Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták spolu s hejtmanem kraje Jaroslavem Palasem jednali s vedením Nového Jičína o prodloužení mandátu armády. V pondělí bude o nových požadavcích jednat vláda, vojsko by mělo nasadit další těžkou techniku.
Martin Barták, ministr obrany: "Já jsem tady za vládu jako místopředseda vlády a proto, aby vláda měla nejčerstvější a nejaktuálnější informace a mohla se operativně rozhodovat. Pondělní jednání vlády bude zčásti věnované této problematice, chtěli jsme hovořit s jednotlivými obcemi, s jejich samosprávou, chtěli jsme hovořit s panem hejtmanem a chceme reagovat na ty aktuální potřeby tak, jak je to správné a tak, aby ti postižení dostali to, co potřebují. To, že ten záchranný systém funguje velmi dobře, já bych řekl v podstatě bez chyb, to je velmi dobré znamení, od toho roku 2002 výrazný pokrok, v první fázi integrovaný záchranný systém, v druhé fázi nastupuje armáda. Vojáci zůstávají, zase, jak jsem již řekl, jsou to zaběhnuté mechanismy, dobře fungující, krizové štáby a starostové, hejtmani, si mohou vyžádat tu přítomnost, vláda ji schválila do konce července. Máme vyčleněno 1000 vojáků pro celé území, jedná se o možnost nasazení pro celou Českou republiku, tudíž my budeme reagovat na ty požadavky a tady vojáci zůstávají a budou se podílet na těch odklízecích a podpůrných pracech i nadále. Jsme schopni vyhovět požadavkům ve chvíli, kdy bude požádáno o techniku. Domnívám se, že to skutečně v současné chvíli není problém."
Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman MS kraje: "My jsme se dohodli, že pan starosta Týle a starostové okolních obcí zpracují požadavky s jakýmsi výhledem jak do počtu vojáků, tak do počtu techniky s tím, že v pondělí na jednání vlády proběhne zřejmě v průběhu dopoledne telemost mezi vedením kraje a panem premiérem, kde vlastně tyto věci upřesníme a stanovíme prostě natvrdo, jak ti vojáci tady ještě dlouho budou a kolik jich vlastně bude. V této chvíli se zahajuje fáze obnovy území, to znamená je potřeba odvážet věci, které se vytahaly z rodinných domků, co se vytahalo z toků potoků a říček. To znamená je potřeba nasadit větší množství sklápěcích aut, nakladačů a odvážet na skládky, aby se ty obce vyčistily."
Ivan Týle (ODS), starosta Nového Jičína: "V současné době máme nasazených na území města 250 vojáků, 30 jsme půjčili sousednímu Šenovu, 20 do Kunína. V tuto chvíli jsou nasazeny všechny složky Integrovaného záchranného systému, po lokalitě se pohybují terénní psychologové. Musím říct, že ten stav psychický některých občanů je povážlivý, muselo už dojít ke dvěma hospitalizacím. Já osobně se tomu nedivím, protože ten posttraumatický šok samozřejmě se prohlubuje nejenom špatným počasím, které venku je, ale i často beznadějí a bezvýchodností stavu, ve kterém se dotyční nacházejí, takže určitě je neuvěřitelně dobře, že se psychologové v tuhle chvíli pohybují v terénu v jednotlivých skupinách. Ta solidarita a neuvěřitelná lidská sounáležitost je úžasná. Skutečně to množství telefonátů, které přijímáme, kdy okamžitě se začli hlásit lidé do práce, nasazení vlastní techniky, poskytování finančních prostředků, to je skutečně úžasné."