Klobouk dolů je důkazem slušnosti a teď také název přehlídky toho, co měla dřívější elita národa na hlavě. Po třech měsících příprav byla výstava konečně zahájena.
Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: „Snažili jsme se shromáždit co největší počet osobností, které zasáhly do dějů naší země v průběhu 19. a 20. století. V našich sbírkách se nachází něco kolem 40 exponátů, rozšířili jsme to samozřejmě o exponáty Vojenského historického ústavu Praha, Národního muzea a Památníku doktora Emila Holuba v Holicích."
Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea: „Národní muzeum sem zapůjčilo, tuším, že osm kousků ze své sbírky, především z divadelního oddělení a Náprtskova muzea. Z divadelního oddělení vyjmenuji například čepeček Emy Destinové nebo generálskou čepici Eduarda Vojana ze hry Bílá nemoc."
Vernisáž výstavy stylově zahájil novojičínský Sextet Pohoda mimo jiné také písní Klobouk ve křoví. Výstava Klobouk dolů vznikla z iniciativy pražského Senátu. Ten vloni oslovil Muzeum Novojičínska, zdali by mělo zájem vystavit své nejlepší exponáty v Praze.
Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska: „Po krátké úvaze jsme se rozhodli zpropagovat sbírku významných osobností, kterou sice vystavujeme ve stálé expozici, ale nicméně prestižní místo výstavní síně Senátu České republiky určitě přispěje k propagaci muzea klobouků."
Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu PČR: „Je dobré, že je to právě v Senátu, který je touto výstavou otevřen veřejnosti a hlavně ukazuje, že i v regionech jsou dobrá muzea, dobré sbírky a je potřeba Pražákům sdělit, že nejsou pupkem světa."
Ve výstavní síni Senátu je zhruba 60 pokrývek hlavy politiků, herců, vojáků či sportovců. Lidé mohou obdivovat třeba klobouky Tomáše a Jana Masaryka či přilby Františka Ferdinanda d´Este. Speciální vitrína patří také vojenským čepicím či přilbám.
Aleš Knížek, ředitel VHÚ Praha: „Z této kolekce je velmi zajímavá třeba čepice, která patřila Josefu Gabčíkovi nebo Janu Kubišovi, nedokážeme dneska určit přesně, komu z nich patřila, ale víme, že to je čepice, kterou měli na hlavě v době, kdy připravovali a poté také uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora."
Nejvýznamnějším exponátem je asi klobouk Františka Palackého. Dvěma čepicemi přispěla také Dana Zátopková. Svého kulichu se soby se zatím vzdát nechce, sbírky Muzea Novojičínska ale obohatí klobouček manžela Emila. Dana Zátopková si jej vyžádala od rodinného přítele.
Dana Zátopková, olympijská vítězka: „Manžel v něm ale kosil trávu, tak byl trochu zašlý. Když jsem řekla, že bych ho potřebovala na tuto výstavu, tak se ho pokusil trošku vyprat, a klobouček se srazil, takže Emil takovou malou hlavu neměl."
Výstava je ve Valdštejnském paláci otevřená zdarma až do 28. června.