Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Absolventský koncert žáků ZUŠ Komenského proběhl velmi netradičně

  • Studénka,

Absolventský koncert žáků, který se konal 16. června v sále základní umělecké školy, byl pro studenty netradiční. Pravidelně probíhal před zraky nadšených rodičů, letos však kvůli vydaným opatřením žáci hráli pouze před kamerou.

Renáta Talpová, ředitelka školy: „V letošním školním roce bylo všechno nějak zkomplikováno a hlavně, když nám končí školní rok, tak vrcholí právě absolventským vystoupením. Škola je už otevřená, ale prozatím nemůžeme pořádat větší koncerty, tak jsme se dohodli s TV Odra, že si koncert dopřejeme formou natáčení jednotlivých absolventů

Koncertování probíhalo téměř celý den. Od ranních hodin se postupně představilo 16 studentů hudební výchovy, kteří si na své absolutorium připravili dvě až tři skladby.

Renáta Talpová, ředitelka školy: „Ne všichni žáci se zúčastnili, protože je to poměrně nová situace, na kterou nejsou zvyklí, je to natáčení pouze před našim štábem bez účasti rodičů a blízkých, hostů. Někteří nechtěli, ale i přesto se dnes představí 16 absolventů. Slyšeli jsme, nebo uslyšíme převážně hru na klavír, na akordeon, byli tady zpěváci, kytaristé a žáci, kteří absolvovali hru na elektronické klávesové nástroje“.

Děti jsou ve škole vzdělávány i v hudební nauce, která je pro hru na hudební nástroje základem. Mezi ty další, na nějž se zde mohou naučit hrát, patří dechové a také bicí nástroje. Množí učitelé ovládají hru na více nástrojů.

Zdeněk Vlk, pedagog: „Učím tady už 40 let, učím převážně kytary, ale jsem schopný učit i klarinety, saxofony i zobcové flétny, jsem takový všestranný učitel. Myslím, že podle absolventů, které jsme dnes slyšeli, se ke hře děti staví velice hezky. Máme tady talenty, děti, které ke hře mají menší vztah, ale většinou dospějeme k tomu, že dosáhnou nějaké úrovně. Hlavním cílem u nás je, aby si byli schopni zahrát svoje oblíbené písničky a hudbu, která se jim líbí“.

Studium je rozděleno do dvou studijních cyklů. První, určený pro sedmileté žáky, trvá sedm let. Od prvních jednoduchých skladeb se děti dopracují až k absolventskému koncertu. Některé skladby jsou však během na dlouhou trať.

Renáta Talpová, ředitelka školy: „Program, který dnes žáci hrají, studují někteří rok, někteří rok a půl, není to věc, která se naučí, řekněme za měsíc, tak rychle se to nelze naučit. Jsou to už obtížné repertoáry odpovídající věku dětí, zhruba ve 14 letech. Pokud žáci absolvují, mohou pokračovat ve studiu na druhém stupni. Tohle studium je čtyřleté a na konci je také absolutorium. Odcházejí od nás žáci, kteří mají už zhruba 18 let“.

Žáci základní umělecké školy se často zúčastňují také soutěží nebo hostují v různých uskupeních. Mnozí plánují založení hudební skupiny a také pozdější studium na konzervatoři.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy