Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

26. ročník Obranářského speciálu

  • Studénka,

22 účastníků letos soutěžilo ve dvou kategoriích, a to v hlavní soutěži a také v již tradičním Junior Cupu, který je určen pro psy do tří let. Část soutěže probíhá také v noci.


„Jedná se o 26. ročník, je to tedy 25 let od založení této obranářské soutěže. Letošního ročníku se účastní 22 startujících. Jsou rozdělení „půl na půl“ do Hlavní soutěže a do Junior Cupu. Ten pořádáme pro psy mladší 3 let,“ uvedl Petr Kozák, organizátor akce.

Obranáři se kynologii a výcviku psů věnují celý rok. Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje spolupracuje s kolegy ze Slovenska a Polska, kde se rovněž pořádají soutěže a výcvikové aktivity.

„Výměnu zkušeností považujeme za velmi důležitou, a proto se těmto věcem věnujeme v průběhu celého roku. Spolupracujeme s Krajským velitelstvom policajneho zboru Žilina,“ dodal Petr Kozák, organizátor akce.

Soutěže se účastní policejní psovodi, vězeňská služba a další. Řada z nich se účastní také soukromě, aby si vyzkoušeli práci se psem, dozvěděli se více o chovu a porovnali své zkušenosti.

„Závodu se zúčastňuji pravidelně jako figurant, asi desátým rokem. Strašně si vážím, že se tohoto závodu mohu účastnit, protože je to srovnávací závod ozbrojených složek. Sám pracuji u policie jako psovod a mám možnost zde vidět kvalitu připravovaných psů u naší policie, u vojáků, u ozbrojených složek celkově. Panuje tady přátelská atmosféra a tohoto závodu se zúčastňuji velice rád,“ řekl David Polzer, figurant.

Psi jsou hodnoceni v kategorii poslušnost a obrana, která se dále člení na několik bodů. Během nich psi hledají figuranta v budově a v terénu, zadržují prchajícího pachatele a brání svého psovoda.

„Pro mě i pro mého psa je to premiéra, poprvé se zúčastňujeme nějakého obranářského speciálu. Výchově a výcviku psů se věnuji zhruba 15 let, ale toto je můj první pes, kterého připravuji tímto směrem, tedy na služební kynologii. Tu dělám asi dva roky. Se závodem jsem spokojený, nevím jak bodově, jestli to bude na nějaké vítězství, ale pejska mi nikde nevyhnali, všechny úkoly zvládl, takže já jsem maximálně spokojený,“ chválil Lumír Prejza, účastník akce.

První místo v Hlavní soutěži obsadila Michaela Ucháľová. Junior Cup pak ovládl Dušan Kochwasser a jeho pes Cedrik.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků