Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „V podstatě se budeme připravovat až příští týden, protože klasický přípravný týden zahájíme až s učiteli 25. srpna, ale s vedením už se připravujeme dopředu. V této chvíli jsem se vrátila ze školení a připravovali jsme se na začátek školního roku.“
Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „Přípravy na nadcházející školní rok vrcholí, 1. záři otevřeme za normálních podmínek, V tomto týdnu, 18. srpna, jsme obdrželi manuál z ministerstva školství, který je rozdělen na tři části, na informativní, doporučující a závaznou část.“
Roušky ovšem děti ani kantory neminou. Nosit je budou muset ve všech prostorách mimo třídy. Připravena musí být také zvláštní místnost, kde budou umístěni žáci s podezřením na virové onemocnění. Vyzvednout si je pak budou muset rodiče.
Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „I když školní rok začne poměrně tradičně, nastoupí všechny děti, alespoň předpokládám. Nebude to s žádným zvláštním omezením, nebudou potřebovat žádné potvrzení o bezinfekčnosti, nebude rozfázovaný přístup do školy, měli by tedy začínat klasicky. Jediný problém pro dědi je, je nošení roušek ve všech prostorách školy, krom výuky.“
Problémem budou také jídelny. Tam se žáci nemohou shlukovat, a proto bude upraven i rozvrh. Problém ovšem čeká i uklízečky.
Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „Další změny budou v jídelně, a hlavně pro nás, pro vedení a personál, protože se musí daleko více dbát na úklid a dezinfekci. Sociální zařízení se mají uklízet i vícekrát za den a k tomu nám kapacita našich uklízeček určitě nebude stačit.“
Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „V jídelně, to jsme si taky odzkoušeli na jaře, nesmí docházet k žádnému kontaktu s nádobím, vše musí být připraveno na tácech. Bude to omezenější, bude omezenější výdej. Nesmí se kumulovat moc lidí. Musíme se rozložit do delšího časového období. Změna se bude určitě týkat rozvrhu žáků. Máme nějaké možnosti. Je možné, že odpolední vyučování bude v jiném režimu.“
Z hygienických důvodů, a tím pádem častějšího úklidu, vedení škol zvažuje rozšíření personálu.
Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „Rádi bychom. Musíme propočítat kapacitu zaměstnanců, protože máme limit pracovníků, do kterého se musím vejít, je to závazný limit, který je mi dáván Moravskoslezským krajem. Pokud se vejdeme, ráda bych posílila uklízečky.“
Hovoří se i o tématu distanční výuky. Tu by školy zavedly v případě četného rozšíření onemocnění. Problémem však je neodpovídající a především zastaralé IT vybavení.
Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „K distanční výuce by došlo pouze tehdy, když by se škola zavřela, nebo by se nějaká třída, část školy, dostala do karantény. Změna bude především u dětí, protože pro žáky bude tentokrát povinná, na konci loňského školního roku byla pouze dobrovolná.“
Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „V případě, že nastane distanční výuka, která je od září již povinná, tak budeme muset přistoupit jak prezenční formě, tak i k distanční formě. Ta bude probíhat formou online přenosů, nebo to bude předáváním materiálů různou formou, rodiče si přijdou pro materiály nebo je pošleme mailem.“
Dalším otazníkem v případě zavedení výuky na dálku je hodnocení žáků.
Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „Jediné, co si budeme muset rozpracovat i s učiteli, bude hodnocení, protože doposud se nehodnotila. Dále nám snad pomůže ministerstvo tak, jak přislíbilo, že dostaneme finance na software a hardware pro kantory.“
Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „S vybavením a IT technikou se snad blýská na lepší časy. Máme přislíbeno, že na podzim dostaneme příspěvek na nákup počítačové techniky. Těšíme se na to.“
Cenné zkušenosti získali pedagogové i vedení škol v období omezeného provozu škol za nouzového stavu v jarních měsících. O ty se v případě zavedení distanční výuky budou moci opřít.