Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fokus vyplní každý týden léta, i několikrát

Nový Jičín |

Ani jeden prázdninový týden nezůstává bez tábora Střediska volného času Fokus. S kamerou jsme navštívili některé z příměstských turnusů, třeba ten zaměřený na filmovou školu.

Už se stalo standardem Střediska volného času Fokus, že ve stejném termínu organizuje i více různých táborů najednou. Jen například od 7. do 10. července to bylo šest turnusů, jeden pobytový a pět příměstských. My jsme s kamerou nahlédli do dění dvou z nich.

    Martina Kneslová, lektorka tábora: “Náš tábor je zaměřený pro děti se speciálně vzdělávacíma potřebama. Máme to zaměřené tak všeobecně, aby si užili týden o prázdninách a rodiče by měli chviličku volno. Dneska se půjdeme podívat do muzea klobouků, v parku si zahrajeme nějaké hry a zítra se chystáme na Skalky, takže máme to takové i výletové trošku.”
    účastnice tábora: “Tábor se mi úplně líbí a dnes tu mám takového malého stitche.”
    účastníci tábora:
    “Vybral jsem si filmový tábor, protože mě to baví, chodím tu už od druhého ročníku, jsem tu s kamarády a můžeme si tu natočit film. Vznikne tu film Nomád, styl westernu, něco jako divoký západ.”
    “Film mě baví, tak jsem si řekl, že taky třeba nějaký natočím.”
    “Jsme na filmovém táboře poprvé, natáčíme tady různé filmy, my máme téma dobrodružné a mysteriózní pohádky a já hraju roli princezny.”
    “Jsem tady na táboře poprvé, hraju skřítka, je to tu fajn, máme skvělé vědoucí a skvělý kolektiv.”

    Příměstský filmový tábor letos pořádal Fokus potřetí. Devatenáct účastníků vytvořilo dva filmové štáby a měli čtyři dny na to, aby natočili dva různé příběhy.

    Daniel Fojtík, lektor tábora: “Děti dáváme na dva štáby, tak aby každé to dítě mohlo natáčet, zkusit si stříhat, zároveň si zahrát. A to by nešlo, kdyby třeba bylo 15 dětí v jednom štábu. Takže vždycky dělíme na dva štáby. Letos jsme dokonce jim přidali takové různé úkoly, které musí přidat do toho filmu. Jako třeba nehledě na to, co mají, musí zakomponovat gumovou kachničku, rubikovou kostku a slovo nejkulaťoulinkatější o a takové různé výzvy.”
    Jan Dokládal, lektor tábora: “Za mě je tenhle třetí ročník filmového tábora úplně super. Rozdělili jsme se do dvou týmů a určili jsme si podle kola štěstí, co se bude točit. Můj tým točí westernovou fantasy akční scénu. Premiéra bude v pátek, bude to i s rodiči, a my vždycky máme ty filmy dlouhé kolem deseti minut.”
    Daniel Fojtík, lektor tábora: “My jsme si vylosovali akční, mysteriózní dobrodružnou, ale my jsme tam s Dokím, druhým vedoucím, vymysleli takový twist, kdy se jedné věci zbavíme a pošleme to druhému týmu. No a druhý tým nám poslal pohádku, takže nakonec nám vlastně vznikla pohádka, mysteriózní dobrodružná, zatímco druhý tým má westernovou akční dobrodružnou.”

    Celkem na letošní prázdniny připravil Fokus 22 příměstských a 6 pobytových táborů.

    Daniel Fojtík, lektor tábora: “Tábory jsou téměř plné, najde se jenom pár volných míst třeba na Ready set go na chatě Hnízdo v Ostravici, možná je něco volného na Hvězdný sportovní týden, poslední místa jsou myslím na Game over.”



    Nahlásit chybu


    K tématu

    Velikonočnímu jarmarku přálo i umoudřené počasí

    4. dubna 2026 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Na náměstí se uskutečnil Velikonoční jarmark. Centrum města na tři dny zaplnily stánky s řemeslnými výrobky a jarními dekoracemi. Součástí byl také kulturní a doprovodný program.

    Den Loučky zpříjemnil odpoledne dětem, večer rockerům

    22. června 2026 13:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Venkovní areál u Orlovny je místem, kde se Loučka opět rozhodla oslavit svůj den obce. Organizátoři připravili program, který tentokrát více zaměří i na děti. Spojili se s volnočasovým střediskem a rodinným centrem.

    Novojičínská knihovna není jen pro knihomoly, nabídla Jógu smíchu

    18. srpna 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Městská knihovna v Novém Jičíně nabídla v rámci programu “prázdninových čtvrtků” Jógu smíchu. Zábavné cvičení se smícholožkou využil pro zpestření i příměstský tábor rodinného centra Mozaika.


    Historické opevnění na česko-slovenském pomezí opět žilo Šancefestem

    Včera 10:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Historické opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova žilo tradičním Šancefestem. Vedle dobových ukázek se soutěžilo ve vaření guláše a závěr patřil muzice.

    Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

    Včera 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.

    Do Ostravy dorazily poctivé lokální chutě. Konal se další ročník Trhů, co se hledají

    14. srpna 2026 14:57 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

    Ostravská Malá Kodaň se od ranních hodin plnila milovníky dobrého jídla. Konal se další ročník Trhů, co se hledají.

    Rivka Park otevřen: nový volnočasový areál zaplnily stovky návštěvníků

    14. srpna 2026 14:27 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

    Frýdek-Místek má nové dominanty. Na bývalém dopravním hřišti na ulici 28. října na sídlišti Riviéra se tyčí 26 metrů dlouhá několikapodlažní dřevěná loď a 15 metrů vysoká horolezecká stěna. Tyto atraktivity jsou součástí právě dokončeného volnočasového areálu Rivka Park pro širokou veřejnost.

    Při požáru zahradní chatky explodovala plynová láhev

    Včera 8:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Tři zahradní chatky v Ostravě-Pustkovci byly poškozeny požárem, který vypukl v jedné z nich v sobotu odpoledne.

    Nová tiskárna pomáhá chráněným dílnám Charity Opava. Výrazně urychluje práci

    15. srpna 2026 22:36 | Opava | Yvona Fajtová

    Trička, mikiny, tašky nebo pracovní oděvy s fotografiemi, obrázky či firemními logy. Chráněné dílny Charity Opava rozšířily možnosti potisku textilu. Nová DTF tiskárna jim umožňuje vyrábět plnobarevné motivy, a hlavně výrazně urychluje práci lidí se zdravotním postižením.

    Zastávkou zážitkové jízdy je i kloboučnická továrna

    15. srpna 2026 10:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Jedinečný zážitkový program, který propojuje tradici kloboučnického řemesla, technické památky i historii města. To je Den pro klobouk, který pořádá Návštěvnické centrum

    Zámecká prohlídka vede do márnice s Josefínskou rakví

    14. srpna 2026 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

    Součástí prohlídkového okruhu Zámku Nová Horka se na léto stává i márnice. Uvnitř je výstava věnována smrti v době osvícenství, jejímž hlavním lákadlem je unikátní Josefínská rakev.

    V palkovickém letním kině táhnou hlavně komedie

    15. srpna 2026 9:35 | Palkovice | Libor Běčák

    Sportovně-společenský areál v centru Palkovic se opět proměnil v letní kino. Lidé se tentokrát pobavili u české komedie Někdo to rád v Plzni.

    Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

    14. srpna 2026 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

    BEZ KOMENTÁŘE: Studénecký fotbal oslavoval kulatiny, slavilo se celý den

    15. srpna 2026 9:33 | Studénka | Jan Plášil

    Studénka zažila velký sportovní svátek. Rušno bylo na fotbalovém stadionu, kde si lidé připomněli 80 let existence místní kopané. Současně zdejší klub hostil i Finále Ligy mistrů mládeže okresu Nový Jičín.

    Příměstské tábory oživují i školní hřiště

    14. srpna 2026 12:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Největším pořadatelem letních táborů je v Novém Jičíně Středisko volného času Fokus, ovšem jsou i další organizace, které se během prázdnin o děti postarají a zabaví je. Například sportovní kluby nebo rodinná centra.

    Shanti Munay nově láká do Fulneku nejen za koňmi, dětem nabízí příměstské tábory

    14. srpna 2026 12:00 | Fulnek | Michal Slonina

    Jedinečný zážitek z pobytu mezi koňmi a dalšími zvířaty čeká děti z Fulneku a okolí nově v Terapeutickém a vzdělávacím středisku Shanti Munay. To se do fulneckého Jílovice nastěhovalo v letošním roce a nabízí nejen příměstské tábory.

    Strážci přírody vyrazili do Zoo i do rybářství

    14. srpna 2026 10:16 | Studénka | Petra Dorazilová

    Tábory, především ty příměstské, jsou během prázdnin velkou pomocí pro pracující rodiče menších dětí. Ve Studénce letos rodinné centrum připravilo pět turnusů. Jeden z nich byl tematicky zaměřen na taje přírody.

    Stavební práce dostanou do tříd teplou vodu

    13. srpna 2026 15:10 | Studénka | Petra Dorazilová

    Jak už bývá o prázdninách zvykem, ve školách se nezahálí. Třeba v budově na ulici 2. května probíhají stavební aktivity, jejichž hlavní částí je oprava rozvodů kanalizace a vodoinstalace. Do tříd se tak dostane teplá voda.

    Řidič na kruhovém objezdu v Novém Jičíně nedal přednost, po srážce uvízl v autě

    13. srpna 2026 11:42 | Nový Jičín | Anna Břenková

    Na kruhovém objezdu v Novém Jičíně se srazila dvě auta poté, co řidič Citroënu nedal přednost vozu BMW. Náraz zanechal řidiče Citroënu zaklíněného v kabině, odkud ho museli pomocí hydraulického nářadí vyprostit hasiči a předat ho do péče záchranářů.

    Fokus vyplní každý týden léta, i několikrát
    Vydáno 11. července 2026 11:12, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    Ani jeden prázdninový týden nezůstává bez tábora Střediska volného času Fokus. S kamerou jsme navštívili některé z příměstských turnusů, třeba ten zaměřený na filmovou školu.

    Už se stalo standardem Střediska volného času Fokus, že ve stejném termínu organizuje i více různých táborů najednou. Jen například od 7. do 10. července to bylo šest turnusů, jeden pobytový a pět příměstských. My jsme s kamerou nahlédli do dění dvou z nich.

      Martina Kneslová, lektorka tábora: “Náš tábor je zaměřený pro děti se speciálně vzdělávacíma potřebama. Máme to zaměřené tak všeobecně, aby si užili týden o prázdninách a rodiče by měli chviličku volno. Dneska se půjdeme podívat do muzea klobouků, v parku si zahrajeme nějaké hry a zítra se chystáme na Skalky, takže máme to takové i výletové trošku.”
      účastnice tábora: “Tábor se mi úplně líbí a dnes tu mám takového malého stitche.”
      účastníci tábora:
      “Vybral jsem si filmový tábor, protože mě to baví, chodím tu už od druhého ročníku, jsem tu s kamarády a můžeme si tu natočit film. Vznikne tu film Nomád, styl westernu, něco jako divoký západ.”
      “Film mě baví, tak jsem si řekl, že taky třeba nějaký natočím.”
      “Jsme na filmovém táboře poprvé, natáčíme tady různé filmy, my máme téma dobrodružné a mysteriózní pohádky a já hraju roli princezny.”
      “Jsem tady na táboře poprvé, hraju skřítka, je to tu fajn, máme skvělé vědoucí a skvělý kolektiv.”

      Příměstský filmový tábor letos pořádal Fokus potřetí. Devatenáct účastníků vytvořilo dva filmové štáby a měli čtyři dny na to, aby natočili dva různé příběhy.

      Daniel Fojtík, lektor tábora: “Děti dáváme na dva štáby, tak aby každé to dítě mohlo natáčet, zkusit si stříhat, zároveň si zahrát. A to by nešlo, kdyby třeba bylo 15 dětí v jednom štábu. Takže vždycky dělíme na dva štáby. Letos jsme dokonce jim přidali takové různé úkoly, které musí přidat do toho filmu. Jako třeba nehledě na to, co mají, musí zakomponovat gumovou kachničku, rubikovou kostku a slovo nejkulaťoulinkatější o a takové různé výzvy.”
      Jan Dokládal, lektor tábora: “Za mě je tenhle třetí ročník filmového tábora úplně super. Rozdělili jsme se do dvou týmů a určili jsme si podle kola štěstí, co se bude točit. Můj tým točí westernovou fantasy akční scénu. Premiéra bude v pátek, bude to i s rodiči, a my vždycky máme ty filmy dlouhé kolem deseti minut.”
      Daniel Fojtík, lektor tábora: “My jsme si vylosovali akční, mysteriózní dobrodružnou, ale my jsme tam s Dokím, druhým vedoucím, vymysleli takový twist, kdy se jedné věci zbavíme a pošleme to druhému týmu. No a druhý tým nám poslal pohádku, takže nakonec nám vlastně vznikla pohádka, mysteriózní dobrodružná, zatímco druhý tým má westernovou akční dobrodružnou.”

      Celkem na letošní prázdniny připravil Fokus 22 příměstských a 6 pobytových táborů.

      Daniel Fojtík, lektor tábora: “Tábory jsou téměř plné, najde se jenom pár volných míst třeba na Ready set go na chatě Hnízdo v Ostravici, možná je něco volného na Hvězdný sportovní týden, poslední místa jsou myslím na Game over.”



      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000055706/fokus-vyplni-kazdy-tyden-leta-i-nekolikrat