Vánoční aktivity probíhaly od 30. listopadu až do pátku 11. prosince. Muzeum oslovilo mateřské a základní školy ve městě a okolí a výsledkem byl každý pracovní den od osmi do dvou hodin zámek plný dětí.
Eva Sulovská, pracovnice Muzea Novojičínska: "Tady s námi stráví hodinu a půl. Tři čtvrtě hodiny jsou tady v kuchyni, kde s nimi pečeme, zdobíme perníčky, slepujeme linecké cukroví a hlavně stloukáme máslo, což neznají. To potom dáváme do toho těsta, takže je to pro ně taková novinka. Nahoře pak zdobí baňky, svíčky, dělají tam korálky a papírové ozdoby. Takže tu hodinu a půl si to všechny ty děti projdou a vystřídají. Projde jich tu denně tak 150 až 200, někdy víc, někdy méně, ale většinou máme ty termíny plné, přihlašovali se dva měsíce dopředu, takže zhruba odhaduji, že za těch 14 dní přišlo takových 1500 až 2000 dětí."
Anketa, žáci 5. třídy ZŠ Komenského 66: 1. "To stloukání másla jsem ještě nikdy neviděl." 2. "Třeba to zdobení těch perníčků tady je dobré." 3. "To stloukání másla, protože to zdobení děláme doma, ale tamto je takové zvláštní, trvá to určitě dlouho a bolí z toho ruka." 4. "Hezké, já jsem si tady udělala perníček."
Perníkářka Julie Rusková z Valašského Meziříčí ukázala dětem staré techniky výroby pečiva v dobách, kdy ještě neexistovaly plechové formičky a nepoužíval se průmyslově vyráběný cukr. Děti zasvětila také do krajových odlišností při přípravě vánočních dobrot.
Julie Rusková, perníkářka: "Vlastně to byla práce z volné ruky, že si každý vytvaroval, co chtěl. Dále jim říkám, že to nebyla běžná záležitost, protože perník k nám přišel někdy koncem 13. století no a tenkrát nebyl ani cukr, ani jiné vymoženosti, takže se zadělávalo medem a bylo to především medové a kořeněné pečivo. Děcka poslouchají, určitě si z toho něco odnesou a pak to zkoušíme, válíme, vykrajujeme, tvoříme z volné ruky a pak si každé zdobí. To je taková jejich radost největší. Velice jsou děcka šikovné, je vidět, že výtvarná výchova je na dobré úrovni."
Estetické cítění prokázaly děti také v Trámovém sále při vlastnoručním zdobení baněk pomocí lepidla a barevných zrníček. Do tradiční techniky výroby korálků je pak uvedla dlouholetá znalkyně výrobků lidové tvořivosti Jiřina Boková.