Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Studénce nyní může získat stomatologa na osm set lidí

  • Studénka,

Sehnat zubaře v některých regionech je mnohdy nadlidský úkol a Studénka není výjimkou. Spousta lidí musí za stomatology dojíždět až desítky kilometrů. Nyní se ve Studénce nachází sedm zubních ordinací, z nichž by měly být čtyři obsazené.

„V tuhle chvíli máme tři lékaře důchodového věku, doktorku Břízovou, Tichopádovou a doktorku Markovou. Dvě z nich mají své vlastní ordinace. Na území města působí také doktorka Téglová, zatím v pronajatých prostorách zdravotního střediska, nicméně ta až na drobné výjimky nebere místní občany. Takže defacto máme tři zubaře a všechny v důchodovém věku,“ uvedl starosta města Libor Slavík.

To je ale na skoro 9500 tisíce obyvatel málo. Ne všichni lékaři přijímají jen místní. Za stomatology, kteří jsou již v důchodovém věku zatím náhrada není. Kolik mají jednotliví doktoři v evidenci pacientů reálně, se ale neví.

„Čísla nevíme, můžeme rámcově odhadovat, že je to 1500 až 2000 pacientů, alespoň podle nějakých kusých informací, které se k nám dostávají. Jestli to jsou všichni pacienti ze Studénky, a jestli všichni pravidelně chodí, nebo jsou jen vedení v kartotéce, to jsou informace, které nám žádný z doktorů ještě neposkytl,“ řekl starosta města Libor Slavík.

Nedostatek zubařů by měla částečně řešit nabídka společnosti DentAdel Medical, kterou se zastupitelé po smlouvání s jejími zástupci rozhodli přijmout. S původních dvou milionů tak město poskytne jen jeden milion korun.

„Předložili městu v souladu s vyhlášeným programovým dokumentem na podporu lékařské péče na území města žádost o dotaci, nebo o veřejnou finanční podporu, kterou zastupitelé 20. února schválili,“ řekl starosta města Libor Slavík.

Společnost DentAdel si pronajala prostory bývalé lékárny na ulici Budovatelská, které následně na svoje náklady zrekonstruovala. V provozu by měla klinika být minimálně 35 hodin týdně a bude mít smlouvy minimálně se čtyřmi zdravotními pojišťovnami. Díky poskytnuté podpoře město zajistilo 800 míst pro lidi s trvalým bydlištěm ve Studénce.

„Je to málo, ale je to alespoň něco. Patrně by pro občany bylo horší, kdybychom neodhlasovali nic. Protože pak by nebyla garance ani třeba deseti, dvaceti lidí ze Studénky. Takže je to takový kompromis, ne příliš šťastný z morálního hlediska,“ podělila se zastupitelka Marcela Škarupová.

„Z mého pohledu je to samozřejmě špatně, protože už tu žádalo několik doktorek nebo zdravotních sester o nějakou podporu. My jsme je ale nepodpořili s tím, že nebudeme podporovat projekt, který je soukromý. Teď jsme odhlasovali to, že takovému subjektu dáme takovou velkou podporu,“ uvedl zastupitel Karel Polák.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy