Soutěž proběhla poprvé v roce 1998 a vždy se střídá s Valašským datlem. Účastníci tady vždy deset minut opisují texty a ve třech kategoriích se jim za jednu chybu odečítá 10, 50 nebo 100 úhozů.
Dalibor Tomek, organizátor Šenovského datla: "Soutěžící k nám přijeli zase, jako v minulých letech, ze všech koutů republiky, z Prahy, Chocně, z Trutnova, Hodonína, Ostravy a přijelo jich celkem 68."
Anketa: soutěžící: "Trénovali jsme vlastně poslední měsíc ve škole." "Moje škola to už nepodporuje, takže já musím trénovat sám, ale využívám to například při přednáškách, takže je to koníček, který mi i pomáhá při studiu." "Měla jsem 301 úhozů za minutu."
Na Šenovského datla se osobně přijel podívat i Jaroslav Zaviačič, vícemistr světa v psaní na stroji z roku 1967. Mimo jiné tady také vybírá budoucí reprezentanty České republiky na mistrovství světa v roce 2013. Už delší dobu, společně se svou manželkou usilují, aby se klávesnicová gramotnost vyučovala už na základních školách.
Jaroslav Zaviačič, vicemistr světa v psaní na stroji z roku 1967: "Na rozdíl od minulosti jsou dnes děti v devítí, desítí letech nějakým způsobem komunikovat a dnes už více textů vzniká pomocí klávesnice a ve chvíli když dítě chatuje s kamarádem a chce napsat "ahoj", víceméně se podívá, kde je A a myslí si, že ho napsalo. Ale ono ho našlo a navíc se naučilo něco, co se bude muset později odnaučovat."
Dalibor Tomek, organizátor Šenovského datla: "Studenty to baví, protože ten program je dělaný zajímavou formou. Je sice přísný, to ano, ale o to víc je to možná nutí překonat problém, který mají. Kolikrát se u toho hodně rozčílí, v těch hodinách je to najednou i výbuch, ale přináší to ovoce. A po několika měsících zvládají to, co ani netušili, že by zvládat mohli."
Vítězství mezi družstvy obhájilo gymnázium z Rožnova pod Radhoštěm a díky Karolíně Foukalové si připsalo prvenství i mezi jednotlivci. Mendelova střední škola si z Šenovského datla odnesla bronzové místo mezi družstvy.