Konec oplocení, konec nepříjemným dopadům stavby přímo v centru města. Od čtvrtečního rána se otevřené Masarykovo náměstí stalo velkou atrakcí pro návštěvníky centra. Lidé se s velkým zájmem seznamovali s novinkami na centrální ploše.
Anketa, návštěvníci centra: 1. "Líbí se mi, je zvláštní takové a líbí se mi hlavně jak je tady ta zeleň mezi těmi lavičkami, a ty fontánky." 2. "Je to velice hezké, ale chtělo by to ještě něco trochu zeleného, aby to trošku zpříjemnilo a byl tu nějaký stínek". 3. "Akorát nevím, to tady v životě nebylo ta kašna, jestli to je v souladu nějak tady té historie toho města nebo ne. Jinak super."
Největší atrakcí především pro děti se okamžitě stala Fontána času s devíti vodotrysky v dlažbě u Staré pošty. Anketa, návštěvníci centra: 1. "Líbí se mi tu, když je tady samá voda a jsem celý mokrý." 2. "Je to tady zábava, dá se s tím hrát, dá se na to šlapat."
Za novou podobou náměstí stojí dvojice architektů Pavel Pekár a Marek Holán z Brna. Právě oni vyhráli před čtyřmi lety nejen anketu mezi obyvateli města, ale také hlasování v zastupitelstvu.
Pavel Pekár, autor vítězného návrhu: "Hlavní záměr byl vlastně renovující, to znamená zrehabilitovat ten prostor oproti tomu, co tady bylo předtím. Pouhá betonová vydlážděná plocha, která je dneska nahrazena kvalitní kamennou plochou tak, jako ve většině českých měst, navazuje samozřejmě na historii. Dále je tady nový mobiliář městský a jsou tady vlastně ty fungující tři vodní prvky."
Marek Holán, autor vítězného návrhu: "Moc jsme ukrajovat z našeho původního záměru nemuseli, takže z tohoto důvodu jsme spokojení a doufáme, že náš předpoklad, že to bude fungovat, vyjde."
Nové náměstí se otevíralo ve čtvrtek o půl třetí odpoledne. Nejdříve mu požehnal biskup Ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz. František Václav Lobkowicz, biskup Ostravsko-opavské diecéze: "Když se tady dnes otevíralo to opravené náměstí, kde se odehrály různé dějiny, kde domy se měnily, ale náměstí zůstávalo, tak je to taková výzva nebo prosba k Bohu, aby ti lidé, kteří sem budou procházet, aby tady nacházeli přátele, pokoj, aby se tady nehádali."
Rekonstrukce náměstí stála necelých 60 milionů korun. Radnice získala letos dotaci ve výši 24 milionů z Regionálního operačního programu Evropské unie.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "V první fázi můžeme hodnotit tu vizuální podobu. Já si myslím, že je velmi zdařilá, že se podařil zachovat ten ráz toho středověkého města, a ty nové vodní prvky se podařilo vhodně skloubit například s Morovým sloupem anebo replikou té sochy svatého Mikuláše s jeho relikviemi včetně toho, že ten svatý Mikuláš, jakoby odraz toho baroka, je sklouben s tou moderní vanou a to je na tom to úžasné. A zároveň to nepůsobí asymetricky v rámci té plochy náměstí."
Rekonstrukce Masarykova náměstí začala vloni v březnu první etapou, kdy stavební firma vyměnila dlažbu podloubí. Letos pak přišla řada na opravu centrální plochy.
Tomáš Vítek, generální ředitel ODS-DSO: "To byla velice zajímavá a velká zakázka, protože museli jsme ji provádět celkem ve dvou etapách, ve dvou letech, jelikož vždy bylo potřeba zachovat provoz pro pěší, přístup do jednotlivých obchodů a restauračních zařízení. Do období té realizace zasáhly i povodně a můžu říct, že i přesto že jsme se nějakým způsobem tady snažili pomáhat formou lávek jednotlivým obcím na Novojičínsku, tak jsme, myslím si, to zvládli v dobrém termínu a v dobré kvalitě."
Masarykovo náměstí projde příští víkend velkou zatěžkávací zkouškou. Jako každý rok na počátku září se na něm bude konat tradiční slavnost města.