Martin Šrámek, starosta SDH Studénka Butovice: „Dneska je tady už 15. ročník a stále to funguje. Je tady docela hodně družstev, jsem rád. 0:35 „Loni bylo družstev 9, 10. Letos si myslím, že jich bude ještě více. V té době, co je, nikdo neví, jestli přijedou, nepřijedou.“
Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Dnes se nacházíme na hasičském areálu „Za Klečkou“, provádíme tady dnes soutěž v požárním útoku mládeže, kde máme kategorie mladší a starší žáci. Do teď se nám registrovalo zhruba 12 družstev, z toho šest mladších, šest starších.“
S mladými hasiči dorazili i ti zkušení a pomohli jim s přípravou těžkého stroje. O zbytek už se museli postarat sami závodníci.
Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Probíhat to dnes bude jednokolově, možná dvoukolově, podle toho, kolik ještě přijede družstev. Děti si na základně nachystají své vybavení a technické prostředky, které potřebují pro zásah neboli požární útok. Jejich cílem je shodit terče v co nejrychlejším čase.“
Jako každá soutěž i požární závody mají svá pravidla. Na co přesně se kritéria zaměřují jsme se zeptali jednoho z rozhodčích.
Ivo Fišer, hlavní rozhodčí: „Existují na to směrnice hry Plamen, kde je přesně popsané, jak má vypadat dráha a za jakých okolností se má hodnotit. Družstva musí mít sedm lidí, musí si za určitý čas přichystat celou základnu a po startu rozvinout hadice, nastartovat stroj, nasát vodu a sestřelit terče.“
Na nejlepší družstva čekaly cenné poháry včetně putovního. A pro tým, který nejrychleji sestřelil terč navíc čekala extra odměna.
Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Pro děti jsou připraveny plnohodnotné ceny, máme tam poháry. Pro starší družstvo, které vyhraje máme připraven putovní pohár, který když 4x po sobě vyhrají, tak jim zůstane.“
Děti trénují každé úterý odpoledne. Cvičně si zkoušejí rozmotávat hadice a vylepšují si čas pro požární útok. Trénují také běž štafet nebo na branné závody.
Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Když děti přijdou k nám do kroužku, připraví si hadice, připraví si stroj, nachystají si vše na požární útok. Pak trénují zapojování, a až si to několikrát vyzkouší, tak, že jim vše funguje, tak teprve roztahujeme na sucho, jak říkáme, bez vody. Až si tohle nacvičí, tak zkoušíme s vodou a trénujeme tak dlouho, dokud nemáme výsledný čas, který se nám líbí.“
„Připravujeme se tak, že máme jedou týdně tréning a trénujeme co nejvíc. Myslíme si, že vyhrajeme nebo se alespoň umístíme, protože trénujeme už tři roky. Pro mě to není náročný sport, protože mě to baví.“
„Taky tři roky a baví mě to.“
Zájem jen roste a dětí do hasičského kroužku chodí čím dál tím víc. V Butovicích trénují i děti mladší pěti let a celkem tak má Studénka pět mládežnických družstev.
Martin Šrámek, starosta SDH Studénka Butovice: „Jde o to, že ti nejmladší, ti jsou opravdu zapálení, dřou, nedaří se jim to, ale snaží se. Tento sport je o tom, že ti mladší se to musí naučit. Není to o tom, jaké mají vybavení a stroj.“
Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „V poslední době je čím dál tím větší zájem o požární sport. Nejen ve Studénce, ale i v okolí. Jen u nás ve Studénce jsme se rozrostli o další dvě družstva. Na hasičské zbrojnici v Butovicích máme momentálně dvě družstva, z toho jsou jedno starší a jedno mladší a jednu máme přípravku – děti do pěti let. Ve Studénce jedna na ulici Družstevní, tak pokud vím, mají taky dvě družstva.“
Odpoledne si mladí hasiči opravdu užili, ale největší radost mělo družstvo z Hájova, které s časem 16 vteřin 54 sekund zvítězilo a převzalo putovní pohár.