Generála Hlaďa a Tyršova
Vydáno 5. září 2025 8:57, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Radnice pokračuje v plánech regenerace městské památkové rezervace. Po zvelebení části ulice Generála Hlaďo je teď hotova studie, která řeší další část okruhu kolem náměstí.

Před zhruba třemi lety byla dokončena rekonstrukce spodní části ulice Generála Hlaďo, kterou uzavřela nová okružní křižovatka. Úpravy zklidnily provoz, chodník byl rozšířen a přibyla zeleň. V podobném duchu by měla postupně pokračovat revitalizace další části okruhu kolem náměstí.

Martin Materna, městský architekt: “Ta studie řeší pokračování od ulice Generála Hlaďo, od té okružní křižovatky, a týká se to celého městského okruhu, říkám tomu pracovně Ringstrasse, po vzoru vídeňského okruhu, který v sobě zahrnuje tady ten pás parku kolem Žerotínského zámku a pak následně ještě ten zelený pruh, jírovcové stromořadí v horní části ulice Tyršova.”

Studie, která byla nedávno dokončena, zahrnuje i plochu před Tyršovou školou a její součástí je také dosud chybějící dopracování prostoru před kamennou baštou.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jeden z důvodů, proč se to dělalo, byla i křižovatka mezi ulicemi Tyršova a Generála Hlaďo, kde je východ ze Základní školy Tyršova. V současné době je tam ta vozovka poměrně široká, jsou tam sice přechody pro chodce, ale i poměrně dlouhé, takže tam dojde k rozšíření plochy pro pěší a k úpravě křižovatky tak, aby tam byl takový vyvýšený nájezd, který auta zpomalí a tím pádem učiní tuto oblast bezpečnější.”
Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Studie měla za úkol navrhnout možné úpravy, co se týká veřejného prostoru, zeleně, dopravy, mobiliáře a odpadového hospodářství. A vlastně chceme do prostoru i více přitáhnout cyklisty, takže počítáme s chodníkem, tedy se smíšenou stezkou pro chodce a cyklisty.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Po poměrně někdy i tvrdých diskuzích se řešilo, zda zachovat počet parkovacích míst nebo ho snížit právě ve prospěch třeba jiných ploch, ale podařilo se nakonec najít takový, myslím si, rozumný kompromis, který téměř zachovává ten počet parkovacích míst, ale zároveň právě rozšiřuje prostory pro pěší, pro cyklisty a doplňuje taky nějakou zeleň.
Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Do studie je zahrnutý park u Žerotínského zámku, který sice je v majetku Moravskoslezského kraje, ale máme vlastně s Muzeem Novojičínska uzavřenou smlouvu o spolupráci a muzeum se vlastně podílí nebo podílelo na zadání této studie.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tady jsem moc rád, že se nám podařilo dohodnout s Muzeem Novojičínska, potažmo s Moravskoslezským krajem na tom, že část té studie zafinancovali. Mimo jiné by zde mělo dojít například i k návratu sochy, architekta Babíčka “Vítězství”, která je momentálně uložena v depozitáři a kdysi tady stávala, měla by zde být navrácena.”
Martin Materna, městský architekt: “Jsme v citlivém území, jsme součástí městské památkové rezervace. To znamená, byl tady opravdu důležitý dialog s památkovou péčí a ten návrh na to docela dbal. To znamená, pracuje s přírodními materiály, s žulovými kostkami, ten koncept, který je v té části ulice, tak on ho vlastně aplikuje, tu podobu těch dlažeb, i do dalších částí, které jsou dneska v asfaltu. A přitom ještě, co bylo další složkou toho návrhu, tak posílit zelenou složku tady. To znamená výsadby stromů a celkově zkvalitnění těch vegetačních ploch.”

Dominantní kaštanová alej tady samozřejmě zůstane. Revitalizace prostoru bude probíhat po etapách, termíny realizace ještě nejsou stanoveny. Jako první se pravděpodobně bude připravovat projekt pro navazující úsek ulice Generála Hlaďo.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000050461/studie-resi-upravy-dalsi-casti-okruhu-kolem-namesti-dotkne-se-ulic-generala-hlada-a-tyrsova