Falešné bankovky se po letech opět vrací na scénu. Policisté předpokládají, že letošní razantní nárůst počtu padělků může mít spojitost i s ekonomickou krizí. Většinou na ně narazí pracovníci bank, pošty či novinových stánků při kontrole tržby.
Zbyněk Tomšík, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín: "Za prvních 8 měsíců letošního roku evidují novojičínští policisté celkem 16 případů výskytu podezřelých bankovek. V minulém roce to bylo pouze v devíti případech, to znamená, že v letošním roce zjišťujeme enormní nárůst této trestné činnosti. Padělané bankovky se objevují nejenom ve vyšších nominálních hodnotách, ale také například stokorunové bankovky, dvousetkorunové nebo pětisetkorunové bankovky."
Policisté zaznamenali dokonce jeden případ padělané bankovky v hodnotě 100 euro. Každá bankovka se hodnotí podle kvality padělání do stupnice od jedné do pěti jako ve škole. Letošní padělky na Novojičínsku odborníci nehodnotí jako příliš zdařilé se známkou 3 nebo 4. Takové hodnocení zpravidla dostávají bankovky vyrobené jednoduše na kopírkách či skenerech. Falzifikátům většinou chybí vodoznak a ochranný proužek je pouze nalepený.
Zbyněk Tomšík, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín: "Poslední případ na Novojičínsku evidujeme na začátku září letošního roku, kdy novojičínským policistům odevzdala mladá žena podezřelou pětisetkorunovou bankovku, kdy se jednalo o padělek. Policisté tuto bankovku odebrali a odeslali na prozkoumání do České národní banky v Praze."
Pachatelé trestného činu padělání a pozměňování peněz mohou strávit až 12 let za mřížemi. Policisté ale upozorňují, že do křížku se spravedlností se může dostat i ten, kdo sice padělek nevyrobil, ale ví, že jej má v držení, a pokusí se jej udat do oběhu.
Zbyněk Tomšík, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín: "Pokud se občané setkají s podezřelou bankovkou, která vykazuje známky padělání anebo je nějak odlišná, měli by tuto bankovku neprodleně odevzdat policistům, jelikož se tak mohou dopouštět dále protiprávního jednání, pokud by ji udali dál do oběhu, kdy by jim hrozilo trestní stíhání."
Policisté jsou povinni podezřelou bankovku okamžitě zadržet. Ten, kdo ji policii odevzdá, je pak veden jako poškozený a může se domáhat náhrady škody v soudním řízení proti padělateli. Pokud mají lidé pochybnosti o pravosti bankovky, mohou se také obrátit na jakýkoliv peněžní ústav.