Úklid trávníků a chodníků, drobná údržba a opravy. Lidé v oranžových vestách s nápisem Veřejná služba se objevují v ulicích Nového Jičína od minulého týdne. Do práce je nutí novela zákona o hmotné nouzi.
Antonín Urban, Odbor sociálních věcí MěÚ Nový Jičín: "Cílem zavedení veřejné služby je to, aby lidé, kteří přijímají dávky hmotné nouze, zejména příspěvku na živobytí, aby se také podíleli a alespoň částečně pracovali pro veřejnost, zejména na veřejných prostranstvích v obcích."
Novela zákona o hmotné nouzi platí od počátku roku. Nová výše dávek podle aktivity uživatele se posuzuje po půl roce. Klienti sociálního odboru mají nově na výběr ze tří možností: buď nepracovat vůbec a přijít až o dva tisíce korun na vícečlennou domácnost, pracovat 20 hodin za měsíc a zůstat na stejné částce, nebo přidat ještě 10 hodin a přivydělat si několik set korun navíc.
Anketa, pracovník veřejné služby: "Za sedm roků půjdu na důchod, tak aspoň něco člověk odpracuje ať se to nějak zvedne, potom ať nějaký ten průměr ať mám."
Kdo ale veřejnou službu odmítne, skončí na existenčním minimu, které činí pouhé dva tisíce korun měsíčně. Jednoduchý příklad: nemajetný jednotlivec žijící sám dostane v červnu naposledy svých jistých 3126 korun. V červenci se už ale poprvé přihlédne k tomu, jak daný člověk v minulém měsíci pracoval.
Drahomíra Konečná, vedoucí oddělení sociální práce: "Když neodpracuji nic, tak se ta dávka změní v červenci a byla by to dávka existenčního minima. Pokud se rozhodnu, že veřejnou službu využiji, odpracuji 20 hodin, tak ten příspěvek na živobytí bude v té částce, v jaké jsem ho pobírala dosud, to znamená 3126 korun. A pokud se rozhodnu, že v tom měsíci odpracuju 30 hodin, tak by se mi ten příspěvek na živobytí zvýšil na 3679 korun."
V Novém Jičíně se do veřejné služby zatím přihlásila třetina klientů sociální odboru, přesněji řečeno 85 z 246 evidovaných osob. Práci jim organizují dva nově přijatí koordinátoři na Odboru sociálních věcí radnice. Ti také zajišťují školení a pracovní pomůcky.
Zdeněk Hampl, koordinátor veřejné služby, MěÚ Nový Jičín: "Hlavní důraz byl položen na zaměstnání a využití u technických služeb, bytového podniku města, škol, školek a ostatních organizací zřizovaných městem, se kterými teda v této etapě navazujeme bližší spolupráci, aby mohlo být naplněné kapacitně využití těchto pracovníků v průběhu jednotlivých měsíců roku."
Uživatelé dávek se o novele zákona a jejích důsledcích dozvěděli od pracovníků oddělení hmotné nouze. Úředníci radnice očekávají, že část volných míst, o která už nebude zájem, dostanou k dispozici okolní obce.