Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zajímavá výstava o vzniku Vagónky bude od léta k vidění ve studéneckém muzeu

  • Studénka,

Zajímavá výstava o vzniku Vagónky a životech čelních představitelů bude od léta k vidění ve studéneckém muzeu. Historické písemnosti, dobové dokumenty, a dokonce stavební plán celého podniku. To jsou nyní hlavní zdroje bádání k připravované výstavě ke 120 výročí založení Vagónky.


 „Stojíme u stolu, kde jsou vyskládány dokumenty, písemnosti, které se týkají historie podniku Vagónka, který letos oslaví 120 výročí a dá se říct, že už v loňském roce jsme začali pátrat po osudech prvního ředitele Vagónky Rudolfa Felbachera, který zemřel velice mlád a nevědělo se, zda je pochován tady na místním hřbitově v Butovicích, nebo ne. Vlastně jaký byl jeho osud. 1:06 uvedl Bronislav Novosád, vedoucí muzea.

Ve spolupráci s oblastním archivem v Novém Jičíně se podařilo dohledat novinové zápisy, kde je uveřejněno parte pana Felbachera. Další zajímavé souvislosti pomohl odtajnit pan Ludvík Kudla, který pro tento účel zapůjčil dobové dokumenty a spisy.

„Tyto materiály jsem zachránil v době, kdy už se měly dávat do kontejneru a odvážet někde na skládku. Přišel jsem na to tak, že Vagónka měla v době fungování svůj stavební archiv, který byl i naším oddělením, kde jsem pracoval, trošku spojený, a při likvidaci nebo při stěhování archivu jsem si všiml v regálech s materiály složek, který vypadaly starší než ty, co tam byly. 2:02 Zkusil jsem vtáhnout jednu složku a zjistil jsem spoustu zajímavých, pro mě, historických věcí,“ řekl Ludvík Kudla, zaměstnanec bývalého podniku Vagónka.

Výstava bude nejpravděpodobněji zahájena na začátku letních prázdnin. Zpracování všech shromážděných materiálů je časově náročné a nemalou roli rovněž hraje i probíhající rekonstrukce.

 „Co se týče termínu zahájení výstavy, samozřejmě to nebude na začátek sezóny, protože to je relativně velký objem materiálu, je to náročné na zpracování. Dále všichni ví, že dochází i k úpravám druhého patra, takže jsou tady spojené i další práce, připravujeme přesun depozitáře na ulici Tovární. Taková ta základní představa je, že tato výstava bude otevřena v měsíci červnu nebo začátkem prázdnin,“ vysvětlil Bronislav Novosad, vedoucí muzea.

Pro děti, ale třeba taky pro dospělé, je i další novinka v zámecké edukační místnosti. Jde o stavebnice Merkur, se kterými si děti budou moci hrát vždy v sobotu.

 „Máme konečně takzvané hrací stoly, a proto připravujeme v měsíci únoru, vždy v sobotu, akci pro rodiče s dětmi Hrajeme si s Merkurem. Bude to vždy od 8 do 12 hodin.  Věříme, že lidé přijdou, nemusí mít strach, že tady bude zima, bude tady krásně teplo, takže si budou moci hrát“ uvedl Bronislav Novosád, vedoucí muzea.

Termín ukončení ojedinělé výstavy mapující vznik Vagónky a životy čelních představitelů, je zatím v jednání. Nejspíše bude k vidění až do prosince.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy