KORONA
Ve čtvrtek 12. března byl vyhlášen nouzový stav a sním se i Studénka, jako zbytek republiky začala uzavírat. 16. března zasedal také krizový štáb města Studénky, který z preventivních důvodů omezil chod městského úřadu a zavedl městskou dopravu zdarma. Dále se lidem ve městě také uzavřely veřejné dvory, kompostárny nebo veřejné WC.
POŽÁR
Ve středu osmého dubna zasahovalo osm hasičských jednotek u rozsáhlého požáru rodinného domu místního autoservisu. Výše škody byla vyčíslena na 2 miliony korun. Při zásahu byli lehce zraněni dva příslušníci Hasičského sboru Moravskoslezského kraje.
DEZINFEKCE
V úterý 5. května rozdávalo město Studénka občanům roušky a desinfekci zdarma. S jejím rozdáváním pomáhali místní hasiči.
Petr Sič, velitel JSDH: „Dnes a zítra bude probíhat na území města výdej roušek a desinfekce, na každou domácnost se bude rozdávat 5. roušek a půl litru desinfekce. Tyto prostředky budou rozdávat dobrovolní hasiči na svých stanicích.“
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Nápad vznikl už na krizovém štábu, defacto tím prvotním impulsem byl příslib vlády že dodají jednotlivým obcím roušky, aby je mohli distribuovat občanům. Bohužel k tomu nedošlo, tak jsme oslovili ORP Bílovec s tím, že bychom rádi získali určitý počet roušek. Ta naše představa byla mnohem vyšší, nicméně to stačí k tomu abychom podpořili jak lékaře a podnikatele tak také občany.“
Během akce bylo rozdáno skoro 600 litrů desinfekce a 6000 roušek a dorazilo 1181 domácností. Své roušky a desinfekci dostali také městské organizace a každá základní i mateřská škola.
POVODNĚ
V červnu sužovaly Studénku povodně a do boje s velkou vodou se zapojili všichni dobrovolní hasiči ve městě. Jednou z nejvíce zasažených oblastí byla ulice na Trávníkách, 2. května a také okolí studéneckého rybníčku. Vyplaveno bylo ale více míst.
Petr Sič, vedoucí JSDH: „Po zjištění škod byla povolána požární technika, jednak ti co měli pohotovost tak i ti co měli vlastní zaměstnání. V první fázi došlo k rozlití vody, byla zaplavena ulice druhého května a byl znemožněn průjezd osobních vozidel. Hasiči museli udělat uzavírku ulice a regulovat dopravu. Dělali také monitoring studéneckého potoka a na nádraží.“
František Hromek, majitel zasaženého domu: „Ta povodeň samozřejmě poničila zabudovaný bazén, čekáme na servisního technika ať zjistí rozsah škod. Dnes tu byl likvidátor z pojišťovny. Zatopilo nám to také sklepy, které bude sanační firma vysoušet a čistit.“
Podobným situacím mají zabránit protipovodňové poldry. Ty město plánuje vybudovat hned dva. Jeden z nich by mohl vzniknout už příští rok.
KOMÁŘI
Studénku letos trápili komáři. Boj proti nim zahájilo město Studénka pomocí nového preventivního přípravku. Ten se aplikuje do tůní a hnízdišť komárů a hubí ještě nevylíhnuté larvy. O monitorování tůněk, zatopených ploch a také samotnou aplikaci se stará odborná firma. Přípravek je však možné používat je za určitých podmínek. Vzhledem k letošním záplavám tato situace nastala.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Můžeme ho použít jen v případě, pokud dojde k vytvoření tůněk nebo k vylití Odry a v záplavových stavech. Celé to musí být pod dohledem agentury pro ochranu přírody. Máme jasně stanovená místa kde přípravek můžeme aplikovat.“
Ivan Bartoš, ochránce přírody: „Slyšel jsem, že se chystá použití prostředku mnohem účinnějšího než ty prostředky, které byly použity předtím a které hubily kde co, včetně včel. Larvicid je účinný přímo proti komárům a jejich larvám, ta účinnost je obrovská.“
Kvůli intenzivním dešťům se ale boj proti komárům protáhnul, město poté muselo přistoupit k dýmování.
ZUBAŘI
Sehnat zubaře není jednoduché, někteří lidé kvůli němu musí dojíždět i desítky kilometrů. Začátkem roku měla Studénka čtyři funkční stomatologické ordinace, z nichž místní obyvatele přijímaly prakticky jen tři. O novou ordinaci pro Studeňáky se město rozrostlo po únorovém mimořádném zasedání zastupitelstva města. Studénka tehdy ale musela zaplatit jeden milion korun.
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Společnost DentAdel si pronajala prostory na ulici Budovatelská, které byly nějakých osm, devět let nevyužívány. Rozhodli se tam postavit novou zubní kliniku se třemi ordinacemi. Celou rekonstrukci uhradili z vlastních prostředků. Mají nájemní smlouvu a na jejím základě budou poskytovat na území Města zubní ordinaci po dobu minimálně 13. let. Na základě toho předložili městu s vyhlášeným programovým dokumentem na podporu lékařské péče na území města žádost o veřejnou finanční podporu, kterou zastupitelé města dne 20. února schválili “
Město tak získalo zubní péči pro 800 Studéňáku, kapacita nové ordinace však byla kvůli obrovskému zájmu za chvíli naplněna.
NOVÁ HALA
Město Studénka v roce 2020 obdrželo studii a vizualizaci k plánované sportovní hale pro míčové sporty. Ta bude splňovat rozměry pro hraní halových sportů jako florbal, basketbal nebo volejbal. Ve městě by mohla být postavena do tří let.
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Stavba haly je jednou z velmi důležitých investičních akcí, kterou chceme zrealizovat. Základem toho je skutečnost že chceme, ať stavba splňuje oficiálně všechny možné rozměry hřišť pro vnitřní sportování, tak aby z toho nebyl nějaký paskvil. Bude splňovat předpoklady pro hry jako futsal, badminton nebo házenou.“
Nová hala nabídne návštěvníkům nové bezbariérové fitcentrum a také nová parkovací místa.
PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
Občané Studénky letos poprvé mohli hlasovat pro své projekty v rámci participativního rozpočtu. Návrhů se sešlo několik, do vítězného hlasování se nakonec dostaly knihobudky a dětské hřiště, které nakonec lidé zvolili. Hřiště mělo vzniknout v areálu zámecké zahrady už letos, bohužel se objevily komplikace, které stavbu nedovolily.
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Co se týče participativního rozpočtu tak jsme v letošním roce bohužel nemohli dokončit vybraný projekt. Velmi pozdě jsme obdrželi stanovisko ze strany památkového ústavu, které bylo negativní. V tuto chvíli připravujeme odvolání, tak abychom si z památkáři vyjasnili že nejde o žádný zásah do historických hodnot, protože například kolotoč tam byl desítky let a v žádném případě nedošlo k znehodnocení památky. Nicméně uvidíme, jaké bude východisko ze strany památkářů.“
V příštím roce plánuje město v rozpočtu pokračovat a jeho částka na vítězný projekt by se měla každý rok zvýšit o 10 %. Příští rok tak budou moci studeňáci rozhodovat o projektu za dvě stě dvacet tisíc korun.