Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek nabízí pohled do světa autismu

Nová galerie Žerotínského zámku hostí unikátní výstavu. Až do začátku května se tam můžete seznámit s životem lidí postižených autismem. Velkou část expozice tvoří dětské kresby mladého Jaromíra Tesaře.

Stáhnout video

Mám autismus. Své postižení jsem si nevybral. Podtitul mimořádné výstavy v podkroví Žerotínského zámku vystihuje základní poselství, se kterým autoři oslovují předsudky často svázanou veřejnost. Výstava si klade za cíl, změnit postoj veřejnosti k lidem, kteří, ač nejsou viditelně postižení, žijí v jiném světě.

Myšlenku ukázat obrázky, letos patnáctiletého, Jaromíra Tesaře a představit tak život autistických dětí iniciovala jeho učitelka z kopřivnické Základní a Mateřské školy Motýlek, Magdaléna Holubová.

Magdaléna Holubová, iniciátorka výstavy: "To je vlastně ten paradox, že vlastně děti s autismem, jakoby ani nemohou kreslit, protože mají poruchu představivosti. Samozřejmě, že děti s takzvaným vysoce funkčním autismem nebo s Aspergerovým syndromem, to jsou děti, které mají zachovalý intelekt, tak kreslí, ale v té kresbě se objevuje jakýsi stereotyp, řád, jakési technické prvky a tak dál. A Jareček nás svou tvorbou velmi upoutal. My ho přirovnáváme k Andymu Warholovi, protože krásně kombinuje barvy, jeho obrázky jsou plné fantazie v barevném pojetí."

Druhou část výstavy tvoří grafiky Evy Plutové, které vycházejí ze dvou hlavních motivů: domečku a vejce. Do symbolu špičatého oválu se jí povedlo zakomponovat třeba vyčerpané reakce rodičů na život s autistickým dítětem. Hlavním zaměřením Evy Plutové je ovšem fotografie. Na devíti snímcích zdokumentovala mladého Jarečka v domácím prostředí či ve škole.

Eva Plutová, fotografka: "Určitě jsem vlastně zjistila, co je to autismus, jaké to je žít s autistou. Určitě je to hodně náročné. Opravdu mě překvapilo, že poslouchá vážnou hudbu. Byl u ní nejklidnější, to byl i pro mě takový relax. Potom, když už měl nějaký problém, to opravdu jsem nevěděla, jak řešit."

Výstava "Svět autismu. Vstupte prosím." se v Novém Jičíně představuje vůbec poprvé. Její pojetí bylo zpracováno přímo na míru Nové Galerie. Jarečkovy obrázky doplňují také motivy vejce zpracované v prostorové formě.

Michaela Hrnečková, autorka prostorového designu: "Jsou to vejce zpracována z netradičního materiálu, z polystyrenu, schválně, právě protože ten jeho svět taky není zrovna jednoduchý a tradiční, takže jsme zvolili tento materiál a je to takové prostorové vyjádření toho, co on cítí, ten jeho svět jako vejce. Ty podklady jsou jednak oranžové, protože jsme se inspirovali barvou těch jeho sluníček, což je vlastně hlavní motiv, plus ty jeho domečky, a ta šedá je, dá se říct, jako protiklad, protože přece jenom není to jednoduché a není to žádná legrace žít s autistickým dítětem."

Výstava je v Nové Galerii Žerotínského zámku otevřená až do 3. května. Jejím záměrem je také propagovat nově založené občanské sdružení Purpura, které si klade za cíl podpořit život lidí s autismem. Na Novojičínsku dosud neexistuje žádné zařízení, které by jim nabízelo specifické služby po ukončení školní docházky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy