Bronzová replika sochy svatého Mikuláše definitivně dosedla na svůj podstavec přesně úderem pondělního poledne. Její výrobu obstarali podle architektonického zadání sochaři Jiří Finger a Pavel Hradilík z Olomouce. Dílo volně navazuje na svoji předlohu, která je součástí sbírek Muzea Novojičínska.
Jiří Finger, akademický sochař: "Když jsme zkoumali různé možnosti řešení, tak jsme dospěli k názoru v týmu s architektem a podobně, že vracet sem poškozenou sochu z Muzea není perspektivní a že to naráží na celou řadu dalších problémů. Vybrala se jakási replika té sochy, a když už jsme zvažovali novou sochu, tak jsme znovu zvažovali materiál a provedení. Bronz se vzhledem k tomu náměstí a tomu okolí jevil jako vhodný materiál, má to lepší kontrast, vypadá to zajímavěji."
Tři sta kilogramů vážící socha svatého Mikuláše se vrací na náměstí po 116 letech. Svatý Mikuláš jako patron poutníků, dětí a obchodníků stál na náměstí mezi léty 1840 a 1893. Další osud sochy nebyl příliš radostný.
Pavel Wessely, předseda klubu rodáků: "Socha byla přemístěna tehdy do dvoru nově postaveného sirotčince, vybavíme si asi dnes budovu na Sokolovské ulici, kde dneska sídlí speciální střední škola. Pak se ztratila. Místo dalšího nálezu nebylo příliš důstojné, bylo to na nějakém snad smetišti u jednoho statku v Loučce."
Novou bronzovou repliku doplní ještě tři bronzová jablka podle legendy o svatém Mikuláši. Sochaři je v uvozovkách rozházeli kolem zbrusu nové kovové kašny. Umělci pak ještě vytvořili pítko v místech přibližně před domem U jelena a také devět mříží na vodotrysky před Starou poštou.
Jiří Finger, akademický sochař: "Pro mě jako pro sochaře je to úžasná výzva mít ve veřejném prostoru postavenou sochu. Řekl bych, že to byla dost ojedinělá práce, protože těchto příležitostí dnes už je opravdu pomálu a modelovat si to do šuplíku to je malá zábava a modelovat to pro lidi, tak to je ohromná příležitost."
Pavel Wessely, předseda klubu rodáků: "I když nebyl zcela naplněn původní podnět klubu rodáků, aby se vrátila kamenná socha i kašna, vznik této sochy a instalace na našem historickém náměstí je kompromisem mezi těmi našimi představami a mezi představami architekta. Domnívám se, že celý ten soubor těch nových artefaktů, ze kterých je samozřejmě dominantní ten Mikuláš, bude velmi zajímavý a poutavý a že všichni Jičíňáci rádi sem budeme chodit a že bude taky samozřejmě předmětem uznání a obdivu turistů."
Masarykovo náměstí se zbrusu novou dlažbou a vodními prvky se bude slavnostně otevírat ve čtvrtek 27. srpna o půl třetí odpoledne.