Nárůst počtu případů likvidace vosích, včelích nebo třeba sršních hnízd a rojů je zřetelný ze statistik hasičů za uplynulý měsíc. Skrývá se v kolonce "technická pomoc", která tvoří více než polovinu výjezdů mužů v modrých zásahových oblecích. Od počátku července do poloviny srpna zasahovaly profesionální i dobrovolné jednotky z Novojičínska u 57 případů ohrožení lidí nebezpečným hmyzem.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: „V této souvislosti je však nutno upozornit, že hasičská jednotka vyjíždí pouze k takovým případům, kdy dochází k přímému ohrožení života nebo majetku. Jsou to například situace, kdy se nebezpečný hmyz usídlí v bezprostřední blízkosti obydlí, na veřejných prostranstvích, u škol, v blízkosti dětských hřišť a podobně. Pokud takovéto nebezpečí nehrozí, není povinností hasičů hmyz a jeho hnízda likvidovat. Občané by si v takovémto případě měli vyhledat pomoc u odborných dezinsekčních firem."
V případě, že člověk hasičskou jednotku přivolá v situaci, kdy nehrozí vysoké nebezpečí, dopustí se podle zákona o požární ochraně přestupku, za něj mu může být uložena i peněžitá pokuta.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: „Každý občan, který se dostane do situace, kdy musí řešit problém s bodavým hmyzem, by měl stav ohrožení posoudit a případně celou záležitost konzultovat s operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru na čísle 150."
K přemnožení bodavého hmyzu přispívá kombinace teplého počasí a deště, hasiči doporučují především majitelům rodinných domů či chatek zakoupení běžně dostupných přípravků na hubení hmyzu. Ty mnohdy k likvidaci hnízda plně postačí.