Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodáci připomněli legendu automobilového sportu, na svět přišla v Novém Jičíně

Nový Jičín |

Klub rodáků a přátel města připomněl výročí zdejšího rodáka, který poznamenal dějiny automobilových závodů. Alfred Neubauer byl světově proslulou legendou automobilového sportu.

Vzpomínková akce u příležitosti 45. výročí úmrtí novojičínského rodáka, automobilového závodníka a závodního manažera firmy Mercedes, Alfreda Neubauera, se konala u Trojpomníku, který Klub rodáků a přátel nechal umístit v roce 2010 na Štefánikově ulici.

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: “Je to na tomto místě proto, protože zde stál rodný dům Alfreda Neubauera. A protože teda v letech 70. v důsledku asanace byly ty domy zbořeny, připomněl Klub rodáků v roce 2010 instalací právě tohoto Trojpomníku významné osobnosti, které se v té uličce narodily. Je to Alfred Neubauer, významný automobilový závodník a konstruktor a zejména manažer automobilových závodů. Je to Anton Kolig, významný malíř, a je to Julius Newald, pozdější starosta v Vídně. Takže tento kousek místa je místem, kde se rodily osobnosti, které později něco významného pro lidstvo vytvořily.”

Alfred Neubauer se zde narodil v roce 1891, zemřel 22. srpna 1980 ve Stuttgartu. Pocházel ze stolařské rodiny, proslul v automobilovém sportu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “S jeho kariérou to bylo tak, že on byl u Austro-Daimler ve Vídni, tam vlastně narukoval do armády, kde se za první světové války participoval na mobilizaci těžkého dělostřelectva, které získalo velkou prestiž na východní frontě. Následně vstoupil do německé automobilky ve Stuttgartu, kde je velice dobře uchováván, je takovou ikonou podobně jako Enzo Ferrari, tak pro Mercedes je to Alfred Neubauer, rodák z Nového Jičína.”
    Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Stal se závodníkem a následně poté manažerem týmu Mercedes-Benz, se kterým vyhrál spoustu velkých cen Grand Prix v meziválečném období. A poté i s Juanem Manuelem Fangio, což byl jeden z předních jezdců po roce 1945 v rámci prvních závodů v Formule 1. Bohužel, jeho kariéru ukončila nešťastná nehoda jeho jezdce při 24 hodin Le Mans.”
    Martin Straka, komentátor 24 hodin Le Mans: “Alfred Neubauer je obrovská světová legenda a kdykoliv komentuju Le Mans v televizi nebo jiné závody nebo třeba cokoliv v Brně na okruhu nebo Ecce Homo Šternberk, tak vždycky o Alfredovi mluvím, protože to byla obrovská osobnost a obrovský měj těší, že vlastně na území České republiky se zrodily dvě obrovské legendy motorsportu a vedle Alfreda to byl Ferdinand Porsche ve Vratislavicích u Liberce, který má letos také výročí. Čili je to pro mě obrovský silné a vždycky to vyprávím obecně, ale zvlášť pro mladé lidi. Třeba já mám různé své talk show závodnické a při těch svých pořadech právě těm mladým slečnám a klukům to vyprávím a často koukají, protože neví. Tak vždycky zkrátka dobře to velice rád opakuju, protože oba ti pánové si to ohromně zaslouží.”

    Za svou kariéru se Alfred Neubauer zúčastnil více než 160 závodů, kde si připsal se svým týmem mnoho vítězství. Mimořádným se stal jeho originální přínos v systému organizace a řízení automobilového týmu při závodech. Užívá se do dnešních dnů.

    Novojičínští se po stopách tohoto významného rodáka vydali několikrát, navštívili Stuttgart i místo jeho posledního odpočinku Aldingen.

    Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Měl jsem to štěstí nebo tu čest být pozván na vernisáž výstavy, kterou Novojičínští možná znají, protože to byla výstava připravená a realizovaná v Novém Jičíně o Alfredu Neubauerovi. Měl jsem tam možnost pozdravit mnoho našich krajanů a taky mě překvapilo, že jsem se tam setkal s jedním z těch ještě žijících závodníků, které právě řídil náš rodák Alfred Neubauer.”




    Nahlásit chybu


    K tématu

    Novojičínští uctili rodáka, jezdce a manažera, který ovlivnil automobilové závody

    22. září 2025 8:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Klub rodáků a přátel Nového Jičína připomněl výročí rodáka, který poznamenal dějiny automobilových závodů. Alfred Neubauer byl světově proslulou legendou automobilového sportu.

    Valčík v centru Nového Jičína tančili na Straussovu počest

    25. srpna 2025 11:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Klub rodáků a přátel města upozornil netradičním způsobem na jedno výročí týkající se Nového Jičína. Na Laudonově nádvoří uspořádal happening, který připomněl vystoupení Johanna Strausse na zdejším plese před 180 lety.

    Tancem valčíku připomněli rodáci 180. výročí jedné noblesní společenské události

    25. srpna 2025 16:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Klub rodáků a přátel města upozornil netradičním způsobem na jedno výročí týkající se Nového Jičína. Na Laudonově nádvoří uspořádal happening, který připomněl vystoupení Johanna Strausse na zdejším plese před 180 lety.


    Báňští záchranáři zachraňovali lidi z vodní šachty Jeremenko

    Včera 14:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Z hlubiny Vodní jámy Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích zachraňovali báňští záchranáři lidi, kteří tam uvízli.

    Krevní transfuze pomohla Petře překonat vážný zdravotní stav. Krevní centrum Ostrava má v létě zvýšenou spotřebu

    Včera 13:26 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

    Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava potřebuje v létě více krve. Větší spotřebu způsobují úrazy, operace i léčba vážně nemocných lidí. Zdravotníci proto prosí dárce všech krevních skupin, aby přišli darovat. Krev totiž zachraňuje životy nejen při úrazech, ale i při vážných nemocech.

    Ostravu ovládlo ME v požárním sportu, čeští hasiči hned první den získali 15 medailí

    Moravskoslezský kraj hostí jednu z nejvýznamnějších akcí požárního sportu v Evropě. Do Ostravy přijela reprezentační družstva z jedenácti zemí. Diváky ohromila především rychlost, s jakou závodníci zdolávali cvičnou věž. Čeští reprezentanti hned první den získali 15 medailí.

    Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

    18. srpna 2026 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

    Stovky hříšníků, 1,3 milionu na pokutách a opilý řidič s falešným řidičákem. Policie sečetla prázdninové kontroly

    Včera 11:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Moravskoslezští policisté zkontrolovali během prázdnin přes 2200 vozidel. Odhalili stovky řidičů překračujících rychlost, s telefonem v ruce i opilého řidiče s falešným řidičákem. Na pokutách vybrali přes 1,3 milionu korun.

    Ani korunu tam neměl. Řekla žena strážníkům, která okradla spícího na ulici

    Včera 10:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Přiznávám, vracím, ani korunu tam neměl. Tak se snažila vykroutit před ostravskými strážníky žena, která chvíli předtím okradla spícího mladíka na ulici. Viděla ji ale bezpečnostní kamera a obsluha okamžitě přivolala strážníky.

    Národní dopravní dispečink má nové sídlo, využívají ho navigace i autonomní vozidla

    19. srpna 2026 10:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Nepřetržitá služba motoristům, dopravcům a všem, kteří se pohybují po silnicích v České republice. Ředitelství silnic a dálnic představilo v Ostravě nový národní dispečink, který muselo přestěhovat poté, co ten původní vyplavila povodeň.

    Frýdek-Místek hostil v rámci programu Erasmus+ rakouské studenty

    Včera 8:50 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

    Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola připravila ve spolupráci s městem pobyt pro studenty z Rakouska, kteří dorazili do Frýdku-Místku v rámci programu Erasmus plus. Pracovní program jim připravila společnost Distep.

    V Orlové začala výstavba nového tenisového zázemí

    Včera 9:19 | Orlová | Monika Ociepková

    V areálu sportovišť v Orlové začala výstavba nového zázemí pro tenisový klub Slavia Orlová.

    V Jeseníkách stále opravují škody na silnicích po povodni

    19. srpna 2026 23:33 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

    Ani dva roky po ničivých povodních v Jeseníkách není silnice mezi Vrbnem pod Pradědem a obcí Vidly bez omezení. Na několika místech se stále jezdí kyvadlově, protože pokračují opravy komunikace, kterou velká voda výrazně poškodila.

    V souboji chutí ve Studénce uspěli Babička s Láďou a Srdcaři

    Včera 9:50 | Studénka | Petra Dorazilová

    Ve Studénce se konal 3. ročník Gulášfestu. Do soutěžní kulinářské akce se zapojilo devět kuchařských týmů. Základní podmínkou bylo připravit guláše během šesti hodin a uvařit je v kotlíku.

    Divadélko zahrálo dětem na hřišti detektivní příběh

    Včera 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová

    V rámci Letního festivalu zavítalo do Studénky Divadélko Ententýky. Zahrálo přímo na dětském hřišti a mladé publikum potěšilo o prázdninách detektivní pohádkou.

    Tančit rock‘n’roll učila Novojičíňáky hvězda StarDance

    19. srpna 2026 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    V blízkosti jezírka ve Smetanových sadech v Novém Jičíně se konal taneční večer. Návštěvníci se mohli nechat unášet v rytmu rock‘n’rollu. Krokové variace je učil účastník StarDance.

    Ve Studénce jsou dělníci ve všech třech školách

    18. srpna 2026 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

    Stavební aktivity je letos v létě vidět ve všech třech studéneckých základních školách. Například v budově na Butovické ulici probíhá poslední etapa výměny rozvodů kanalizace a vody. Nové budou i sprchy u tělocvičny.

    Letní soutěž "Vyvez Oderáka do světa!" propaguje Odry nejen u nás, losování výherců potrvá do konce prázdnin

    17. srpna 2026 18:00 | Odry | Michal Slonina

    Odry si na letošní prázdniny připravily pro své občany speciální letní soutěž "Vyvez Oderáka do světa!" Ta se už sice chýlí ke konci, lidé se ale stále mohou zapojit a zúčastnit se tak i finálového slosování.

    Občané Fulneku mohou nově třídit i gastroodpad, zatím mají k dispozici 10 kontejnerů

    17. srpna 2026 14:00 | Fulnek | Michal Slonina

    Co se týče třídění, jde Fulnek příkladem celé republice. Město se každoročně umisťuje mezi obcemi s nejnižší produkcí směsného komunálního odpadu. Od letošního roku mají navíc občané nově možnost třídit zvlášť také odpad z kuchyní. Město zatím doplnilo deset kontejnerů.

    Rodáci připomněli legendu automobilového sportu, na svět přišla v Novém Jičíně
    Vydáno 22. září 2025 16:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    Klub rodáků a přátel města připomněl výročí zdejšího rodáka, který poznamenal dějiny automobilových závodů. Alfred Neubauer byl světově proslulou legendou automobilového sportu.

    Vzpomínková akce u příležitosti 45. výročí úmrtí novojičínského rodáka, automobilového závodníka a závodního manažera firmy Mercedes, Alfreda Neubauera, se konala u Trojpomníku, který Klub rodáků a přátel nechal umístit v roce 2010 na Štefánikově ulici.

    Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: “Je to na tomto místě proto, protože zde stál rodný dům Alfreda Neubauera. A protože teda v letech 70. v důsledku asanace byly ty domy zbořeny, připomněl Klub rodáků v roce 2010 instalací právě tohoto Trojpomníku významné osobnosti, které se v té uličce narodily. Je to Alfred Neubauer, významný automobilový závodník a konstruktor a zejména manažer automobilových závodů. Je to Anton Kolig, významný malíř, a je to Julius Newald, pozdější starosta v Vídně. Takže tento kousek místa je místem, kde se rodily osobnosti, které později něco významného pro lidstvo vytvořily.”

    Alfred Neubauer se zde narodil v roce 1891, zemřel 22. srpna 1980 ve Stuttgartu. Pocházel ze stolařské rodiny, proslul v automobilovém sportu.

    Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “S jeho kariérou to bylo tak, že on byl u Austro-Daimler ve Vídni, tam vlastně narukoval do armády, kde se za první světové války participoval na mobilizaci těžkého dělostřelectva, které získalo velkou prestiž na východní frontě. Následně vstoupil do německé automobilky ve Stuttgartu, kde je velice dobře uchováván, je takovou ikonou podobně jako Enzo Ferrari, tak pro Mercedes je to Alfred Neubauer, rodák z Nového Jičína.”
      Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Stal se závodníkem a následně poté manažerem týmu Mercedes-Benz, se kterým vyhrál spoustu velkých cen Grand Prix v meziválečném období. A poté i s Juanem Manuelem Fangio, což byl jeden z předních jezdců po roce 1945 v rámci prvních závodů v Formule 1. Bohužel, jeho kariéru ukončila nešťastná nehoda jeho jezdce při 24 hodin Le Mans.”
      Martin Straka, komentátor 24 hodin Le Mans: “Alfred Neubauer je obrovská světová legenda a kdykoliv komentuju Le Mans v televizi nebo jiné závody nebo třeba cokoliv v Brně na okruhu nebo Ecce Homo Šternberk, tak vždycky o Alfredovi mluvím, protože to byla obrovská osobnost a obrovský měj těší, že vlastně na území České republiky se zrodily dvě obrovské legendy motorsportu a vedle Alfreda to byl Ferdinand Porsche ve Vratislavicích u Liberce, který má letos také výročí. Čili je to pro mě obrovský silné a vždycky to vyprávím obecně, ale zvlášť pro mladé lidi. Třeba já mám různé své talk show závodnické a při těch svých pořadech právě těm mladým slečnám a klukům to vyprávím a často koukají, protože neví. Tak vždycky zkrátka dobře to velice rád opakuju, protože oba ti pánové si to ohromně zaslouží.”

      Za svou kariéru se Alfred Neubauer zúčastnil více než 160 závodů, kde si připsal se svým týmem mnoho vítězství. Mimořádným se stal jeho originální přínos v systému organizace a řízení automobilového týmu při závodech. Užívá se do dnešních dnů.

      Novojičínští se po stopách tohoto významného rodáka vydali několikrát, navštívili Stuttgart i místo jeho posledního odpočinku Aldingen.

      Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Měl jsem to štěstí nebo tu čest být pozván na vernisáž výstavy, kterou Novojičínští možná znají, protože to byla výstava připravená a realizovaná v Novém Jičíně o Alfredu Neubauerovi. Měl jsem tam možnost pozdravit mnoho našich krajanů a taky mě překvapilo, že jsem se tam setkal s jedním z těch ještě žijících závodníků, které právě řídil náš rodák Alfred Neubauer.”




      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000050694/rodaci-pripomneli-legendu-automobiloveho-sportu-na-svet-prisla-v-novem-jicine