Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Charita letos oslaví 15 výročí od otevření

  • Studénka,

V dubnu to bude už 15 let od otevření pečovatelského domu pro seniory. Charita k tomuto výročí chystá několik mnohdy už tradičních akcí nejen pro klienty, ale i pro veřejnost.

„K patnáctiletému výroční budeme mít den otevřených dveří v měsíci dubnu, potom s klienty každoročně děláme kácení máje, takovou slavnost na zahradě. V září chceme udělat i pro veřejnost konec léta s Charitou, takovou akci, kde by se mohli přijít podívat i tady do prostorů domova a chystáme se udělat nějaký venkovní program, pokud nám bude počasí přát,“ přiblížila ředitelka Charity Studénky Jarmila Pomikálková.

Senioři se několikrát týdně společně scházejí v malé kavárně, účastní se nejrůznějších společenských akcí jako jsou malé koncerty a vystoupení, nebo naposledy třeba ples.

„Dnes tady máme takový běžný den. Dvakrát týdně se senioři scházejí v takové mini kavárničce, kde si společně mohou posedět, dát si něco dobrého, pobavit se a ten den si zpříjemnit,“ vysvětlila ředitelka Charity Studénky Jarmila Pomikálková.

„Chodíme tady na různé akce, před týdnem tady byl ples. Míváme i různé zábavy,“ uvedl jeden z klientů.

„Zábavu máme, plesy, vycházky, kde co,“ řekla klientka.

O seniory je zde velmi dobře postaráno. Nejen že mají bohatý program a dostatek kulturních akcí, na výbornou si chválí i péči a bdělost zaměstnanců oni sami i jejich rodiny.

„Mají tady celou škálu aktivit, mají možnost účastnit se kaváren, mají různá společenství, mají tady terapeutické psy, opékání, grilování, harmoniky, ples, opravdu tady celá škála aktivit, které normální člověk už není sám schopen seniorovi zajistit. Já jsem velice spokojená a co je dál důležité je ta péče o samotného seniora, kromě aktivit, které jsem řekla, ale hlavně ta běžná starost, pomoc při hygieně, krmení a tak dále, to prostě taky v domácích podmínkách se to nedá zajistit,“ uvedla neteř jednoho z klientů Jana Špačinská.

Péče o seniory je náročná fyzicky i psychicky a rozhodně není pro každého. Zaměstnanci studénecké Charity svou práci dělají s láskou a seniorům se snaží dát tu nejlepší péči.

„Domov sv. Anny je malé zařízení, máme tady 18 klientů. Dovoluji si říct, že je to zařízení rodinného typu, kde se klienti mezi sebou i s pracovníky dobře znají. Snažíme se navodit takovou domácí atmosféru, aby se tady cítili jako doma, což je i naším posláním, které jsme si zvolili,“ vysvětlila Linda Fabiánová, sociální pracovnice.

„Tady se mi hodně líbí, ta spolupráce jak s personálem, tak i s vedením je moc dobrá. Ráno to probíhá tak, že začínáme od sedmi hodin, kdy je předání služby, pak doděláváme hygienu kolem klientů. Od osmi hodin jsou snídaně, tam záleží, jak to všechno probíhá, někteří potřebují pomoct se stravou. Pak jsou dopolední aktivity,“ upřesnila ošetřovatelka Věra Horváthová.

Péče o často imobilní seniory je velmi nákladná a hradit ji pomáhá jak město, tak i státní subjekty.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy